DOVOLJNO SERUMA ZA SVE OTROVNICE: Dom zdravlja u Trebinju spreman za najezdu zmija
NA teritoriji istočne Hercegovine postoji čak 13 vrsta zmija - otrovnice su poskok, šarka i šargan - a iz Doma zdravlja u Trebinju, iako ovog proleća nije zabeležen nijedan ujed, poručuju da su nabavili dovoljne količine seruma.

Foto: D.Curać
- Svi koje ujede zmija trebalo bi odmah da dođu u Službu hitne medicinske pomoći, ili da sačekaju dolazak saniteta, uz poštovanje saveta lekara - kaže za "Srnu" zamenik direktora DZ dr Radovan Todorović, naglašavajući da je potrebno i odmah podvezati mesto iznad ujeda.
Šarka i šargan - kao ugrožene vrste - nalaze se na visokim planinama, jesu otrovne, ali ne i fatalne za čoveka.
- Zmije su satanizovane u narodu, iako najveći broj vrsta nije opasan, a neophodne su u ekološkom lancu ishrane, jer čiste prirodu od pacova i glodara. Generalno, zmije nisu agresivne i ljude nikada ne napadaju iz čista mira, već samo u samoodbrani, kada smatraju da su ugrožene jer je čovek, najčešće nepažnjom, ugrozio njihovo stanište - zaključuje Milošević.

RASPOREĐENO 110.000 VOJNIKA, RUSI KREĆU U ZAVRŠNI UDAR NA POKROVSK: "Sa time bi mogli zauzeti srednje veliku evropsku državu"
RUSIJA ne pokazuje znakove povlačenja u ratu protiv Ukrajine. Naprotiv, Moskva je pojačala dalekometne udare na ukrajinske gradove i napade duž cele linije fronta. Vojni stručnjaci ističu da je ruska strana usvojila nove taktike, oslanjajući se na masovnu upotrebu dronova i malih diverzantskih jedinica, piše The New York Times.
10. 08. 2025. u 20:18

EVO KO JE TROSTRUKI UBICA IZ GNjILANA: Bio u društvu sa Kurtijem, Osmanijevom i Haradinajem
TRI osobe su ubijene, a nekoliko je ranjeno u pucnjavi koja se dogodila danas u Gnjilanu, dok je osumnjičeni napadač u bekstvu, prenela je Koha. Bolnica u Gnjilanu saopštila je da je na licu mesta konstatovana jedna smrt, a da su dve osobe prebačene u Urgentni centar bez znakova života.
10. 08. 2025. u 18:11

"Lekari su Saši Popoviću dali morfijum i tako je umro - nije osetio ništa, zaspao je! Sada me doziva po kući"
"ČESTO ga sanjam, nije bilo tog sna gde je on izgledao kao u ovo poslednje vreme kada je bio bolestan, uvek ga sanjam iz vremena kada smo nas dvoje počeli da se zabavljamo i kad smo se venčali. Tada je imao onu kosicu malo dužu i okrugle malo veće naočare i sanjam ga kako je raspoložen, nasmejan, vedar i trči-juri na sve strane."
09. 08. 2025. u 12:05
Komentari (0)