DA TVRĐAVA OPET BUDE DOSTUPNA: Kraljevčani konačno dobili „zeleno svetlo“ za izgradnju kompleksa podno Magliča
Posle punih godinu dana i brojnih sastanaka, pregovora i dogovora, kraljevačka lokalna samouprava konačno je dobila odgovarajuće uslove Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture za izgradnju kompleksa podno srednjovekovne tvrđave Maglič u Ibarskoj klisuri.

G.Šljivić
To praktično znači da će četiri godine otkako je nabujali Ibar potpuno srušio jedini i uveliko dotrajali most koji vodi ka Magliču, započeti bar izrada projekta kako bi ova tvrđava u dogledno vreme postala ponovo dostupna i pristupačna posetiocima.
- Naš cilj nije da Maglič gledamo izdaleka, samo kada prolazimo Ibarskom magistralom, već da nesmetano možemo da odemo do tvrđave i upoznamo srpsku istoriju. A, da bismo to uradili, moramo da napravimo i pasarelu preko magistrale, i most preko Ibra, parking i plato. Nije bilo lako izboriti se sa uslovima Zavoda za zaštitu spomenika kulture, moraćemo malo da redukujemo prvobitnu ideju, ali je najvažnije da konačno započne realizacija – kaže dr Predrag Terzić, gradonačelnik Kraljeva.

G.Šljivić
Ovaj kapitalni projekat od nacionačnog značaja procenjen je na ukupno 475 miliona dinara, od kojih će država izdvojiti 451, a kraljevačka lokalna samouprava dodatnih 24 miliona dinara. Osim pomenute prve faze, za kasnije je planirana i izgradnja dodatnih turističkih sadržaja u podnožju tvrđave - od replike srednjovekovnog sela, preko suvernirnice, do info-centra.
- Zamisao je da u okviru kompeksa Magliča posetioci mogu da uživaju i u predivnom pogledu sa impozantne tvrđave, ali i da vide kako se živelo u Srbiji u srednjem veku – dodaje dr Terzić.

G.Šljivić
Iako je uvek bio atraktivan turistima kao kulturno-istorijski spomenik, tokom minule četiri godine zbog nepostojanja mosta broj posetilaca Magliča se drastično smanjio. Do tvrđave tako danas stižu samo oni najuporniji i najodvažniji koje ovdašnji entuzijasti skelom prebacuju sa obale na obalu.
VAŽNO UTVRĐENjE
SREDNjOVEKOVNI Maglič, na okuci Ibra i nadmorskoj visini od 150 metara, sagrađen je sredinom 13. veka. Izgradnju je započeo kralj Uroš Prvi Nemanjić kako bi od pljačkaških najezdi zaštitio obližnju Žiču, Studenicu i Sopoćane, a dogradio ga je i obnovio arhiepiskop Danilo Drugi, desna ruka kralja Milutina, u 14. veku. Do Kosovske bitke bio je naseljen srpskom vojskom, a potom se u tvrđavu smešta turska posada. Nepristupačan zbog visokih litica i nikada vojno osvojen, sve do Drugog srpskog ustanka Maglič je bio važno utvrđenje, ali je ubrzo izgubio svoj strateški značaj.

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO KRAJ: Kome je pripao dvorac u Beču? Razveli se Toni i Dragana
PEVAČICA Dragana Mirković i biznismen Toni Bijelić zvanično su se razveli nakon 25 godina brak.
30. 04. 2025. u 12:32
Komentari (0)