NEMCI ZA "PATRIOT", FRANCUZI ZA "MAMBU": Predlog američkog predsednika da Evropa kupuje njihovo oruđe za Ukrajinu podelio Stari kontinent

Kupovina i slanje američkih baterija "patriot" Ukrajini podelili su Evropu.

НЕМЦИ ЗА ПАТРИОТ, ФРАНЦУЗИ ЗА МАМБУ: Предлог америчког председника да Европа купује њихово оруђе за Украјину поделио Стари континент

Foto AP

Pokušaj Vašingtona da zaradi u prodaji, ali da se ne meša u distribuciju ovog oruđa Kijevu, doveo je do novih trzavica na Starom kontinentu. To se ogleda i u odnosima dve najveće sile unutar EU.

Dok Nemačka podržava Trampovu ideju i sprema se da kupi "patriote" koje će dostaviti vlastima Ukrajine, s druge strane Francuska ne ide istom linijom. Mnoge je začudilo to što se francuski predsednik Emanuel Makron, koji je često u prvim redovima borbe za podršku Ukrajini, tome usprotivio.

Glavni razlog ne leži toliko u finansijama, koliko u želji stanara Jeliseja da podrži evropsku proizvodnju. Makron se odavno zalaže za jačanje nezavisne evropske vojne industrije, da Evropa u odsudnim trenucima ne bi zavisila od američke milosti. To se sada prenelo i na nabavku protivvazdušnih sistema.

Francuski predsednik jednostavno preferira evropsko, u odnosu na američko. U tome ima punu podršku predsednice italijanske vlade Đorđe Meloni. Pariz i Rim imaju zajedničke projekte proizvodnje raketa kojima sada žele da daju primat na ukrajinskom ratištu. To sada više nije samo odbrambeno pitanje, već i strateško, i geopolitičko.

Francuska i Italija upravljaju konzorcijumom "Eurosam" koji objedinjuje kompanije MBDA i "Tales", proizvodnjom nove generacije baterija SAMP/T NG, popularne "mambe". Francuzi već izvesno vreme u celu priču pokušavaju da uvuku i Belgiju, koja se nalazi pred nabavkom odbrambenih raketnih sistema. Intezivni pregovori da to bude francusko-italijanska opcija, odnosno evropska, a ne američka, vođeni su i na nedavnom Aeronautičkom salonu u Buržeu u Francuskoj. "Tales" i MBDA žele da iskoriste ovu nabavku da bi potisnuli dominaciju "patriota" u Evropi. "Patriot" koriste mnogobrojne evropske države, poput Nemačke, Holandije, Španije, Rumunije, Poljske, Grčke…

"Patriot", koji štiti američko nebo već decenijama, u celini se smatra superiornijim, ali se, s druge strane, "Talesovi" radari nove generacije predstavljaju kao bolji od američkog oruđa. Ovaj radar, nazvan "graund fajer 300" može da "gleda" pod uglom od 360 stepeni i da simultano prati hiljadu ciljeva do razdaljine od 550 kilometara. Vreme rotacije mu je svedeno na samo jednu sekundu, a i slanje snimaka je ekstremno brzo. Za godinu dana, "Tales" je utrostručio proizvodnju ovih radara, sa 9 u 2023. godini, na 28 lani. Ove godine planiraju da ih proizvedu četrdesetak.

Rakete kojima se snabdeva francusko-italijanski sistem, nazvane "aster", proizvođač MBDA takođe je poboljšao, a ta bolja verzija očekuje se na tržištu sledeće godine. "Aster 30" ima brzinu od 4,5 maha, može da deluje na avionima na razdaljini od 120 kilometara, na raketama na 30 kilometara i da leti na visini od 20 kilometara. Rakete tipa "aster" poseduju Alžir, Saudijska Arabija, Egipat, Francuska, Italija, Maroko, Katar, Velika Britanija, Singapur, Ukrajina, a spremaju se da ih nabave Belgija i Grčka.

Evropske podele oko slanja "patriota" su vidljive i na drugim poljima. ^eška se, tako, zalaže za druge inicijative, kao što su slanje municije, Mađarska ne želi da doliva ulje na vatru, a Italija uz saradnju s Francuskom nema dovoljno para…

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

LETO U SRBIJI: Upoznajte Staru planinu i osvežavajuću lepotu vodopada