KOZAREV REAGOVAO NA TVRDNJE ALEKSIĆEVOG POKRETA: Đurić jača poziciju Srbije u Africi, opozicija pravi poene za Kurtija i širi ksenofobiju

Новости онлине

21. 07. 2025. u 16:15

GENERALNI sekretar MSP Dušan Kozarev reagovoao je na saopštenje Narodnog pokreta Srbije (NPS) iz kog su izrazili "zabrinutost zbog uvoza velikog broja stranih radnika iz Gane i drugih afričkih zemalja, ukazujući da se to čini mimo znanja javnosti, bez bilo kakve rasprave u Skupštini i uz potpuno zanemarivanje domaće radne snage", a njegovu izjavu prenosimo u celosti.

КОЗАРЕВ РЕАГОВАО НА ТВРДЊЕ АЛЕКСИЋЕВОГ ПОКРЕТА: Ђурић јача позицију Србије у Африци, опозиција прави поене за Куртија и шири ксенофобију

TANJUG/ Ministarstvo spoljnih poslova

Ministar Đurić jača poziciju Srbije u Africi, opozicija pravi poene za Kurtija i širi ksenofobiju   

Dok ministar spoljnih poslova Marko Đurić u ime Vlade Republike Srbije jača prijateljstvo sa Ganom, gradi nove ekonomske veze i osnažuje političku i diplomatsku poziciju naše države ne samo u toj zemlji, već i na celom afričkom kontinentu, dotle Narodni pokret Srbije pokušava da umanji rezultate posete, pa čak izmišljotinama i izvrtanjem činjenica nanese direktnu štetu Srbiji.

Pridev „narodni“ uz ime pokreta Miroslava Aleksića nije adekvatan, jer to što rade je antidržavno i antinarodno postupanje. Ne samo što je Gana povukla priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, ne samo što ta država deli naše stavove o striktnom poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta, već iskreno želi da ojača saradnju u više privrednih oblasti i bude saveznik i promoter naše politike među afričkim državama.

Aleksić i istomišljenici na srpskoj političkoj sceni svojim delovanjem suštinski podržavaju  rasističku kampanju koja se vodi protiv pozicije Srbije u Africi, a u interesu režima Aljbina Kurtija.  

Na neineligentne opaske o navodnoj promeni etničke i radne strukture u Srbiji, kako je NPS formulisao, nije potreban komentar ili odgovor – dovoljno je pogledati zvanične statistike koliko je radnika i iz kojih zemalja do sada dobijalo radne dozvole u našoj zemlji, kao i teškoće u određenim privrednim granama kojima nedostaje radna snaga.  Dakle, poznata je činjenica da Srbija uvozi radnike i to niko ne krije.  Pojedinci namerno sada prave famu o navodnih 100.000 radnika iz Gane. Iako su dežurni kritičari svakako dobro razumeli suštinu, izvesno je da namerno izvrću činjenice, pošto je ta cifra u ovom momentu svojevrsan limit za ukupan broj radnih dozvola za strance na godišnjem nivou, a Gana bi želela da bude deo tog pula u meri mogućeg.

Oni koji napadaju i kritikuju poput Aleksića su jednostavno zlobni i podmukli, prave se naivni, a šire rasizam i ksenofobiju - pokušavajući da steknu jeftine poene, plašeći narod "crncima iz Gane", što je u najmanju ruku primitivno.

Podsećamo i naglašavamo da je ministar Đurić u Akri potpisao Memorandum o razumevanju o saradnji u oblasti kulture između Vlade Republike Srbije i Republike Gane, kao i Memorandum o razumevanju o saradnji u oblasti sporta i rekreacije. Nikakav sporazum o kvotama za izdavanje radnih dozvola za radnu snagu iz Gane nije ni parafiran, ni potpisan. Razgovaralo se, između ostalog, o mogućnostima da u narednom periodu, ako se ukaže potreba i steknu uslovi jedan kontingent radnika na domaćem tržištu rada bude angažovan iz Gane. Kao što je već slučaj sa nekoliko drugih država, sa kojima Srbija ima takve sporazume.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

LETO KADA SU NAUČILI DA PLIVAJU – ČAK 85 MALIŠANA U LJIGU TRENIRALO SA NIKOLOM RAĐENOM