TOG DANA JE PEŠADIJSKI GVOZDENI PUK „KNJAZ MIHAJLO“ UŠAO U OSLOBOĐENU VAROŠ: Kikinda obeležila godišnjicu oslobođenja u Prvom svetskom ratu
POLAGANjEM venaca i komemorativnim skupom na Železničkom groblju i na spomen ploču brigadiru Dragutinu Ristiću u holu Gradske kuće, danas je u Kikindi obeležena 104. godišnjica oslobođenja u Prvom svetskom ratu.
Foto: Grad Kikinda/Istorijski arhiv
Današnji dan je jedan od najvažnijih datuma u istoriji najvećeg grada na severu Banata i obeležava se u znak sećanja na 1918. godinu i ulazak pešadijskog gvozdenog puka „Knjaz Mihajlo“, na čelu sa brigadirom Dragutinom Ristićem, u oslobođenu varoš.
- Kada je brigadir Dragutin Ristić preuzeo vlast u gradu je zavladalo neopisivo slavlje i veliko oduševljenje. Vrlo brzo nakon toga, tačnije prvog decembra, na Velikoj narodnoj skupštini, ovi delovi Vojvodine priključeni su Kraljevini Srbiji. U Prvom svetskom ratu, isključivo na frontu u Dobrudži i u Italiji, na strani Ruskog carstva, učestvovalo je oko hiljadu Kikinđana - podestio je profesor istorije Lazar Demić.
Vence na spomen obeležja oslobodiocima položili su predstavnici boračkih organizacija, Vojske Srbije i Grada Kikinde, Mladen Bogdan, predsednik Gradske skupštine i Dragiša Mihajlović, načelnik Gradske uprave.
BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI
Tenis
SUNOVRAT SRBINA! Novak Đoković tek deveti na najnovijoj listi koju je objavio ATP
23. 12. 2025. u 12:44
SKANDAL! Teniser suspendovan na 12 godina, namestio 22 meča - sve u 2024. godini!
22. 12. 2025. u 16:17
SRBIN JE RAZOTKRIVEN! Evo gde i sa kim se Novak Đoković sprema za novu sezonu
22. 12. 2025. u 12:30
TENISKI SVET U NEVERICI! Bivši trener Novaka Đokovića preuzima Karlosa Alkaraza?
22. 12. 2025. u 10:07
Fudbal
JUČE STIGAO DEJAN STANKOVIĆ, A DANAS... Crvena zvezda sa dve vesti obradovala "delije"
23. 12. 2025. u 12:57
Komentari (0)