KNJIŽEVNA KRITIKA: O onome što se ne sme izdati - Milan Ružić, "Narod za izdavanje", "Službeni glasnik"
Treću po redu knjigu pisca i kolumniste Milana Ružića čine lirski zapisi. Oni su po mnogo čemu specifični. Jedna od specifičnosti jeste činjenica da su lirski uprkos tome što njihovu tematsku osnovu najčešće čine pojave - dijagnoze - srpskog savremenog društva, ali i tradicionalne srpske osobine koje nisu za pohvalu - kao što su podele, samoporicanje i zaborav.

Foto: Privatna arhiva
U tim zapisima opominjemo se činjenice da su danas u književnom, kulturnom i društvenom životu najpriznatiji oni koji bi suštinski u svim pomenutim oblastima trebalo da budu talog. Da su to oni koji se odriču svoje tradicije i identiteta - interesno, oni koji u skladu s tim bez ustezanja osporavaju tekovine kulturnih poslenika čije delo čini stubove srpskog kulturnog obrasca koji upravo zbog takvih "kritičara" i uvek složenih geopolitičkih činjenica na Balkanu, i ne može imati kontinuitet.
Nasuprot njima, u pojedinim zapisima je reč i o onima koji bi trebalo da čine današnju srpsku elitu, ali za koje u društvu nelogičnosti i dekadencije nema mesta i koji zbog nemogućnosti da sebi i bližnjima obezbede pristojnu egzistenciju u rođenoj i voljenoj zemlji, iz nje odlaze.
Otuda razumemo da su zapisi Milana Ružića i izvesni palimpsesti. On piše, ali sa svešću o svojim precima i prethodnicima i s poštovanjem prema njima na svoj način produbljuje tematiku dominantnu u delima Dušana Kovačevića (20 srpskih podela (Srba na Srbe), Dušana Radovića (aforizmi i zapisi čije su teme ljubav i humanizam, ali i kritika društva), Alekse Šantića kada je u pitanju čista ljubav prema domovini, Petra Petrovića Njegoša kada su u pitanju čojstvo, junaštvo i slobodarstvo kao esencija srpskog bića, Meše Selimovića kada je u pitanju pisanje kao jedini mogući način egzistencije itd.
Na tom tragu Milan Ružić piše o svemu što voli (svoj narod, svoju zemlju, bližnje), ali i o svemu što ga boli - o stremljenjima intelektualne "elite" na pozicijama - odrođene od naroda i njegovog bića, o tekovinama takvih preduzimanja, o očiglednoj urušenosti - kako porodice kao osnovne društvene ćelije, tako i društva, književnosti i kulture.
Da ova knjiga, koja ne može kod čitaoca uzrokovati dobro raspoloženje, s razlogom, kao ni bilo šta kada čitalac svoj pogled s nje usmeri oko sebe, ipak sadrži i nadu, uočljiva je u činjenici da se Milan Ružić zalaže za pravoslavlje, da o njemu ima zavidna znanja, nekarakteristična za mlade u Srbiji danas, i ne samo za mlade, da iz srca promoviše sve tekovine hrišćanstva, da ima istinsko, duboko poštovanje prema monasima.
O značaju pravoslavlja - koje bi trebalo da je esencija srpskog postojanja i svakodnevnog života - zaključujemo osobito iz jednog, implicitnog apela koji je pripovedaču osobito važan, a u kom se kaže da su monasi danas jedina braća među kojom nema podela.
Specifičnost ove knjige znakovitog naslova koji, kao i zapisi, sadrži i ironiju, jesu pripovedački postupak i jezik. Milan Ružić piše nekarakteristično u odnosu na svoju generaciju koja živi brzo, piše brzo, koja stremi modernosti, eksperimentu i sadašnjim zapadnjačkim vrednostima, koja nastoji da se što bolje snađe u svemu što liberalni kapitalizam donosi.
Za sve to Milan Ružić uopšte nije zainteresovan. On, u skladu sa svojim duhovnim i drugim načelima koja su tradicionalna, koja su ono najvrednije što se može naslediti od predaka, iz narodne tradicije, nekada čak i arhaizovano, zapisuje činjenice svoga vremena i razmišljanja o njima - o onome što sada - nažalost - jeste, kao i o onome što je bilo i što će biti. Stiče se utisak da takav pripovedački postupak, stil i jezik pisac bira namerno kako bi pokazao bliskost sa svim što je njemu važno, što bi trebalo biti važno i nama.
Preporučujemo

"NAROD ZA IZDAVANjE": Drugo izdanje knjige mladog pisca i kolumniste "Iskre" Milana Ružića
04. 08. 2020. u 11:18 >> 11:27

KNjIŽEVNA KRITIKA: Strašna znanja, Anđelko Anušić, "Legenda o v(j)etrom vijanima", UKRS
08. 09. 2020. u 18:00

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OBRT! Bastijan Švajnštajger skinuo burmu, pa poručio: "Bilo je lepo..."
NE STIŠAVAJU se priče o razvodu Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera. Iako se bivša teniska šampionka i nemački fudbalski as godinama predstavljaju kao skladan par, društvene mreže i mediji poslednjih nedelja bruje o navodnoj krizi u braku i razvodu.
04. 05. 2025. u 11:07 >> 11:11
Komentari (0)