NA ZAHTEV RUSIJE I KINE HITNO ZASEDA SAVET BEZBEDNOSTI: Odmah zaustavite oružanu agresiju Amerike i Izraela
NA zahtev Rusije i Kine, danas će biti održan hitan sastanak Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, nakon što su Sjedinjene Američke Države i Izrael pokrenuli napade na Iran, saopštile su diplomate UN.
Foto: AP
Diplomate su za Rojters kazale da ce se Savet bezbednosti, koji ima 15 članova, sastati u 16.00 sati po lokalnom vremenu u Njujorku i da će sastankom predsedavati Velika Britanija.
Ruska misija pri UN saopštila je da su Rusija i Kina zatražile hitan sastanak "u vezi sa ničim izazvanim činom oružane agresije Sjedinjenih Država i Izraela protiv Islamske Republike Iran".
Na održavanje sastanka pozvali su i Francuska, Bahrein i Kolumbija.
"Da odmah prekinu svoje nezakonite i eskalatorne akcije"
- Tokom sastanka Saveta bezbednosti, zahtevaćemo od Sjedinjenih Država i Izraela da odmah prekinu svoje nezakonite i eskalatorne akcije i krenu putem ka političkom i diplomatskom rešenju - navodi se u saopštenju ruske misije pri UN.
Diplomata UN je rekao da generalni sekretar UN Antonio Gutereš planira da se obrati na sednici Saveta bezbednosti.
Gutereš je ranije danas u pisanoj izjavi osudio vojnu eskalaciju na Bliskom istoku, navodeći da "upotreba sile od strane Sjedinjenih Država i Izraela protiv Irana i naknadna odmazda Irana širom regiona podrivaju međunarodni mir i bezbednost".
On je u pisanoj izjavi pozvao na "hitan prekid neprijateljstava i deeskalaciju", i pozvao je sve strane "da se odmah vrate za pregovarački sto".
(Blic)
BONUS VIDEO:
SRBIJA, REGION, SVET: U susret Ekspu 2027 - Miodrag Popović Turistička organizacija Beograd
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
KRAĐA VEKA U NBA! Nikola Jokić ovakvu nepravdu nije zaslužio, bruka i sramota
NBA liga donela je odluku o MVP igraču NBA lige!
17. 05. 2026. u 16:04 >> 16:14
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (0)