ŠTO JE NOVI SAD DOBIO, LESKOVAC – IZGUBIO: Koji su gradovi naše zemlje i zbog čega tokom poslednje decenije ostali bez najviše stanovnika
KOLIKO je Srpski Mančester izgubio, toliko je Srpska Atina, dobila. Najnoviji popis pokazao je da je, za poslednjih 10 godina, nekadašnja prestonica tekstila - Leskovac, ostao bez 19.317 žitelja, a Novi Sad je bogatiji za 19.496 ljudi.

Foto Tanjug
U plusu je i Beograd, ali je porast broja stanovnika od 1,6 odsto, u apsolutnim brojevima tek 26.123. Gotovo toliko za deceniju se smanjio, recimo, Požarevac.
Osam Beograda i Novog Sada veći broj stanovnika u odnosu na prethodni popis sada imaju još Novi Pazar i Tutin. I dok je u Beogradu rast stanovništva isključivo rezultat doseljavanja, u Novom Pazaru i Tutinu razlog je visok natalitet, a u Novom Sadu i migracioni saldo i stopa rađanja.
Broj Beograđana povećao se od 2011. godine sa 1.659.440 na 1.685.563, a broj Novosađana sa 341.625 na 367.121.
Među gradovima koji su izgubili više od 10 odsto populacije, što je republički prosek su: Požarevac (za 18.202 manje), Subotica (za 16.875 manje), Zrenjanin (za 16.800 manje), Vranje (za 16.274 manje), Kruševac (za 14.421 manje), Kraljevo (za 13.997 manje) i Užice (za 14.338 manje).
Stanovništvo je izgubio i Niš, i to 10.421 duša, ali je to, gledano u procentima, ipak manje od republičkog proseka.
- Beograd godinama ima negativan prirodni priraštaj, ali dobar migracioni saldo - kaže demograf Gordana Bjelobrk, načelnica Odeljenja za demografiju Republičkog zavoda za statistiku. - Konačni rezultati popisa pokazaće u kojim opštinama i gradovima je pad broja stanovnika rezultat pada prirodnog priraštaja, a gde su to unutrašnje ili spoljne migracije. Ako jedna sredina gubi mlado stanovništvo, jasno je da su u pitanju migracije. Ukoliko, pak, gubi starije, očigledno je da je u pitanju veći mortalitet u odnosu na natalitet.

Ilustracija Novosti
Da je u većini delova Srbije za depopulaciju, i to čak sa učešćem od dve trećine, kriv prirodni priraštaj, a samo za trećinu migracije, potvrđuje demograf dr Petar Vasić sa Geografskog fakulteta u Beogradu.
- Pre nego što su objavljeni preliminarni popisni rezultati radio sam projekciju za Smederevo. Ono je izgubilo oko 10.000 stanovnika od prethodnog popisa, od čega 70 odsto na konto većeg mortaliteta u odnosu na stopu rađanja. Slična je situacija i u ostalim srpskim gradovima. Iako bi se očekivalo da stanovništvo sa seoskih područja gravitira ka najbližem gradu, kao što je bilo sedamdesetih i osamdesetih godina, kad smo imali procvat industrije, većina mladih porodica sada ide u Beograd, Novi Sad i Niš - kaže Vasić.
On dodaje da mladim porodicama u manjim gradovima nedostaje kvalitetno obrazovanje, zdravstvo, zabavni i rekreativni sadržaji. Bez obzira na infrastrukturu, mogućnost zaposlenja, a negde čak i visoke plate, oni za svoje potomstvo žele više. Kragujevac i Niš, kao univerzitetski i klinički centri, bolje su prošli. Kod njih je pad broja stanovnika manji od 10 odsto, koliki je republički prosek.
- U Nišu je prirodni priraštaj toliko opao da bi, da nije bilo doseljavanja, broj stanovnika bio daleko manji - kaže Vasić. Bolje su prošla i mesta bliža Beogradu. Npr. u Pančevu imamo pad od šest odsto. Verujem da je gradsko jezgro zadržalo svoju populaciju, a broj žitelja pao je u selima u okviru pančevačke opštine.
Vasić još dodaje da Beograd svake godine na konto negativnog prirodnog priraštaja gubi od 7.000 do 8.000 ljudi, koje nadomesti migracijama. I Novi Sad ima veliku imigraciju u grad, ali, pošto se doseljavaju mlađi ljudi, i stopa rađanja nije mala.
- Novi Pazar ima toliki prirodni priraštaj da bi imao još više stanovnika da nema puno iseljavanja u inostranstvo. Mislim da će konačni rezultati popisa pokazati da najvišu stopu ukupnog fertiliteta ima Tutin, čiji je porast stanovništva premašio 10 odsto upravo zbog pozitivnog prirodnog priraštaja - zaključuje Vasić.
ZVEZDARA I VOŽDOVAC CVETAJU
ZVEZDARA je jedna od opština koja ima najviše doseljenih. Godine 2011. imala je 151.808 stanovnika, a danas 171.923. Isti je slučaj i sa Voždovcem, koji je imao 158.213 stanovnika, a sada 175.075. Za razliku od njih, Vračar, Stari grad ili Savski venac ne mogu da se šire i više su orijentisani ka poslovnom ambijentu, pa se iz njih više ljudi odseljava nego što se doseljava.
Preporučujemo

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

PRIVATNO NASELjE: Slavni muzičar masovno gradi na Zlatiboru - kompleks od 17 zgrada, a njemu i partneru dve kuće
"IMAO sam apartman na Zlatiboru koji sam prodao i taj novac sam uložio u ovaj projekat. Imam vikendicu na Kokinom Brodu, a to je bliže Zlataru. To je zapravo porodična kuća, supruga mi je odatle rodom. Imam želju da živim na Zlatiboru. Bogu hvala, auto-put polako stiže tamo. Dođem danas za Beograd, uveče sviram, a pošto mi do Užica treba dva sata, sutradan s porodicom kuliram u šumi."
07. 05. 2025. u 19:11
Komentari (0)