KRUŠEVAC ŽELI NOVI FAKULTET: Lokalna samouprava kupila deo nekretnina nekada uspešne fabrike maziva
DUŽE od tri godine, u Kruševcu je moguće studiranje na Poljoprivrednom fakultetu, koji radi pod okriljem Univerziteta u Nišu, a grad će - posle potpisivanja kupoprodajnog ugovora između lokalne samouprave i rukovodstva fabrike hemijskih proizvoda "Hemofluid" - dobiti još jedan fakultet.
Novi objekat u javnoj svojini, Foto "Hemofluid"
Jer, Kruševljani su za 60 miliona dinara kupili upravnu zgradu ovog preduzeća, koje je formirano posle prodaje drugih nepokretnosti nekadašnje Fabrike maziva kompaniji "Valvolajn", a objekat u Jug Bogdanovoj ulici br. 42 zauzima 2.756 kvadrata. Posle komplikovane procedure preuzimanja i prodaje dela imovine, "Hemofluidu" je ostao i magacinski prostor u Kobilju koji je lokalna samouprava takođe pazarila, pa sada osmišljava prenamenu tih 1.566 kvadrata.
Grad je zainteresovan i za drugu imovinu preduzeća u stečaju, odnosno onih koje nude svoje prostore zbog obaveza prema hipotekarnom poveriocu - shodno Unapred pripremljenom planu reorganizacije. Tako je bilo govora i o tome da Kruševac dobije novi stambeni kvart na prostoru stare "Merime" i dela Fabrike ulja u stečaju...
- Javna imovina se godinama prodavala u bescenje, a sada su se stvorili uslovi da počnemo i kupovinu prostora za opšti interes. Počeli smo sa Poljoprivrednim i nastavićemo da dovodimo druge fakultete, da bi se Kruševac svrstao među univerzitetske gradove - ističe gradonačelnica Jasmina Palurović.
Gradonačelnica (levo) potpisuje ugovor, Foto GU Kruševac
A, o novim fakultetima se govori još od 2018. i u "igri" su bili odeljenje Pravnog, Ekonomskog, odnosno Fakulteta umetnosti iz Niša, te Medicinskog fakulteta Univerziteta iz Prištine sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici. I, upravo je Medicinski deo ideje da Kruševac dobije Klinički centar, kao i da se Opšta bolnica - iz šireg centra grada - preseli u prostor sadašnje kovid-bolnice u Parunovcu, po okončanju pandemije.
BRUKA
FABRIKA maziva, koja je - zbog dugova većih od 150 miliona evra - podeljena na "Hemofluid" i "Valvolajn", svojevremeno je bila jedna od najuspešnijih u Srbiji, a posle loše privatizacije 2007. su ostale samo nagomilane obaveze koje se danas otplaćuju prodajom imovine.
Preporučujemo
PRAVE ČAJNU OD PRAVOG MESA: Na Fakultetu veterinmrske medicine praksa je izuzetno važna
30. 07. 2021. u 13:34
GODINU DANA PROMOCIJE ISTORIJE: Udruženje istoričara Rasinskog okruga
17. 11. 2021. u 12:46
SKANDAL! RAMA OBJAVIO SNIMAK RAZGOVORA SA TAČIJEM: "Srećna nezavisnost komadante, brate moj, grlim te mnogo i volim" (VIDEO)
PREMIJER Albanije Edi Rama objavio je snimak telefonskog razgovora sa bivšim vođom zločinačke OVK Hašimom Tačijem, koji se trenutno nalazi u pritvoru Specijalnog suda u Hagu, gde je optužen za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.
17. 02. 2026. u 20:01
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"MAMA, JA IMAM RAK": Slavica Đukić Dejanović o borbi za život sina jedinca - sam sebi dao dijagnozu
"DUŠAN JE sam sebi dao dijagnozu"
16. 02. 2026. u 19:12 >> 19:12
Komentari (0)