LOZNICA U BORBI PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA: Zaštitom žrtava treba se sistemski baviti svakog dana
MEĐUNARODNI dan borbe protiv nasilja nad ženama obeleže je u Omladinskom centru u Loznici, gde je Tatjana Jovičić iz Udruženja „Reč i delo“, predstavila strategiju čiji je cilj zaštita žena, koju treba da „overi“ lokalna samouprava.
foto: V.Mitrić
- Ovo udruženje više od pet godina izgara na ovoj tematici, kako bi sugrađankama koje su suočene sa nasiljem, maksimalno pomogle i podržali - rekla je Tatjana Jovičić.
Ona je naglasila da imaju puno podršku lokalne vlasti, preko ljudi poput Ljubinka Đokića, pomoćnika gradonačelnika, dr Biljane Filipović, članice Gradskog veća, ali i čelnika Centra za socijalni rad, njihovih stručnjaka, iskusnih i vrednih socijalnih boraca u znalaca, poput Vesne Melezović, predsednice Crvenog krsta u Loznici... Velika podrška su, kako kaže, i mediji, pre svega žene u medijima poput Mire Čvorić, Branislave Mićić.
Lozničani i Lozničanke su uživali u temama tribine od one o socijalnoj zaštiti i rodnoj ravnopravnosti do položaja žena u sesokoj sredini i društvo i rodna ravnopravnost, žene u medijima i politici.
- Povodom tog dana osvetljen je Vukov dom kulture, a počeli su i dani aktivizma koji će trajati do 16. decembra, na Dan ljudskih dana -kaže Tatjana Jovičić.
Vladimir Petriović, direktor Centra za socijalni rad, poručio je da se zaštitom žena od nasilja, „sistemski treba baviti svakog dana, a ne samo na ovaj dan“. Podsetio se da se ranije na nasilje u porodici nije gledalo kao danas, „već da je to privatna stvar i ono što se događa iza zatvorenih vrata i da država ne treba da se meša u te odnose“.
- ristup države i sistema se, srećom, promenio tako da se na nasilje u porodici tretiora kao akkuelna društvena pojava na koju treba da ukazuju svi društveni činioci koji su, po zakonu, pozvani da rešavaju ovu problematiku - rekao je Petrović, navodeći da je najzastupljenije fizičko, psihičko, seksualno i ekonomsko naselje. - Žene su najviše izložene nasilju i statistika naše ustanove pokazuje da je 31. oktobra bilo 175 prijava nasilja, a 135 su bilo nad ženama.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
PUTIN NAJAVIO PAKAO ZA UKRAJINU: Odgovorićemo nekoliko puta snažnije
PREDSEDNIK Rusije Vladimir Putin izjavio je da će odgovori Moskve na udare po ruskoj teritoriji biti „uzajamni, ali nekoliko puta snažniji“.
13. 07. 2026. u 17:41
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
OBJAVLjENE TAČNE ADRESE U EU: "Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu" Čeka se reakcija Moskve
NEMAČKA je praktično postala glavna industrijska baza ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u ratu protiv Rusije, a upravo Berlin stoji iza terorističkih napada na ruske civilne ciljeve, rekao je lider pokreta „Druga Ukrajina“ Viktor Medvedčuk. Istovremeno, on je otkrio adrese najvažnijih nemačkih kompanija koje proizvode oružje za Ukrajinu.
13. 07. 2026. u 12:47
Komentari (0)