ZDRAV ŽIVOT SE BERE RUKAMA: Nebojša Stamenović, Neša Travka i njegova supruga Jelena oživljavaju crkveno imanje

Dragana Matović

05. 05. 2025. u 16:45

NA dvadesetak kilometara od Niša, u podnožju selaMiljakovac, tamo gde se gubi signal mobilnog telefona, a asfalt ustupamesto prašnjavom seoskom putu, rađa se oaza. Ne reklamira se nabilbordima, ne promovišu je turističke organizacije, ne nudi luksuz. Ali, živi. Tu, na izletištu Vidrište, Nebojša Stamenović, poznatiji kaoNeša Travka - planinar, poznavalac lekovitog bilja i zaljubljenik u zdravživot, dobio je crkveno imanje da ga koristi i preporodi.

ЗДРАВ ЖИВОТ СЕ БЕРЕ РУКАМА: Небојша Стаменовић, Неша Травка и његова супруга Јелена оживљавају црквено имање

D. Matović

Neša i njegova supruga Jelena zasadili su više od 150 vrsta lekovitogbilja i 300 stabala i, što je možda najvažnije, vratili život u odzaborava oronulu Crkvu Svetog Nikole. Vladika Arsenije je svojevremeno uintervjuu "Novostima" rekao da će iz zabačenih sela niške eparhijesveštenici poslednji otići, a zahvaljujući Neši i njegovoj supruzi Jeleni ucrkvu u Vidrištu popovi su se posle mnogo godina vratili.

- Crkva je stara blizu 150 godina, a sad se u njoj ponovo služe liturgije - korača prema nama Neša. - Već pet godina gore kandila, prošle godineje bilo i prvo krštenje, trudimo se da obnovimo manastirsko imanje, aprioritet je obnova crkve. Vladika Arsenije nam je dao blagoslov za to.

D. Matović

 

Otkud Neša i njegova supruga u ovom mestu?

- Desila se korona, a pošto smo iz Niša i nemamo imanje na selu, došlismo da kampujemo - priča nam on. - Nismo bili zadovoljni uobičajenimživotom u gradu i odlučili smo ovde da ostanemo. Zdrav život se nekupuje u marketu, već se bere rukama.

Neša se šali da ga život nije mazio - bio je šumarski tehničar, pa auto-električar, onda elektrotehničar motornih pogona, keramičar, vatrogasac, vlasnikdiskoteke... Ima deset zanatskih i jednu fakultetsku diplomu, ali svojimnajznačajnijim radnim iskustvom smatra to što je tri godine proveo naSvetoj Gori i bio šef hilandarske kuhinje.

D. Matović

 

- Posle bombardovanja sam počeo da planinarim i obilazim manastire. Takosam otišao i u Hilandar. Tamo sam naučio da je čoveku najteže da pobedisebe i da jedemo više nego što nam treba. Čoveku je potrebno malo hrane. Svako bi trebalo da razmisli, zapravo da počne da koristi um kada jede, a ne samo oči. Često govorim - nemojte da jedete s oči, jedite umom irazumom, imate toliko korovskog bilja koje raste oko vas, a koje jelekovito. Vratite se malo u prošlost, setite se šta su vaša baba i čukunbabajele. One nisu jele meso svaki dan, jele su ga od slave do slave. Beo "leba" se zvao kolač, mesio se samo za praznik. Koprivu, tušt i crnislez možete da nađete svuda, a taj korov leči. Zdravlje je najskuplje, ami ga trošimo svakim lošim zalogajem.

D. Matović

 

Crkvena zvona na drvetu

NA imanju u Vidrištu mnogo toga su Neša i Jelena improvizovali. Kako oronula crkva Svetog Nikole nema zvona, oni su mnogo zvončića zakačili na grane obližnjeg drveta. U vreme službe neko od njih pomera grane da bi se čula zvona.

Inače, ova crkva nalazi se kraj ostataka srednjovekovnog utvrđenja Železnik. Izgrađena je na ostacima stare manastirske crkve o kojoj je u turskim izvorima zapisano da je sazidana 1498. Kraj sadašnje crkvice sačuvani su ostaci prvobitne manastirske crkve - deo oltarske apside sa severnim i južnim zidom naosa. Arheološka iskopavanja na ovom terenu su izostala, a Sveti Nikola je niški spomenik kulture.

Neša često organizuje zanimljive kulinarske događaje kao što je "Srednjovekovni ručak u Vidrištu" ili "Čorba od 100 vrsti pečuraka". Nataj način, promoviše ne samo hranu, već i prirodne lepote.

- Ovde je bio manastir Železnik, ovde su bili Hrebeljanovići posleKosovskog boja, ovde protiče jedina reka u Srbiji kojoj su meštanisvakog sela dali svoj naziv. Ovde je bila Srbija dok je Niš bio Turska. U selu Miljakovac nalazi se druga škola u Srbiji, prva je bila u Zemunu - tvrdi Neša Travka. - U blizini je malo istražena Cerjanska pećina, jednaod najdužih u Srbiji. Legenda kaže da su je stari Rimljani koristili kaofrižider, u njoj su čuvali sireve. U blizini je izvor tople vode, kažu daje lekovitija od one u Niškoj Banji. Ljudi dolaze zbog vode i uživanja, alisu prepoznali značaj i lepotu ovog mesta.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

POGLEDAJTE KAKO IZGLEDA PUTINOV STAN: Sve pršti od luksuza, otvorio čak i frižider, ima i kapelu (VIDEO)