TREĆINA EVROPLJANA PROBALA JE ILEGALNE DROGE: Koje zemlje imaju najveći problem sa zavisnošću od droga?
KANABIS i kokain su najčešće korišćene droge u EU, ali nekoliko drugih predstavlja pretnju po javno zdravlje.

Foto: Shutterstock
Skoro svaki treći Evropljanin je probao ilegalne droge tokom svog života, ali nije svaka zemlja ista kada su u pitanju njihove navike o drogama ili njihov uticaj na zdravlje.
Redovna upotreba droga povezana je sa većim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, problema sa mentalnim zdravljem, nesreća i zaraznih bolesti kao što je HIV kada su u pitanju lekovi za injekcije.
Širom Evropske unije, 15 odsto mladih je koristilo kanabis – biljku marihuane – u poslednjih godinu dana, dok je 2,5 odsto koristilo kokain, prema izveštaju Evropske komisije i Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Među svim odraslim osobama, upotreba kanabisa najveća je u Češkoj, Italiji, Francuskoj i Španiji, a najmanja na Malti, Turskoj i Mađarskoj, pokazuju podaci EU.
U međuvremenu, upotreba kokaina najveća je u Holandiji, Španiji i Irskoj, a najmanja u Turskoj, Portugalu, Poljskoj i Mađarskoj.
Ilegalna upotreba droga širom Evrope
- Naročito, čini se da to koliko je zemlja stroga po pitanju droga ne utiče mnogo na njihovu dostupnost – barem za mlade ljude - kaže Sabrina Molinaro, epidemiolog i direktor istraživanja u Nacionalnom istraživačkom savetu Italije koja koordinira evropski Projekat školskog istraživanja o alkoholu i drugim drogama.
- Glavne kazne utiču samo na ljude koji koriste supstancu jednom ili manje puta godišnje, tako da ne i na prave (teške) korisnike - rekla je Molinaro za Euronews Health. Njeno istraživanje pratilo je upotrebu droga među 16-godišnjacima u Evropi od 1990-ih.
Ona je rekla da su generacijski trendovi navika u vezi sa drogama izuzetno konzistentni tokom vremena - što znači da će se obrasci među današnjom omladinom pojaviti u podacima na nivou odraslih za nekoliko godina.
Na primer, dok su dečaci tinejdžeri istorijski imali veću verovatnoću da koriste kanabis od devojčica, taj jaz se poslednjih godina smanjuje, a upotreba kod devojčica čak i nadmašuje dečake u nekim zemljama, rekla je ona.
Ostale ilegalne droge predstavljaju sve veći rizik u Evropi
- Sintetičke droge – kao što su kanabinoidi i stimulansi napravljeni u laboratoriji – posebno zabrinjavaju jer je nacionalnim vlastima teško da identifikuju problematična jedinjenja, zatim ih zabrane i dovoljno brzo zaustave trgovce - rekla je Molinaro
- Toliko su opasni (zato što) ne znate šta uzimate i zato što se lekovi često prave u laboratorijama niskog kvaliteta sa potencijalom za "zagađenje" - navela je Molinaro.
Prema EUDA-i, stotine laboratorija za sintetičku drogu su demontirane u EU 2022. godine, a sledeće godine je njen sistem ranog upozorenja otkrio sedam novih sintetičkih opioidnih supstanci, koje su veoma moćne.
- To je veoma veliki zdravstveni problem kod odrasle populacije - rekla je Molinaro.
(euronjus)
BONUS VIDEO:
Snimak hapšenja Nišlije koji je prevozio kokain, policija ga uhvatila na rampi
Preporučujemo

ŠPANIJA PROGLASILA VANREDNO STANjE
MINISTARSTVO unutrašnjih poslova Španije proglasilo je vanredno stanje nakon današnjeg nestanka struje.
28. 04. 2025. u 21:32

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO KRAJ: Kome je pripao dvorac u Beču? Razveli se Toni i Dragana
PEVAČICA Dragana Mirković i biznismen Toni Bijelić zvanično su se razveli nakon 25 godina brak.
30. 04. 2025. u 12:32
Komentari (0)