ZDRAVSTVENE VLASTI ZAHTEVAJU „HITNU“ AKCIJU: Ovo su polno prenosive bolesti koje dostižu nove maksimume u Evropi
SLUČAJEVI sifilisa i gonoreje porasli su 2023. godine, uz primetan porast među mladima, saopštile su zdravstvene vlasti.

Foto: Shutterstock
Evropa postaje leglo polno prenosivih infekcija (SPI), navodi se u novom izveštaju.
Broj slučajeva sifilisa i gonoreje porastao je 2023. godine, dok je hlamidija ostala najčešća STI, a gonoreja otporna na antibiotike predstavlja pretnju u nastajanju, prema najnovijem godišnjem izveštaju Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC).
U 2023. godini bilo je skoro 100.000 slučajeva gonoreje u Evropskoj uniji, Islandu, Lihtenštajnu i Norveškoj. To je povećanje od 31 odsto iz godine u godinu i više od 300 odsto u odnosu na 2014, navodi se u izveštaju.
Broj slučajeva sifilisa je takođe povećan. Bilo je više od 40.000 slučajeva u 2023. godini, što je porast od 13 odsto u odnosu na 2022. i dvostruko veći broj slučajeva prijavljenih u 2014. Ako se ne leči, gonoreja može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući neplodnost i zapaljenske bolesti karlice.
Nelečeni sifilis može dovesti do dugotrajnih komplikacija na srcu i nervnom sistemu, rekao je ECDC, i može se preneti sa trudnice na njenu bebu. Iako se čini da se rast slučajeva hlamidije izjednačio, ona je i dalje najčešća bakterijska STI u Evropi sa više od 230.000 slučajeva u 2023., što je 13 odsto više u odnosu na 2014.

Foto Shutterstock
Zašto postoji porast polno prenosivih infekcija?
ECDC je rekao da bi moglo postojati nekoliko potencijalnih razloga zašto su SPI u porastu, uključujući više testiranja u određenim grupama, manje upotrebe kondoma i veći broj seksualnih partnera. Agencija je saopštila da „nalazi naglašavaju hitnu potrebu za povećanjem javne svesti, prevencijom, testiranjem i naporima za lečenje kako bi se rešio ovaj rastući problem javnog zdravlja“.
Zvaničnici su takođe alarmirali rizik od antimikrobne rezistencije (AMR) – kada bakterije ili drugi patogeni evoluiraju do tačke u kojoj antibiotici više ne mogu efikasno da ih leče – kod gonoreje. Agencija je ranije upozorila da je gonoreju sve teže lečiti antibioticima, što odražava globalni trend.
- Pojava sojeva otpornih na lekove ugrožava efikasnost sadašnjih tretmana, zbog čega je od ključne važnosti da se naglasi prevencija i promoviše odgovorna upotreba antibiotika - navodi ECDC. Foto: Shutterstock
Prošle godine, agencija je upozorila da je „zapanjujući“ porast slučajeva ozbiljan problem javnog zdravlja za Evropu. Ali trendovi u 2023. godini sugerišu da napori na suzbijanju polno prenosivih infekcija nisu bili dovoljni da obuzdaju njihovo širenje, posebno među mladima.
Žene u ranim dvadesetim godinama imale su najveću stopu hlamidije i gonoreje 2023. godine, iako su slučajevi gonoreje porasli u različitim starosnim grupama i seksualnim orijentacijama, navodi se u izveštaju.
U međuvremenu, muškarci starosti od 25 do 34 godine imali su najveću stopu sifilisa. Većina slučajeva sifilisa prijavljena je među gej i biseksualnim muškarcima, ali je stopa takođe porasla među ženama svih starosnih grupa 2023.
Agencija je pozvala na redovnu upotrebu kondoma i „otvorenu i iskrenu komunikaciju“ sa seksualnim partnerima i rekla da seksualno aktivne osobe treba redovno da se testiraju na SPI jer zaražene osobe nemaju uvek simptome.
- Rano otkrivanje i lečenje su od suštinskog značaja za sprečavanje daljeg prenosa i potencijalnih komplikacija - rekao je ECDC.
(Juronjuz)
BONUS VIDEO:
NEVIDLjIVE UBICE: Pandemije su postojale, a biće ih još

FRANCUSKI DOKUMENT: Rusija će napasti Balkan za tri do pet godina, Evropi preti veliki rat
FRANCUSKE vlasti smatraju da je 2030. godine moguć veliki sukob u Evropi, a u koji bi bila uvučena Francuska i njeni saveznici, navodi se u „Strateškom nacionalnom pregledu“ te zemlje za 2025. godinu.
15. 07. 2025. u 11:22

"ZAŠTO NE UDARIŠ NA MOSKVU?!" Detalji razgovora Trampa i Zelenskog, na Rusiju će padati rakete koje Srbi pamte po zlu?
AMERIČKI predsednik Donald Tramp razmatra mogućnost da Ukrajini pošalje krstareće rakete Tomahavk, prenosi Vašington post pozivajući se na izvor upoznat sa razgovorima u Beloj kući. Navedene rakete se još uvek ne nalaze na zvaničnom spisku, ali bi mogle biti uključene u kasnijim paketima pomoći.
15. 07. 2025. u 09:36

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)