SLIKA KOJA ĆE SE PAMTITI: Fotografija kao dokaz pristrasnosti dela tužilaštva u svakom predmetu koji nosi političku težinu

В. Н.

10. 07. 2025. u 14:15

OPRAVDANI gnev naroda zbog izostanka blagovremene reakcije tužilaštva, doveo je Srbiju na ivicu najveće političke i institucionalne krize u poslednjih 15 godina.

СЛИКА КОЈА ЋЕ СЕ ПАМТИТИ: Фотографија као доказ пристрасности дела тужилаштва у сваком предмету који носи политичку тежину

Foto: Novosti

Međutim, slika sa jednog privatnog ručka postaje ključni dokaz onoga što mnogi već slute,  da upravo ta odmetnuta grana tužilaštva, umesto da bude temelj pravne države, uz pomoć medijske mašinerije laži, civilnog sektora zapadnih službi, postaje glavni politički akter  trenutnog stanja u zemlji. 

U Srbiji, gde granice između pojedinih institucija i interesnih grupa iz Brisela i Londona, više odavno ne postoje, a u kojoj tužilaštvo sve ređe deluje  u ime zakona, odnosno ne krije da se "pravda" zasniva na odnosima, pripadnosti i grantovima,  fotografija na kojoj specijalni tužilac za organizovani kriminal Mladen Nenadić sedi u društvu lidera blokaderskog pokreta, osobe koja je potpisnik izveštaja vezanih za puštanje u rad i dela železnice gde se desila nesreća, kao i politički privilegovanih funkcionera ne predstavlja tek neki senzacionalizam tabloida, već konačni dokaz institucionalne pristrasnosti i jasnih veza unutar sistema koji podriva državu iznutra.  Ovde nije u pitanju propust, greška ili diplomatska nezgoda, već svesno pozicioniranje jednog dela tužilaštva unutar jasno definisanog političkog bloka, i u vreme kada bi trebalo da bude iznad svake podele, ideologije i tabora. Naprotiv, oni rade upravo na podelama. 

Nazdravljati u društvu sa onima koji su direktno ili indirektno odgovorni za tragediju u kojoj je život izgubilo 16 ljudi, sedeti rame uz rame sa onima koji organizuju najmasovnije blokade u istoriji Srbije, i zajedno sa njima ćutati o odgovornosti, tu prestaje svaka slučajnost. To je momenat u kom se više ne može govoriti o pravnoj državi, već o sistemu lojalnosti u kome nije važno šta piše u dokazima, već s kim piješ vino.

Nije reč ovde ni o jednom ručku, večeri, susretu, već o  modelu upravljanja, u kojem su i tužilaštvo, i mediji, i akademska zajednica postali deo iste mreže. Kada tužilac sedi s rektorom koji logistički podržava blokade, sa čovekom koji je potpisao zvaničan dokument o završetku radova na objektu koji se urušio, i sa onima koji umesto da budu saslušani, nazdravljaju, onda nije ostalo ništa od poverenja u sistem. 

Ova fotografija jeste dokaz pristrasnosti jednog dela tužilaštva u svakom predmetu koji nosi političku težinu. Da li se radi o padu nadstrešnice, aferama vezanim za Generalštab, ili bilo kojoj drugoj temi koja dodiruje politički vrh, ne postoji više poverenje da će ti tužioci raditi u interesu istine.  Umesto toga, imamo sliku koja će se pamtiti kao simbol vremena u kojem je ono što poznajemo kao "duboku državu" ne samo ušla u institucije, već se u njima ugnezdila, sa čašom vina u ruci i osmehom pred kamerama.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NACIONALNI DAN NIKOLE TESLE: Svetlost jednog uma, inspiracija za vekove