PAMTE IZBEGLICE I MATURANTKINJE: OŠ "Jovan Popović" u Kikindi nekada je bila Prva rusko-srpska gimnazija
OBJEKAT sadašnje OŠ "Jovan Popović" u Kikindi, u kojoj je od 1921. do 1931. radila Prva rusko-srpska devojačka gimnazija sa internatom, juče je postavljena spomen-ploča.

Foto R. Šegrt
Bila je to prva takva škola u tadašnjoj Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, obeležje je postavljeno na inicijativu Društva srpsko-ruskog prijateljstva iz Kikinde - uz podršku lokalne samouprave - i tako je obeležen vek od osnivanja obrazovne ustanove u Velikoj Kikindi, koju su pohađale devojke iz Rusije koje su u našu zemlju stigle posle Velikog rata.
A, zasluge za osnivanje Gimnazije pripadaju Nataliji Kornelijevnoj Erdelji, bivšoj pitomici čuvenog Smoljnog instituta, kasnije glumici Aleksandrinskog teatra u Petrogradu. Zatekavši se u emigraciji, ona je po dolasku u Kikindu poželela da neguje ruski duh među devojkama - po uzoru na Devojački institut koji je i sama pohađala. Da bi izbegla eventualne neprijatnosti, prihvatila je predlog da se novoosnovana škola nazove Prva rusko-srpska gimnazija sa internatom.
Otkrivanju spomen-ploče u Kikindi su prisustvovali Aleksandar Konanihin, prvi savetnik i ataše za kulturu ruske ambasade u Srbiji, Jevgenij Baranov, direktor Ruskog doma, Zoran Kasalović, državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije i Nikola Lukač, gradonačelnik Kikinde.
- Ovo je dokaz lepog sećanja srpskog naroda na tragove koje su ovde ostavili naši sugrađani. Sličnu spomen-ploču, posvećenu takozvanim belim Rusima, postavili smo i u Žitištu. Zahvalni smo Srbima, vašoj Vladi i lokalnim vlastima u Kikindi što nisu zaboravili Ruse koji su ovde našli svoju drugu otadžbinu. Jer, oni su uspeli da prežive samo zahvaljujući toplom prijemu, pa i danas u čitavoj Srbiji, od Subotice do Vranja, primećujemo dobar odnos prema rusko-srpskom kulturnom nasleđu - istakao je Konanihin.
Gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač kazao je da je ovo podsećanje na bratske veze Rusije i Srbije i poruka sadašnjim generacijama da ih dalje čuvaju.
BLISTAVA ISTORIJA
TOKOM decenije rada, Gimnaziju je pohađalo samo šest do osam Srpkinja, a negovala su se pravila ponašanja, režim i običaji po uzoru na ruske privilegovane devojačke institute. Ovde su se školovale devojke čiji su roditelji, emigranti, uglavnom živeli van Kikinde, a internat se nalazio u reprezentativnoj zgradi bivše Mađarske gimnazije. Utemeljiteljivačica i upravnica Natalija Kornelijevna Erdelji (na slici) je preminula 1925, sa samo 36. godina, pa ju je nasledila žena ruskog generala Jelisaveta Eduardovna Abacijeva. U gimnaziji je ukupno maturiralo 210 devojaka.
Preporučujemo

MIGRANTI PREBAČENI NA DRUGU LOKACIJU: Akcija posle tuče u Kikindi, Pakistanci izmešteni
21. 12. 2021. u 16:33

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OBRT! Bastijan Švajnštajger skinuo burmu, pa poručio: "Bilo je lepo..."
NE STIŠAVAJU se priče o razvodu Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera. Iako se bivša teniska šampionka i nemački fudbalski as godinama predstavljaju kao skladan par, društvene mreže i mediji poslednjih nedelja bruje o navodnoj krizi u braku i razvodu.
04. 05. 2025. u 11:07 >> 11:11
Komentari (0)