NATO AGENDA - AMERIKA DA OPSTANE KAO "VOĐA SVETA": Šta piše u scenariju samita Alijanse koji je napisao američki centar RAND

Boris Subašić

06. 07. 2025. u 16:24

SAMIT NATO u Hagu je pokazao da Amerika neće tolerisati multipolarizam u svojoj Alijansi. Tramp je uz održavanje stare strategije obuzdavanja Rusije uveo i novu, namenjenu obuzdavanju saveznika iz EU koji su želeli da odlučuju mimo Vašingtona.

НАТО АГЕНДА - АМЕРИКА ДА ОПСТАНЕ КАО ВОЂА СВЕТА: Шта пише у сценарију самита Алијансе који је написао амерички центар РАНД

NATO media

Ponašanje Evropljana na skupu NATO podsećalo je na orijentalni ceremonijal u kome dvorjani na samoponižavajući način iskazuju lojalnost vladaru. Tako je Mark Rute, generalni sekretar Alijanse morao da "poljubi sultanovu papuču" nazivajući Trampa "taticom" koji opravdano kažnjava EU dečurliju koja se zaigrala.

NATO media

Samit NATO u službi demonstracije američkog autoriteta

To je bila predstava za javnost, a suštinska dešavanja na samitu otkriva izveštaj "Posledice rusko-ukrajinskog rata" koji je uoči skupa NATO objavio američki analitički centar RAND, zadužen za pravljenje strategijskih procena koje koristi Pentagon. U toj publikaciji date su analize i preporuke institucijama SAD za budući "dugotrajni sukob" sa nosiocima ideje multipolarnog sveta.

Rusko-ukrajinski sukob se u izveštaju RAND predstavlja ogoljeno, kao strateška operacija opkoljavanja i izolovanja Rusije.

- Primarni geostrateški učinak rata bio je slabljenje odnosa između Evrope i Rusije te, u manjoj meri, Evrope i Kine, dok je istovremeno pružio priliku za jačanje odnosa između Sjedinjenih Država i njihovih evropskih saveznika. Ako se ove promene pokažu kao trajne, odložiće se ruski i kineski cilj stvaranja multipolarnog sveta sa smanjenim uticajem Zapada. Pored krvi i bogatstva koje je to odlaganje potrošilo, ovo bi bila trajnija strateška cena koju bi platio Kremlj - navodi se u izveštaju.

vikipedija

Sedište Korporacije Rand

Naglašeno je da su saveznici iz EU pravilno shvatili neophodnost većih ulaganja u militarizaciju, ali da su pogrešno pretpostavili da će moći da odlučuju nezavisno od SAD.

- EU je zauzela proaktivniji stav prema usmeravanju evropskog istraživanja, razvoja, proizvodnje i nabavki u oblasti odbrane, uključujući objavljivanje svoje prve strategije odbrambene industrije... Rat je podstakao Evropljane da traže veću saradnju u okviru postojećih okvira, ali nije podstakao nove odbrambene koncepte ili stvaranje alternativne arhitekture za evropsku odbranu... Štaviše, došlo je do značajnog pomaka u debati o evropskoj autonomiji od stvaranja nove evropske alternative ka izgradnji "evropskijeg NATO u Evropi"... Evropski savet je zaobišao debatu o strateškoj autonomiji obećavši da će "jačati" saradnju sa NATO i podstaći partnerstva sa Sjedinjenim Državama i drugim istomišljenicima, uz priznanje da "širi geopolitički trendovi pozivaju EU da preuzme veću odgovornost za sopstvenu bezbednost" - navode eksperti RAND.

Njihov zaključak glasi: "Rat je podstakao evropske saveznike da poboljšaju svoje operativne sposobnosti i fleksibilnost, ali svaki potez ka strateškoj autonomiji od strane SAD verovatno će biti ograničen".

Foto Tanjug/AP

Nemačka gaji velike vojne ambicije

Iako na prvi pogled nema razlike između Trampovog zahteva da zemlje EU povećaju iznose za finansiranje NATO i poziva na evropsku militarizaciju koji upućuju nemački kancelar Merc ili predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, geopolitikolozi ukazuju da je razlika suštinska.

- Administracija EU i Nemačka koja je od rušenja Berlinskog zida do danas izrasla u evropskog hegemona i posle pada Bajdenove administracije pokušali su da nastave njenu politiku, da se postave kao ravnopravni partneri SAD i da nametnu Trampu rat sa Rusijom kao prioritet - kaže prof. dr Ljubiša Despotović iz Instituta za političke studije u Beogradu.

Trampova administracija je na skupu Alijanse u Hagu odgovorila ultimatumom da NATO može da postoji samo ako radi u skladu sa američkom strategijom i interesima.

- Amerikanci su prikazali strategiju obuzdavanja EU i iznad svega Nemačke kao evropskog hegemona koji gaji velike i opasne ambicije - kaže dr Despotović. - Trampovim novim globalistima je pak jasno da atlantistički Zapad nije uspeo da pobedi Rusiju za tri godine rata i da je besmisleno dalje trošiti na njega već uveliko smanjenu snagu i resurse. Njima se žuri da obnove "tvrdu moć" za neminovni sukob sa Kinom, vodećom tehnološkom i trgovačkom silom sveta, koju zbog toga smatraju arhineprijateljem. To ne znači da su odustali od Rusije, već samo da žele da stave sukob sa njom na led bar 10 godina.

FOTO: Privatna arhiva

Prof dr Ljubiša Despotović

Mišljenje srpskog naučnika potvrđuju zaključci RAND da je neophodno "ažurirati planove SAD i NATO za odvraćanje Rusije" i "fokusirati investicije u odbrambenu industrijsku bazu na pripremu za verovatne dugoročne potrebe".

- Američka vojska snažno nastoji da primeni uvide iz borbi u Ukrajini na Indo-Pacifik, kao što su povećana uloga i mogućnosti bespilotnih letelica. Ministarstvo odbrane bi verovatno imalo koristi od mnogo jačih napora da identifikuje asimetrična i efikasna sredstva za odvraćanje ruske agresije, iskorišćavajući nove tehnologije i dinamiku bojnog polja i insistirajući na njihovom uključivanju u odbrambene planove NATO - sugerišu američki analitičari.

Oni ističu da je rusko-ukrajinski rat, kao najrazorniji i najskuplji međudržavni sukob u poslednjih nekoliko decenija "ima potencijal da demonstrira i signalizira promene u načinu na koji će se verovatno voditi drugi međudržavni ratovi visokog intenziteta u bliskoj budućnosti". RAND naglašava problem uočen u Ukrajini da nijedna ratujuća strana nije uspela da postigne nadmoć u vazduhu zbog efikasne protivvazdušne odbrane suparnika.

Foto: Profimedia

Sukob u Ukrajini najrazorniji i najskuplji rat u poslednjih nekoliko decenija

- Ova nemogućnost uspostavljanja vazdušne nadmoći verovatnije će se ponoviti u Indo-Pacifiku, ali je manje izvesna u potencijalnom budućem sukobu NATO i Rusije s obzirom na nedostatke ruske vazduhoplovne moći demonstrirane u Ukrajini. Mora se napomenuti, da iako NATO može očekivati da postigne vazdušnu nadmoć u tradicionalnom smislu držanja neprijateljskih aviona van svog vazdušnog prostora i mogućnosti da leti sopstvenim avionima iznad teritorije koju drži neprijatelj, to više neće biti garancija zaštite od posmatranja i napada iz vazduha. Rusija će verovatno ostati sposobna da sprovodi neke operacije duboko unutar teritorije NATO sa velikim salvama balističkih i krstarećih raketa, dronovima i malim bespilotnim izviđačkim letelicama - upozorava se u izveštaju.

Sukob u Ukrajini otkrio je i da Zapad ne može da proizvede dovoljno artiljerijsko-raketne "kritične municije" koja se pokazala kao najznačajnija u kopnenim ratnim dejstvima.

- Početkom 2024. analitičari su očekivali da će Rusija moći da proizvede do 4,5 miliona artiljerijskih granata godišnje. U međuvremenu, očekivalo se da će zapadna alijansa koja podržava Ukrajinu moći da proizvede 1,3 miliona artiljerijskih granata kalibra 155 mm, što je daleko manje od onoga što bi Ukrajini bilo potrebno da ostvari svoje i vojne ciljeve Zapada. Ovi izazovi su postali očigledni u poređenju sa ruskim proizvodnim kapacitetima, ali će postati još upadljiviji u poređenju sa kineskim kapacitetima - upozoravaju istraživači RAND.

Zbog toga smatraju da je "prestrojavanje snaga SAD i saveznika neophodno za pripremu budućih dugoročnih operacija i sukoba velikih razmera i za očuvanje održivog odvraćanja".

- Protivnici Amerike su primetili izazove sa kojima se Sjedinjene Države suočavaju u održavanju podrške Ukrajini i mogu imati nove sumnje u sposobnost i spremnost SAD da vode dugotrajan rat. Ako protivnici veruju da su njihovi industrijski i politički sistemi bolje prilagođeni dugotrajnom sukobu od sistema Sjedinjenih Država i da se njihovi interesi i dalje mogu ostvariti po prihvatljivoj ceni, rezultat može biti slabljenje održivog odvraćanja SAD - zaključuju eksperti RAND.

Foto: Tanjug/AP

 

NEDOVOLjNE KOLIČINE MUNICIJE

IZVEŠTAJ RAND naglašava da je rusko-ukrajinski sukob pokazao ozbiljnu nesposobnost zapadne vojne industrije za proizvodnju dovoljnih količina municije, uključujući najtraženije artiljerijske granate kalibra 155 mm (nevođene i vođene), lansere artiljerijsko-raketnih sistema visoke mobilnosti (HIMARS) i protivtenkovske rakete "džavelin".

- SAD i Evropa su povećale finansiranje za podršku proizvodnji municije kalibra 155 mm, ali nijedna nije uspela dovoljno brzo da to uradi kako bi održala Ukrajinu i istovremeno imala dovoljne rezerve kod kuće. Iako bi kontinuirana ulaganja u pogone i mašine za proizvodnju municije mogla pomoći SAD i Evropi da dodatno povećaju stopu proizvodnje, puni efekti modernizacije možda se neće ostvariti još nekoliko godina - konstatuju istraživači RAND.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (0)

ZELENSKI ŠOKIRAO NOVOM ODLUKOM: Evo ko je na meti