SVOJU ISTORIJU HRVATI TEMELJE NA SRPSKOM KNEZU: Udruženje izbeglih, prognanih i ugroženih traži povratak krstionice kneza Višeslava iz Splita
UDRUŽENjE izbeglih, ugroženih i prognanih lica Srbije uputilo je Ministarstvu kulture, Ministarstvu inostranih poslova, Vladi Srbije i Srpskoj pravoslavnoj crkvi inicijativu da se krstionica kneza Višeslava iz Arheološkog muzeja u Splitu vrati Srbiji, jer je bila namenjena srpskom srednjovekovnom vladaru.

Foto: Printskrin, Vikipedija
- Ovaj značajan kulturni i istorijski spomenik, koji potiče iz 9. veka, jedan je od najstarijih spomenika hrišćanske liturgije na Balkanu, i kao takav ima duboko versko i kulturno značenje za sve Srbe - saopšteno je iz Udruženja.
Zvanična hrvatska nauka, međutim, smatra ovu krstionicu spomenikom najranije državnosti i crkvenosti Hrvatske! Uz njen gornji rub uklesan je natpis: "Ovo delo pokazano učini sveštenik Jovan u vreme kneza Višeslava, i to u čast Svetog Jovana Krstitelja, da posreduje za njega i njegovog štićenika". Hrvatska hipoteza glasi da se krstionica nalazila u biskupiji u Ninu i da je Višeslav prvi hrvatski knez, iako nema nijednog istorijskog izvora koji to potvrđuje. S druge strane, vizantijski car Konstantin Porfirogenit u delu "O narodima" navodi ime srpskog kneza Višeslava.
- Jedini poznati slovenski vladar sa imenom Višeslav s kraja 8. i početka 9. veka jeste srpski knez koji se pominje u delu Porfirogenita. Pored vremenskog podudaranja i oblik ovog imena koji se javlja na krstionici i u spisu vizantijskog cara je isti. Takođe, zemlja srpskog kneza Višeslava pružala se u južnim delovima nekadašnje antičke provincije Dalmacije, a najznačajnije crkveno središte na tom prostoru, između Splita i Drača, bio je Kotor, na čelu čije episkopije se u ovo vreme nalazio sveštenik po imenu Jovan. On se pominje među prisutnima na crkvenom saboru u Carigradu 787. godine - navodi arheolog Marko Aleksić.

Foto: Printskrin, Vikipedija
Ovu tezu je 2016. potvrdio čak i jedan od osnivača HDZ dr Nikola Jakšić, profesor emeritus Univerzita u Zadru, rekavši da krstionica kneza Višeslava nikada nije bila u Ninu i da je napravljena u Veneciji kao dar za "nekog slovenskog kneza" kome nikada nije isporučena.
- U Veneciji ostaje do Drugog svetskog rata, kada je po sporazumu između Pavelića i Musolinija dospela u Hrvatsku - rekao je Jakšić. - Ne zna se ko je bio Višeslav. Bio je sigurno neki slovenski knez, to stoji u natpisu. Smatram da nije bio Hrvat. U to vreme nije postojao hrvatski velikaš s imenom Višeslav.

Foto: Državni arhiv Hrvatske
Staru i nekorišćenu krstionicu iz svog manastira su 1853. fratri kapucineri sa ostrva Đudeka poklonili Muzeju Korer u Veneciji. Direktor muzeja Lazari i tadašnji evropski stručnjaci smatrali su da je ona posvećena srpskom knezu Višeslavu. Anonimni ali uticajni vatikanski autor je u štampi tvrdio, bez ikakvih dokaza, da krstionica potiče iz Nina. Zatim je fratar Don Luka Jelić, obrazovan u vatikanskom Zavodu Svetog Jeronima 1911. iskopavao oko župne crkve u Ninu i objavio da je pronašao temelje biskupije u kojoj se nalazila krstionica. Reviziona iskopavanja koja je 1960. izveo hrvatski arheolog Ante Suić raskrinkala su prevaru. Suić je u izveštaju napisao da ne postoje "ni najskromnije indicije" da je tu postojao baptisterijum, štaviše da: "Sam 'baptisterij' iz Nina treba da se briše iz kataloga spomenika naše starohrvatske i bilo koje druge arheologije".
Ignorišu sve naučne dokaze
ISTRAŽIVANjE arheologa Ante Suića koje je, 1960. godine raskrinkalo prevaru fratra Don Luke Jelića o krstionici kneza Višeslava, ignorisani su u hrvatskoj i jugoslovenskoj nauci, kao i stav akademika HAZU Iva Petričolija iz 1984. da je Jelićeva "biskupija" plod mašte.

ŠPANIJA PROGLASILA VANREDNO STANjE
MINISTARSTVO unutrašnjih poslova Španije proglasilo je vanredno stanje nakon današnjeg nestanka struje.
28. 04. 2025. u 21:32

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO - RAZVELA SE GAGA: Proces dug 13 meseci, PROMENILA prezime, a Toni ima novu devojku i to milionerku
PAPIRI za razvod pevačice Dragane Mirković i Tonija Bijelića su potpisani, a brakorazvodni postupak je okončan posle nešto više od godinu dana.
29. 04. 2025. u 14:20 >> 14:21
Komentari (0)