STARI MUHAMEDANSKI SPOMENICI PISANI ĆIRILICOM: Borili se za istorijsko ujedinje Srba muhamedanaca i pravoslavaca (FOTO/VIDEO)
"Kad su se gradile naše crkve i manastiri, svi smo bili jedno, svi smo bili isto." Tako je govorio poznati književnik rodom iz Bijelog Polja, Miodrag Bulatović, na jednom skupu ispred crkve svetog Petra i Pavla u pomenutom gradu.
Printscreen
Onda su dolazila vremena gora od gorih, pa smo od jedinstvenog naroda podeljeni u više vera, od jednog srpskog jezika, dobili smo više različitih "jezika" koji nisu ustrojavani po lingvističkim pravilima, već je bila dovoljna teritorijalna ili verska odrednica da neko proglasi jezik.
A kako je nekada bilo...
U “Zemljopisu knjaževine Crne Gore“ za učenike trećeg razreda, izdatom 1899. godine piše sledeće:
“Narod. U Crnoj Gori žive sve sami čisti i pravi Srbi, koji govore srpskim jezikom, a ima ih oko 300.000 stanovnika. Većinom su pravoslavne vjere, a ima nešto malo rimokatoličke i muhamedanske vjere, ali treba znati da smo svi srpskoga porijekla i srpske narodnosti.“
Normalno, ovaj Zemljopis je štampan ćirilicom, jer je samo to pismo bilo u upotrebi u tadašnjoj Crnoj Gori. I jer je sva prošlost Crne Gore prije toga ispisana isključivo ćirilicom.
Otkud ćirilica u Ali pašinoj džamiji...
U centru sarajeva u dvorištu Ali pašine džamije nalaze se dva spomenika ispisana ćirilicom dvojici muslimana, koji su radili na istorijskom ujedinjenju Srba pravoslavne i islamske veroispovesti.
A ko su bili Avdo Sumbul i Behdžet Mutevelić, čelni ljudi Muslimanskog prosvetnog kulturnog društva Gajret iz Mostara, na čijem su spomeniku i mauzoleju ispisana ćirilica i arapska slova, u dvorištu Ali pašine džamije u centru Sarajeva, poslušajte u sledećem videu:
UKRAJINCI OBORILI NOVI RUSKI DRON: Zaprepastili se šta se nalazi u njemu
JEDNOG od prvih dana 2026. godine ukrajinska vojska oborila je ruski dron novog tipa. Identifikovan je kao „Geran-5“, brz i dalekometni dron.
23. 01. 2026. u 12:25
TRAMP SAOPŠTIO UDARNU VEST O GRENLANDU U DAVOSU
PREDSEDNIK SAD Donald Tramp rekao je da neće koristiti silu protiv Grenlanda.
21. 01. 2026. u 15:13
KOLINDA SKOČILA U LEDENO MORE: "Vidi se da iz aviona da je AI" - mnogi ne veruju njenom snimku sa Antartika (VIDEO)
BIVŠA predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović skočila je u ledeno more na Antartiku, a snimak tog skoka objavila je na svom nalogu na društvenoj mreži Instagram.
22. 01. 2026. u 10:10
Komentari (1)