NA PERJU JOŠ IMAJU TRAGOVE LEPKA: Nelegalan poligon za hvatanje ptica pevačica u Pukovcu kod Doljevca
U ATARU sela Pukovac u opštini Doljevac, ornitolozi Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS), otkrili su nelegalan poligon za hvatanje ptica pevačica lepljivim mamcima, sa desetak namenski postavljenih klopki.

FOTO:DZPPS Ištvan Balog Kornelija Karajović
Zahvaljujući brzoj i odlučnoj reakciji inspektora MUP, Jedinice za suzbijanje ekološkog kriminala, počinioci su, kako ističu u DZPPS, privedeni i protiv njih su podnete krivične prijave.
Kod počinioca je pronađeno više od 30 jedinki češljugara i konopljarki koje su uhvaćene u prirodi i koje su još uvek na svom perju imale tragove lepka. U dvorištima su imali i aktivne klopke za hvatanje ptica, u narodu poznate kao "kapani".
Kada je sa ptica skinut lepak, posle pregleda stručnjaka Zavoda za zaštitu prirode Srbije, puštene su nazad u prirodu.
- Hvatanje ptica pevačica je rasprostranjeno širom Srbije, prema prikupljenim podacima, godišnje se uhvati skoro 100.000 ptica, što je izuzetno štetno po populaciju ptica pevačica - ističe Slobodan marković, ornitolog DZPPS. - Hvatanje lepkom je nekako karakteristično za sam jug naše zemlje, što je i najokrutniji način hvatanja ptica, jer jako često dolazi do trajnih povreda uhvaćenih jedinki.
Jedan od primarnih razloga za ovakvo hvatanje ptica, kako predočavaju u DZPPS, jesu trgovina i materijalna dobit, iako su cene jedinki uhvaćenih ptica niske i najčešće se kreću u rasponu od nekoliko stotina dinara. Najugroženije su obično strogo zaštićene vrste ptica iz porodice zeba, među njima najčešće češljugari, konopljarke, čišci, zimovke i zebe.
Namenski sajt - "Poslednji let"
KAKO bi smanjio slučajeve nezakonitog hvatanja ptica i olakšao građanima da to otkriju, DZPPS je pokrenuo i namenski sajt "Poslednji let" na kojem se može saznati više o različitim načinima stradanja ptica i da se prijave slučajevi.
Hvatanje strogo zaštićenih divljih ptica zarad držanja u kavezima i nezakonite prodaje je, upozoravaju u DZPPS, krivično delo za koje preti kazna zatvora do tri godine, dok prema Pravilniku o odštetnom cenovniku za utvrđivanje visine naknade štete prouzrokovane nedozvoljenom radnjom u odnosu na strogo zaštićene i zaštićene divlje vrste, kazne za hvatanje ptica pevačica, i to iz porodica zeba, iznosi do 30.000 dinara po jedinki.
- Poslednjih godina smo svedoci sve češćeg procesuiranja ovakvih slučajeva i verujemo da će ovakva efikasnost Jedinice za suzbijanje ekološkog kriminala doprineti da intenzitet ovih nelegalnih aktivnosti polako opada - zaključuje Marković.

ŠPANIJA PROGLASILA VANREDNO STANjE
MINISTARSTVO unutrašnjih poslova Španije proglasilo je vanredno stanje nakon današnjeg nestanka struje.
28. 04. 2025. u 21:32

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO KRAJ: Kome je pripao dvorac u Beču? Razveli se Toni i Dragana
PEVAČICA Dragana Mirković i biznismen Toni Bijelić zvanično su se razveli nakon 25 godina brak.
30. 04. 2025. u 12:32
Komentari (0)