NOVI BRITANSKI TENK MOŽE DA PUCA: Čelindžer 3 prošao još jedan ključni test
PROGRAM Britanske vojske Čelindžer 3 (CR3) prošao je značajan orijentir sa uspešno završenim testiranjem gađanja iz topa glatke cevi kalibra 120 mm.
Foto: EPA
-Novi sistem naoružanja od 120 mm L55A1CR3 pružiće britanskoj vojsci sposobnost da odgovori na sve trenutne i buduće izazove na bojnom polju“, navodi Rajnmetal-BAE Lend Sistems (RBSL).
Dva od ovih oružja L55A1 glatke cevi od 120 mm već su ušla u proizvodnju 2021. godine, ranije nego što je planirano, u Rajnmetalovoj fabrici Unterlues. Glatke cevi su ispitane i potvrđene pre nego što su poslate u RBSL u Telfordu. Ovde su integrisani sa novom „digitalnom“ kupolom.
Foto Vikipedija
U drugom značajnom razvoju u avgustu 2023., prva čelična konstrukcija, ili CR3 citadela, za Prototip 1 (P1) stigla je u Telford.
Ova CR3 citadela, vitalna za kupolu tenka, biće nadograđena za upotrebu u Čelindžeru 3, poboljšavajući sposobnosti Britanske vojske u godinama koje dolaze. Ističući njen značaj, RBSL je napomenuo da je ova isporuka citadele, napravljena u partnerstvu sa Pirson Inžinjering, označila značajan napredak u programu Čelindžer 3.
Garet Ejr iz RBSL-a je rekao: „Završavanje prve strukture kupole CR3 je značajna prekretnica u isporuci ove sledeće generacije glavnog borbenog tenka… Ovo je fantastično dostignuće i sa stanovišta proizvodnje i iz perspektive partnerstva svih uključenih i veliki podsticaj za prosperitet UK“.
Foto MoD UK
Ispostavilo se da je 2023. dobra godina za Čelindžer 3 program. Pored gore pomenutih unapređenja, Kritički pregled dizajna (CDR) za CR3 odobren je pre roka.
Dugogodišnja povezanost britanske vojske sa RBSL-om, zajedničkim preduzećem Rajnmetala i BAE Sistems sa sedištem u Velikoj Britaniji, donela je nekoliko borbenih vozila u prošlosti. Pored programa CR3, RBSL je značajan proizvođač oklopnog vozila Bokser u okviru programa Mehanizovanog pešadijskog vozila Ministarstva odbrane Velike Britanije.
RBSL je u maju 2021. najavio da će obezbediti ugovor od 800 miliona funti za nadogradnju 148 glavnih borbenih tenkova Čelindžer 3 (CR3) za britansku vojsku. Ovo poboljšano vozilo obećava da će biti digitalni, mrežno povezan glavni borbeni tenk sa naprednim karakteristikama ubojitosti, nadzora i ciljanja meta.
BONUS VIDEO - RUSIJA: Visokoprecizna snajperska puška Astarta predstavljena na forumu Armija-2023
Preporučujemo
SUNAK PORUČUJE: Britanska vojska će nadgledati Crno more kako bi odvratila Rusiju
08. 09. 2023. u 21:16
SKANDAL! RAMA OBJAVIO SNIMAK RAZGOVORA SA TAČIJEM: "Srećna nezavisnost komadante, brate moj, grlim te mnogo i volim" (VIDEO)
PREMIJER Albanije Edi Rama objavio je snimak telefonskog razgovora sa bivšim vođom zločinačke OVK Hašimom Tačijem, koji se trenutno nalazi u pritvoru Specijalnog suda u Hagu, gde je optužen za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.
17. 02. 2026. u 20:01
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"MAMA, JA IMAM RAK": Slavica Đukić Dejanović o borbi za život sina jedinca - sam sebi dao dijagnozu
"DUŠAN JE sam sebi dao dijagnozu"
16. 02. 2026. u 19:12 >> 19:12
Komentari (0)