"ODNOSI AMERIKE, JAPANA I JUŽNE KOREJE JAČI NEGO IKAD": Bajden pohvalio Juna i Kišidu zbog njihovog hrabrog liderstva
LIDERI SAD, Japana i Južne Koreje istakli su u zajedničkom saopštenju, nakon samita lidera tri zemlje u Kejmp Dejvidu, u Merilendu, da je ovo trenutak koji zahteva jedinstvo i koordinisanu akciju istinskih partnera, kao i da je trilateralni odnos tih zemalja jači nego ikad.

Foto: Shutterstock/Ilustracija
- Japan, Južna Koreja i Sjedinjene Američke Države su odlučne da usklade kolektivne napore jer verujemo da naše trilateralno partnerstvo unapređuje bezbednost i prosperitet svih naših ljudi, regiona i sveta - naveli su predsednik SAD Džo Bajden, južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol i japanski premijer Fumio Kišida, prenosi Jonhap.
Dodaje se da je Bajden pohvalio Juna i Kišidu zbog njihovog hrabrog liderstva u procesu transformacije odnosa Japana i Južne Koreje.
U saopštenju se navodi da su se lideri obavezali na proširenje trilateralne saradnje, kao i da će ojačati međusobne ekonomije, podržati slobodan i otvoren međunarodni poredak zasnovan na pravilima, kao i da će ojačati regionalni i globalni mir i stabilnost.
Pored toga, tri zemlje su se obavezale da će promovisati demokratiju i ljudska prava.
Dodaje se da će najmanje jednom godišnje biti održavani trilateralni sastanci između lidera, ministara spoljnih poslova, odbrane i savetnika za nacionalnu bezbednost.
U zajedničkom saopštenju se ističe da Japan, SAD i Južna Koreja dele zabrinutost zbog akcija koje nisu u skladu sa međunarodnim poretkom zasnovanim na pravilima i koje podrivaju regionalni mir i prosperitet.
Ukazuje se na, kako se navodi, opasno i agresivno ponašanje Kine u Južnom kineskom moru.
- Snažno se protivimo bilo kakvim jednostranim pokušajima da se promeni status kvo u vodama Indo-pacifika - stoji u saopštenju.
Lideri su istakli i da su ujedinjeni kada je reč o podršci Ukrajini.
- Ponovo potvrđujemo našu posvećenost da stanemo uz Ukrajinu protiv ruskog ničim izazvanog i brutalnog agresorskog rata koji je uzdrmao temelje međunarodnog poretka - navodi se u saopštenju.
Dodaje se da će Japan, SAD i Južna Koreja nastaviti da pružaju pomoć Kijevu, ali i da uvode koordinisane sankcije protiv Rusije.
BONUS VIDEO: POŽARI NA TENERIFIMA SE NE SMIRUJU - Šteta je ogromna
Preporučujemo

ZNATE LI KAKO SE PRAVILNO PALI SVEĆA? Mnogi prave veliku grešku kod jedne stvari
18. 08. 2023. u 12:03

PREDODREĐENI ZA MILIJARDERE: Ova četiri horoskopska znaka privlače bogatstvo kao magnet
18. 08. 2023. u 15:49

RUSKI AVIONI UŠLI U DRŽAVU NATO, ZADRŽALI SE 12 MINUTA: "Ovo je neprihvatiljvo i neviđeno brutalno"
TRI ruska borbena aviona MIG-31 ušla su danas u estonski vazdušni prostor u oblasti ostrva Vajndlo bez dozvole i ostala u estonskom vazdušnom prostoru skoro 12 minuta, preneo je estonski portal "Err.ee".
19. 09. 2025. u 17:00

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

"OPRAŠTAM UBICI" Udovica ubijenog Kirka zaplakala pred 10.000 ljudi - Tramp je tešio
NA PREPUNOM stadionu u Glendejlu, u saveznoj američkoj državi Arizoni, u nedelju je održana komemoracija za ubijenog konzervativnog aktivistu Čarlija Kirka, kojeg je predsednik Donald Tramp u svom govoru nazvao herojem i mučenikom za američku slobodu.
22. 09. 2025. u 08:39
Komentari (1)