HORIZONTI VELIČKOVIĆA: Retrospektivna izložba našeg velikog slikara juče otvorena u Muzeju savremene umetnosti
RETROSPEKTIVNA izložba čuvenog slikara Vladimira Veličkovića "Figura kao izraz egzistencije" otvorena je juče u Muzeju savremene umetnosti, u Beogradu.

Foto V. Danilov
Autorke postavke su muzejske savetnice Svetlana Mitić i Žaklina Ratković.
Otvarajući izložbu, ministarka kulture i informisanja Maja Gojković je podsetila da je Veličković bio i srpski i francuski slikar koji nikada nije prekidao veze sa Srbijom i nekadašnjom Jugoslavijom. Ukazala je i da je bio prvi Srbin - član francuske Akademije lepih umetnosti, kao i da je srećna što je ministarstvo na čijem je čelu od početka uključeno u organizaciju te velike izložbe.
Izložba, kako ističu u MSU, nije hronološki koncipirana, već prati određene problemsko-tematske segmente u umetnikovom radu. Kroz deset odvojenih celina, koje su definisane kao "Mladost", "Raspeća", "Telo u pokretu", "Mesta", "Gubilišta", "Glave", "Poreklo", "Životinje", "Ništavilo" i "Bez imena", postiže se uvid u složenost Veličkovićevog opusa.
- Pratimo njegov rad od najranijih crteža i slika, nastalih u beogradskom periodu, kada radi oskudne prostore, ukočene, statične atmosfere, preko barokne uzvitlanosti naglašenog pokreta u ciklusu "Strašila", potom figura u različitim fazama trčanja ili pada inspirisanih Mejbridžovim istorijskim eksperimentima sa fotografijom, pa uzavrelih frenetičnih glava oratora ili ispražnjenih, pustih prostora gubilišta, sve do poslednjih prizora spaljene zemlje i pejzaža, čija se linija horizonta gubi u izmaglici dima i magle - navode u MSU.

Foto MSU
Izložba je priređena na svih pet nivoa Muzeja i obuhvata više od sto radova, među kojima i trinaest iz zbirki MSU, sakupljenih između 1962. i 2019. Osim toga zastupljena su i dela iz drugih muzeja i galerija, kao što su: Nacionalni muzej moderne umetnosti - Centar Pompidu (Pariz), Centre national des arts plastiques (Pariz), Muzej suvremene umjetnosti (Zagreb), Moderna galerija (Ljubljana), Muzejot na sovremenata umetnost (Skoplje), Umjetnička galerija (Dubrovnik), Narodni muzej u Beogradu, Muzej Zepter, Muzej grada Beograda, Istorijski muzej Srbije, Umetnička zbirka SANU...

Ministarka Maja Gojković na otvaranju izložbe, Foto MKI
U MSU ističu da je Veličković (1935-2019) jedinstvena stvaralačka figura, koja istovremeno pripada srpskoj, jugoslovenskoj, francuskoj u evropskoj kulturi. Diplomirao je 1960. na Arhitektonskom fakultetu, u Beogradu. Bio je saradnik Majstorske radionice Krste Hegedušića (1962-1963) u Zagrebu, a od 1963. izlaže samostalno i na kolektivnim izložbama. Od 1966. godine živi i radi u Parizu. Dobitnik je brojnih značajnih nagrada u zemlji i svetu. Bio je član SANU, Francuske akademije i Makedonske akademije nauka i umetnosti. Odlikovan je najvišim francuskim priznanjem u oblasti kulture i umetnosti Commandeur dans l'Ordre des Arts et des Lettres i Ordenom Legije časti.
Porodična arhiva
POSEBNU celinu predstavljaju fotografije i pisma iz porodične arhive umetnika.
Izložbu prate i dokumentarni filmovi i video-prilozi, a postavka će biti otvorena do 21. februara.

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OBRT! Bastijan Švajnštajger skinuo burmu, pa poručio: "Bilo je lepo..."
NE STIŠAVAJU se priče o razvodu Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera. Iako se bivša teniska šampionka i nemački fudbalski as godinama predstavljaju kao skladan par, društvene mreže i mediji poslednjih nedelja bruje o navodnoj krizi u braku i razvodu.
04. 05. 2025. u 11:07 >> 11:11
Komentari (0)