PAD ODBRANE U ODESI: Ruski Iskander uništio jedan od retkih preostalih ukrajinskih PVO sistema S-300 (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

17. 07. 2025. u 22:11

JEDAN od retkih preostalih sovjetskih S-300PS sistema dugog dometa koje koristi ukrajinska vojska uništen je u preciznom ruskom udaru, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije 16. jula.

ПАД ОДБРАНЕ У ОДЕСИ: Руски Искандер уништио један од ретких преосталих украјинских ПВО система С-300 (ВИДЕО)

Foto: Ministarstvo odbrane Rusije

Prema zvaničnom saopštenju, cilj je pogođen taktičkim balističkim projektilom Iskander-M u blizini naselja Gvardejskoje u Odeskoj oblasti. Uništena su dva lansera tipa 5P85D ili 5P85S, radar za upravljanje vatrom (verovatno 5N63S), agregat za napajanje 5I57A i jedno neidentifikovano vozilo, što potvrđuju i snimci Ministarstva odbrane RF.

MOĆ ISKANDERA

Iskander-M ima domet od oko 500 kilometara, a projektili su visoko manevriski i mogu se naoružati različitim konvencionalnim bojevim glavama.

Navođenje se vrši pomoću inercijalnog sistema podržanog GLONASS-om, a projektil može biti opremljen i optičkim tragačem sa digitalnim mapiranjem za završno navođenje na metu.

KOLAPS UKRAJINSKE PVO

Pre početka ruske specijalne vojne operacije, ukrajinske snage su na raspolaganju imale oko 100 baterija S-300P, S-300PT, S-300PS i S-300V1 sistema. U prvim mesecima sukoba, Ukrajina je iz Slovačke dobila još jednu bateriju S-300PMU. U međuvremenu, zapad je organizvao još nabavki sistema i municije iz zemalja bivšeg varšavskog pakta, kompenzovajući te zemlje zapadnim sistemima.

Međutim, većina tih sistema je uništena, oštećena ili zaplenjena tokom više od tri godine rata, što je ozbiljno ugrozilo sposobnost Ukrajine da se brani od dugodometnih pretnji iz vazduha.

Zapadne zemlje su pokušale i još uvek pokušavaju da nadomeste ove gubitke isporukom američkih Patriot MIM-104 sistema dugog dometa, ali su ti pokušaji za sada daleko od uspeha – kako po broju isporučenih baterija, tako i zbog njihove slabije efikasnosti na terenu.

Uništenje ovog S-300 u Odeskoj oblasti predstavlja još jedan ozbiljan udarac ukrajinskoj protivvazdušnoj odbrani, dodatno narušavajući njenu sposobnost da zaštiti ključne gradove i infrastrukturu.

Foto: Profimedia/Ilustracija

OPŠTI PODACI O PVO SISTEMU S-300

Sistem protivvazdušne odbrane S-300 je napredni raketni sistem zemlja-vazduh koji je razvio Sovjetski Savez 1970-ih, namenjen za zaštitu od aviona, balističkih projektila i krstarećih projektila.

Prvobitno dizajniran u kancelariji Almaza, a proizveden od strane NPO Almaz, S-300 je tokom vremena unapređen u nekoliko varijanti i još uvek se široko koristi u mnogim zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza i nekadašnjim saveznicima.

S-300 je sposoban da presreće širok spektar ciljeva, uključujući avione, dronove, balističke i krstareće rakete. Prva varijanta uvedena 1978. bila je namenjena za stratešku protivvazdušnu odbranu, sa mogućnostima zaštite gradova i vojnih baza.

S-300 se sastoji od šasije koja nosi četiri lansera sa po jednom raketom. Postoji druga šasija sa PESA (pasivno elektronsko skenirano polje) radarom priključenim na bateriju. S-300 ima integrisani sistem za upravljanje vatrom.

S-300 ima kopnenu i pomorsku verziju. Jedna od kopnenih verzija, S-300PS/S-300PM, jedina je iz serije koja lansira rakete sa nuklearnom bojevom glavom. Jedna verzija, S-300V4, dospela je na mnoge naslovne strane u medijima. Upravo raketa ovog sistema oborila dva ukrajinska aviona – Su-24 i S-27, a 217 km je domet na kome su dve rakete pogodile dva borbena aviona. Ovo je „rekord za Rusku Federaciju“, pisali su tada mediji, podsećajući da je poslednji put S-300 pogodio metu na udaljenosti od 150 kilometara.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Deset miliona evra za unapređenje poslovanja SME sektora i poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji