KAD JE GROZNICA ZAPADNOG NILA RIZIČNA? Simptomi posle uboda komarca koji ukazuju na opasnu bolest
U SRBIJI su preminule dve osobe koje su prethodno bile zarađene groznicom Zapadnog Nila, saopštio je Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".

Foto: Arhiva VN
Oboljenja su registrovana kod osoba muškog i ženskog pola, starosti 63 i 50 godina sa pridruženim hroničnim oboljenjima.
Groznica Zapadnog Nila prisutna je u Evropi od šezdesetih godina prošlog veka. U poslednjih 15 godina registrovani su sporadični slučajevi i manje epidemije u humanoj populaciji u nekoliko zemalja istočne i južne Evrope.
Tokom 2010. godine registrovano je naglo povećanje broja obolelih u humanoj populaciji, kao i pojava ovog oboljenja u nekim zemljama Evrope gde ga ranije nije bilo, te je u zemljama Evropske unije (EU) i susednim zemljama prijavljeno ukupno 340 verovatnih/potvrđenih autohtonih slučajeva, sa 41 smrtnim ishodom.
Najveći broj obolelih (262 obolelih, 35 umrlih) registrovan je u Grčkoj, a autohtone slučajeve infekcije virusom Zapadnog Nila prijavile su Makedonija, Rumunija, Mađarska, Italija, Španija.
U Srbiji od 2012. godine
Infekcija virusom Zapadnog Nila je zvanično prvi put registrovana u humanoj populaciji na teritoriji Srbije krajem jula meseca 2012. godine, navode u "Batutu".
Od 2012. do 2020. godine na teritoriji Republike Srbije registrovano je ukupno 1.032 slučajeva groznice Zapadnog Nila, kao i 98 smrtnih ishoda koji se mogu dovesti u vezu sa obolevanjem od groznice Zapadnog Nila.
Tokom sezone nadžora 2020. godine u Srbiji nisu prijavljeni slučajevi obolevanja od groznice Zapadnog Nila u humanoj populaciji. U zemljama EU 2020. godine registrovano je 316 slučajeva.
Kako se dobija?
Groznica Zapadnog Nila je virusno oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komaraca.
Glavni prenosilac je Culex pipiens, vrsta komarca, a glavni rezervoar zaraze su različite vrste ptica u kojima se virus održava, dok je čovek slučajni, odnosno tzv. slepi domaćin i infekcija virusom Zapadnog Nila se sa njega dalje ne prenosi, navode u “Batutu”.
Simptomi
Posle preležane infekcije često dolazi do razvoja dugotrajnih posledica kao što su hronični umor, gubitak pamćenja, teškoće prilikom hodanja, mišićna slabost i depresija. Smrtnost je veća kod starijih osoba, posebno kod onih koje imaju više od 75 godina.
Većina osoba (80%) inficirana virusom Zapadnog Nila nema nikakve simptome i znake bolesti. Kod manjeg procenta zaraženih osoba (približno 20%) simptomi podsećaju na oboljenje slično gripu, sa naglom pojavom povišene telesne temperature, glavoboljom, bolovima u mišićima i zglobovima, umorom, blagim prolaznim osipom i limfadenopatijom.
Međutim, kod pojedinih osoba (<1%), dolazi do nastanka aseptičnog meningitisa ili encefalitisa, odnosno neuroinvazivnog oblika bolesti, koji zahteva hospitalizaciju.
Lečenje
Da bi infekcija virusom Zapadnog Nila bila potvrđena, neophodno je da se potvrdi i prisustvo odgovarajućih antitela u likvoru kod obolelog pacijenta.
Kod osoba koje imaju klasičnu kliničku siku ne postoji posebna terapija. Preporučuje se što češće odmaranje, ispijanje većih količina tečnosti i jačanje imuniteta. Lečenje groznice Zapadnog Nila obično traje od nekoliko nedelja do nekoliko meseci.
(Telegraf)

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

HAOS I DRAMA NA SABALENKINOM MEČU: Svađa. prozivke i na kraju odlazak bez rukovanja (VIDEO)
BELORUSKINjA Arina Sabalenka savladala je Martu Kostjuk iz Ukrajine za plasman u polufinale mastersa u Madridu, a to je bilo sve samo ne običan meč.
01. 05. 2025. u 09:30
Komentari (0)