NOVI KORAK KA VELIKOJ ALBANIJI: Opasna inicijativa u Skoplju - Srbija i Srpska moraju da "zbiju redove"
POD dirigentskom palicoim ministra spoljnih poslova Severne Makedonije Bujara Osmanija danas je u Skoplju postavljen još jedan institucionalni okvir ka ostavrenju opasnog projekta "velike Albanije" koji bi ceo Balkan mogao da dovede na ivicu novih nestabilnosti i sukoba - inicijativa Zapadnobalkanska četvorka.

Foto: Tviter
Osmani je zajedno sa albanskim ministrom za Evropu i spoljne poslove Oltom Džakom, zamenikom ministra inostranih poslova i dijaspore tzv. Kosova Krešnikom Ahmetijem i savetnikom za spoljnu politiku crnogorskog premijera Đorđem Radulovićem, lansirao novu inicijativu „Zapadni Balkan – 100% usklađenost sa zajedničkom spoljnom bezbednosnom politikom EU".
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova, fokus sastanka bio je potpuno "usklađivanje četiri zemlje sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU u svetlu nove geopolitičke realnosti, hibridnih pretnji, energetske i ekonomske krize, koje je izazvala ruska invazija na Ukrajinu."
- Ministar Osmani izrazio je zadovoljstvo zbog uspostavljanja neformalnog foruma. Svaka od ovih zemalja pokazala je da su partneri NATO i EU od poverenja, time što su se pridružile sankcijama EU i SAD protiv Rusije, ali i pružanjem konkretne humanitarne i druge tehničke pomoći Ukrajini - navedeno je u saopštenju posle sastanka.
Zanimljivo je da su organizatori na zvaničnim profilima na društvenim mrežama isticali to što su iz ove inicijative izostale Srbija i Bosna i Hercegovina (naročito RS), s obrazloženjem da su maltene nepoželjne jer nisu uvele sancije Ruskoj Federaciji.
Time je antiruski narativ postao alibi i za još jedno institucionalno povezivanje prostora koje ekstremni planeri u Tirani i Prištini vide kao "autohtonu" odnosno "prirodnu Albaniju".
Na tom putu su vlade Albanije i tzv. Kosova, potpuno nekažnjeno, napravile i konkretne korake. Podsetimo, pre četiri godine potpisan je sporazum kojim se Priština i Tirana obavezuju na ujedinjavanje i koordinisanje spoljnih politika, ali i zajedničke ambasade, razmenu diplomatskog osoblja.
Praktično ukinute granice
Takođe, dve strane su se saglasile i o stvaranju teritorijalno administrativne celine od 30 kilometara unutar Albanije i isto toliko untar tzv. Kosova tako da su praktično ukinute granice.
Imajući sve ovo u vidu, a naročito kontekst u kome su Srbija i Republika Srpska označene kao remetilački faktor u regionu, jer ne sprovode zacrtanu agendu EU, već imaju svoju neutralnu poziciju, u narednom periodu trebalo bi očekivati jačanje institucionalnih veza između Beograda i Banjaluke kao svojevrsni kontrateg stavaranju "velike Albanije" koja je očigledna pretnja ne samo našem narodu nego i miru na čitavom Zapadnom Balkanu.

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

INCIDENT NA EVROVIZIJI: Albanski navijači napali Princa, u grupu navijača uletelo obezbeđenje
PREDSTAVNIK Srbije na Evroviziji u Bazelu, Princ od Vranje završio je prvu probu u Bazelu, koja je protekla veoma burno
08. 05. 2025. u 16:27
Komentari (6)