POLJOPRIVREDNICI IZ VALJEVA OVE GODINE MOGU DA RAČUNAJU NA REKORDAN BUDŽET Agraru baš "rodilo"

Branko Puzović

14. 01. 2026. u 20:00

VALjEVCI beleže novi rekord, jer će ove godine za poljoprivredu izdvojiti čak 174,4 miliona - više nego deset puta veći iznos u odnosu na pre 10 godina, kada je agrar dobio samo 16 miliona dinara.

ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ ИЗ ВАЉЕВА ОВЕ ГОДИНЕ МОГУ ДА РАЧУНАЈУ НА РЕКОРДАН БУЏЕТ   Аграру баш родило

Foto B. Puzovic

Sredstva će biti uložena u podsticaje proizvodnje, poslovanje gradskog preduzeća "Agrorazvoj - valjevske doline", te protivgradnu zaštitu, a 140 miliona predviđeno je za direktne subvencije poljoprivrednicima pri kupovini sadnica, traktora i ostale mehanizacije, ali i za podsticaje mladima koji odluče da ostanu na selu.

Okrug

LOKALNE samouprave u Kolubarskom okrugu u svojim budžetima za poljoprivredu su ove godine planirale ukupno 235,5 miliona dinara. Posle Valjeva, slede Lajkovac (25), Osečina (12,5), Mionica (10,6), Ljig (8,25) i Ub koji će izdvojiti pet miliona dinara.

- Agrarni budžet svake godine povećavamo i zahvaljujući tome ovdašnji domaćini obnovili su više od 70 odsto mehanizacije. Značajan tehničko-tehnološki pomak stvorio je uslove za bavljenje primarnom poljoprivrednom proizvodnjom, a naredni korak mora biti razvoj prerađivačkih kapaciteta, naročito u mlekarstvu i voćarstvu - kaže Goran Marjanović, direktor preduzeća "Agrorazvoj - valjevske doline", napominjući da je, kada se proizvodnja dovede na stabilan nivo, potrebno obezbediti siguran plasman, odnosno veću izvesnost i stabilnost.

Ukazujući da su 2022. subvencije dostigle gotovo 95 odsto ukupnih sredstava opredeljenih za ovu oblast, najavljuje da slede naročita ulaganja u bušenje arteskih bunara, jer je snabdevanje vodom među ključnim problemima valjevske poljoprivrede, pa će namenska sredstva biti uvećana i za više od 80 odsto.

- Lane je iskopano 25, a ove godine planiramo oko 40 novih bunara na seoskom području, sve uz nastavak subvencija za kupovinu mehanizacije, priplodnog materijala, sadnica voća i podršku mladim domaćinima. Primera radi, samo za unapređenje stočarstva, planiran je uvoz do 100 priplodnih junica iz Slovenije - zaključuje Marjanović.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MILOGORCI U ŠOKU! Evo šta je najbolji vaterpolista Crne Gore uradio posle meča sa Srbijom