ETNOGRAFSKI ZAPIS O DONJEM LANIŠTU: Tamošnje asurdžije čuvaju stari zanat od zaborava
U OKVIRU „Nedelje kulture“ Paraćinci će večeras imati izuzetnu priliku da pogledaju dokumentarni film „Asurdžije“ koji je dobitnik prve nagrade u kategoriji domaćeg filma na 34. Međunarodnom festivalu etnološkog filma u Beogradu.
Foto: Z. Rašić
Ovo delo predstavlja trajni etnografski zapis o selu Donje Lanište kod Jagodine i poslednjih dvanaest majstora koji na vertikalnim razbojima čuvaju ovaj zanat od zaborava.
Kako je najavio paraćinski Zavičajni muzej, pre prikazivanja filma program će otvoriti stručno predavanje dr Miloša Matića, muzejskog savetnika Etnografskog muzeja u Beogradu, koji će govoriti o značaju nematerijalnog kulturnog nasleđa i starih zanata, nakon čega će Snežana Šaponjić Ašanin, muzejski savetnik Narodnog muzeja u Čačku, autor i producent filma, predstaviti rezultate projekta i time „uvesti“ publiku u projekciju.
Početak je u 18 sati u bioskopskoj sali Regionalnog startap centra (RISC), a ulaz je slobodan.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
VEČERAS DESETI „SUVAČA DEMO FEST“: Ulica kod starog mlina puna muzike
11. 07. 2026. u 13:41
SVI IGRALI SRPSKO KOLO: Završen 27. Međunarodni festival folklora „Vršački venac“ (FOTO)
10. 07. 2026. u 19:16
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
PUTIN KOMENTARISAO BRAK NAŠE PEVAČICE: "Srpkinja ti je žena? Oni to neće ukrasti! Srbi su pošteni i pristojni - ako si prepisao firmu na nju"
TOKOM razgovora Vladimir Putin ga je upitao ko je njegova supruga.
10. 07. 2026. u 21:56
Komentari (0)