SRPSKI JEZIK UČE U 13 DRŽAVA: Na konferenciji dijaspore i Srba u regionu o čuvanju nacionalne kulture
DA bi se očuvali srpski jezik i kultura u dijaspori od velike važnosti su dopunske škole u okviru kojih deca ne samo da neguju maternji jezik, već uče o istoriji, geografiji i kulturi svog naroda.

Foto Pres centar UNS
Interesovanje roditelja i mališana raste iz godine u godinu, a država nastoji da im, otvaranjem škola, izađe u susret gde god je to moguće.
Ovo su poruke sa konferencije dijaspore i Srba u regionu koja je bila posvećena očuvanju srpskog jezika i kulture van granica naše zemlje.
- U poslednjih godinu dana otvorili smo 24 dopunske škole preko crkvenih opština ili društava, od Amerike do Rusije, a u njih je upisano 1.000 dece i utrošeno 18 miliona dinara - rekao je Arno Gujon, v. d. direktora Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Ministarstva spoljnih poslova.
On je naveo da se radi na tome da škole pređu pod upravu Ministarstva prosvete koje je, inače, nadležno za dopunske škole u inostranstvu. Gujon je istakao da naši sunarodnici u dijaspori kao veliki problem ističu da deca nemaju gde da uče maternji jezik.
Dr Slavica Jašić, iz Ministarstva prosvete, podsetila je da je u Strategiji obrazovanja 2020/2030. učenje srpskog jezika u inostranstvu jedan od devet ciljeva.
- Nastavu realizuju nastavnici koje šalje Ministarstvo, ali i oni koji su već tamo, a oni imaju isti nivo obrazovanja i mogu da prenesu potrebna znanja deci - navela je Slavica Jošić.
Ona je naglasila da interesovanje za ove škole raste, te da je od 2018. godine ono povećano za 45 odsto.
- Dopunske škole rade u 13 zemalja, u njima predaje 83 nastavnika i tri koordinatora, a uči više od 6.700 đaka - navela je Slavica Jošić uz napomenu da su u poslednje dve godine uprkos nepovoljnoj epidemijskoj situaciji otvorene škole u Sloveniji, Luksemburgu i, nakon 20 godina, u Engleskoj.
U dopunskim školama izučavaju se tri predmeta - Srpski jezik, Srbija, moja otadžbina i Osnove kulture srpskog naroda. O njihovom sadržaju brine Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, a zamenik direktora Zavoda Ivan Savić najavio je nove projekte.
- U planu je kreiranje jedinstvenog udžebnika za sva tri predmeta koja se uče u dopunskim srpskim školama - rekao je Savić.
Na konferenciji su se putem video-linka uključivali i naši ljudi iz Rusije, Australije, Malte, Kanade, Nemačke koji su govorili o svom radu u srpskim školama.
Preporučujemo

DRUŠTVO ZA SRPSKI JEZIK: Izabrana je najlepša srpska reč i ima duboku simboliku
21. 03. 2022. u 20:56

MART, MESEC SRPSKOG JEZIKA: Društvo za srpski jezik i književnost uvelo manifestaciju
02. 03. 2022. u 14:35

"NOVOSTI" SAZNAJU: Nakon Litvanije, još jedna država zabranila prelet srpskog aviona do Moskve
NAKON Litvanije, i letonske vlasti zabranile su prelet srpskog aviona do Moskve u kome je trebalo da bude predsednik Srbije Aleksandar Vučić, saznaju "Novosti".
06. 05. 2025. u 18:27

NEBENZJA ODUVAO LAŽNOG VISOKOG PREDSTAVNIKA ŠMITA, PA IZAŠAO IZ SALE: Neću da te slušam, nemaš pravo da govoriš!
U SAVETU bezbednosti Ujedinjenih nacija je u toku redovna polugodišnja sednica o situaciji u BiH na kojoj je ruski ambasador Vasilij Nebenzja izjavio je da Kristijan Šmit nema pravo da govori u ime međunarodne zajednice u Savetu bezbednost, a onda izašao iz sale ne želevši da ga sluša.
06. 05. 2025. u 17:03

OBRT! Bastijan Švajnštajger skinuo burmu, pa poručio: "Bilo je lepo..."
NE STIŠAVAJU se priče o razvodu Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera. Iako se bivša teniska šampionka i nemački fudbalski as godinama predstavljaju kao skladan par, društvene mreže i mediji poslednjih nedelja bruje o navodnoj krizi u braku i razvodu.
04. 05. 2025. u 11:07 >> 11:11
Komentari (0)