OVO JE NAJSMRTONOSNIJA KINESKA RAKETA: Menja pravila ratovanja i uskoro bi mogla da naoruža pakistanski stelt J-35A (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

27. 05. 2025. u 21:33

NEDAVNO objavljena slika izazvala je intenzivnu pažnju među globalnim analitičarima odbrane nakon što je navodno pokazala kineski stelt lovac pete generacije, Čengdu J-20, naoružan sa, čini se, dve rakete vazduh-vazduh ultra dugog dometa PL-21.

ОВО ЈЕ НАЈСМРТОНОСНИЈА КИНЕСКА РАКЕТА: Мења правила ратовања и ускоро би могла да наоружа пакистански стелт Ј-35А (ВИДЕО)

Foto Iks/@F_Wajidkhan

Iako slika nema zvaničnu autentičnost i ostaje zamagljena, stručnjaci veruju da pruža jedan od najjasnijih vizuelnih pokazatelja do sada da Narodnooslobodilačko ratno vazduhoplovstvo (PLAAF) napreduje sa naprednim ispitivanjima veoma tajne rakete.

Detaljne procene sugerišu da je dotični avion zaista J-20, a rakete postavljene ispod njegovih krila snažno podsećaju na profil i konfiguraciju povezanu sa PL-21, sistemom naoružanja dizajniranim da pogađa visoko vredne vazdušne ciljeve na strateškim udaljenostima.

Pojava PL-21 na najnaprednijem kineskom lovcu za vazdušnu nadmoć ponovo je pobudila interesovanje među pakistanskim odbrambenim analitičarima, posebno imajući u vidu planove Pakistanskog ratno-kosmijskog vazduhoplovstva (PAF) da u bliskoj budućnosti uvede stelt J-35A.

Prema izveštajima lokalnih medija, očekuje se da će PAF dobiti svoju prvu seriju višenamenskih lovaca pete generacije J-35A već sledeće godine, što mogućnost integracije PL-21 čini predmetom sve većeg interesovanja u Islamabadu.

Pakistanski posmatrači se nadaju da će ponovo napraviti presedan koji je postavila Kina dostavom rakete PL-15 PAF-u za svoju flotu J-10C, za koju se veruje da je postigla strateški uspeh tokom nedavnih vazdušnih sukoba sa Indijom.

-Uzbuđeni učinkom pakistanskih lovaca J-10C opremljenih raketama vazduh-vazduh PL-15 – za koje se veruje da su uspešno oborile nekoliko aviona indijskog ratnog vazduhoplovstva – pakistanski odbrambeni posmatrači sada željno iščekuju da vide svoje predstojeće J-35A ili J-10C slično naoružane raketama poput PL-21.“

Prema početnom sporazumu, Pakistan je trebalo da počne da prima prvih 40 aviona J-35A krajem 2026. godine, ali revidirani vremenski okvir naglašava hitnost koja pokreće bilateralnu odbrambenu saradnju.
Iako Islamabad, PAF ili SAC još uvek nisu zvanično potvrdili ovaj razvoj događaja, težina izveštaja doprinosi rastućim očekivanjima da su buduće sposobnosti Pakistana u vazdušnom sukobu na pragu generacijskog skoka.

Izveštaji s kraja 2024. godine prvi su otkrili planove Pakistana da nabavi 40 stelt lovaca J-35A – što označava prvi poznati izvoz lovačkog aviona pete generacije od strane Kine, prekretnicu koju Peking želi da pokaže u svom usponu kao globalnog izvoznika odbrambene opreme.

Tokom najnovijeg indijsko-pakistanskog sukoba, Islamabad je tvrdio da je oborio šest indijskih lovaca koristeći J-10C opremljene PL-15, uključujući tri Rafale-a, jedan Su-30MKI, jedan MiG-29 i jedan Mirage 2000, iako je Indija javno negirala da je pretrpela takve gubitke.

PL-21, koji je i dalje u aktivnom razvoju od strane kineskih odbrambenih firmi, zamišljen je kao raketa sledeće generacije sposobna da cilja AWACS, tankere za gorivo i avione za elektronsko ratovanje sa udaljenosti veće od 400 kilometara.
Njegov namenski dizajn čini ga strateškim „ubicom AWACS-a“, napravljenim ne da se bori protiv neprijateljskih lovaca, već da demontira protivnikovu mrežu vazdušne borbe sa distance, mnogo pre nego što platforma postane svesna pretnje.

Nedavna viđenja na kineskim društvenim mrežama ukazuju na to da PL-21 poseduje veće i duže telo, najverovatnije sa instalacijama naponsko-mlaznog ili skrem-mlaznog pogona, što omogućava brzi, kontinuirani potisak tokom produženog leta.

Očekuje se da će raketa nositi AESA radarski tragač, napredne elektronske kontramere (ECCM) i imati visoku moć preživljavanje protiv ometanja i lažnog ometanja u složenim okruženjima elektronskog ratovanja.

Foto Iks/@shadowh55543098

Prema nekim izvorima, PL-21 može takođe integrisati dvosmerne šifrovane veze podataka, omogućavajući ažuriranje ciljanja u realnom vremenu sa lansirnih platformi ili AEW&C aviona kao što je KJ-500, čak i tokom faze leta rakete na sredini putanje.

Strateški gledano, PL-21 predstavlja skok u kineskoj doktrini „airborne area-denial“, dajući joj mogućnost da primora neprijateljsku imovinu visoke vrednosti da deluje daleko od spornih zona ili rizikuje da bude neutralisana pre nego što pruži borbenu podršku.

Zapadni avioni za komandovanje i podršku u vazduhu, kao što su E-3 Sentry, KC-135 Stratotanker i RC-135 Rivet Joint, više ne bi uživali imunitet u pozadini, što direktno utiče na operacije koje uključuju F-22, F-35 i savezničke stelt avione.

Dizajniran da se raspoređuje sa presretača dugog dometa kao što su J-16, J-20 i predstojeći J-20B, PL-21 omogućava operacije udara protiv vazdušnih platformi koje omogućavaju delovanje neprijatelja bez ugrožavanja bezbednosti lansirne platforme.
Mnogi analitičari vide PL-21 kao direktan odgovor Kine na program AIM-260 JATM (Joint Advanced Tactical Missile) koji se razvija u Sjedinjenim Državama i koji treba da zameni AIM-120D AMRAAM.

U budućim sukobima visokog intenziteta širom Indo-Pacifika, gde se vazdušni angažmani mogu odvijati na udaljenosti većoj od 300 kilometara i u velikoj meri se oslanjaju na sisteme AEW&C i satelitske izviđačke sisteme (ISR), PL-21 bi mogao da definiše koja strana kontroliše nebo pre nego što se prvi lovac približi u vizuelni domet.

Foto Iks/@shadowh55543098

Njegovo potencijalno raspoređivanje u regionima poput Južnog kineskog mora, Istočnog kineskog mora ili Tajvanskog moreuza značajno bi uticalo na strateške proračune američkih saveznika, uključujući Japan, Južnu Koreju i Australiju.

Uprkos tome što nema zvanične potvrde kineskih vlasti, višestruka viđenja i verovatna probna lansiranja sugerišu da je PL-21 ušao u napredni razvoj i da bi uskoro mogao biti uveden u jedinice NOAK-a na prvoj liniji fronta.

Ako je PL-15 transformisao konvencionalnu vazdušnu borbu van vidnog polja, PL-21 bi mogao da revolucioniše strateško vazdušno ratovanje, dajući prioritet strategijama podrške i uništenja u odnosu na borbu u vazduhu ili manevarsku dominaciju. Ukoliko se raketa izveze u Pakistan, buduća flota PAF J-35A mogla bi da izvede udare dugog dometa protiv indijskih Netra AEW&C, Phalcon AWACS i tankera Il-78 sa distance, neutrališući indijsku vazdušnu okosnicu C4ISR pre početka tradicionalne borbe.
Takva sposobnost bi omogućila PAF-u da iskoristi ceo spektar doktrine „prvi vidi, prvi puca, prvi ubije“, smanjujući potrebu za prodorom u indijski vazdušni prostor dok se napadaju kritične vazdušne jedinice.

Sa naprednim ECCM-om i visokokvalitetnim vezama za prenos podataka, PL-21 bi takođe značajno unapredio pakistanski položaj u elektronskom ratovanju, čineći J-35A + PL-21 parom visoke mogućnosti preživljavanja u zonama sukoba sledeće generacije.

Indija bi, kao odgovor, verovatno ubrzala sopstvene programe raketa dugog dometa, uključujući AIM-260 JATM preko partnerstva sa SAD ili proširila svoj inventar raketa Meteor za svoje eskadrile Rafale.

Istovremeno, Indija bi bila primorana da poboljša svoje slojevite mreže protivvazdušne odbrane, integrišući sisteme poput S-400 Trijumf, Akaš-NG i LR-SAM kako bi zaštitila svoja vazdušna sredstva C4I.

Ukoliko Pakistan postane prvi strani korisnik PL-21, ponovo bi služio kao partner Kine u živim demonstracijama, kao što se videlo sa PL-15E, potvrđujući efikasnost sistema i proširujući kinesko izvozno tržište odbrambene opreme.

Zemlje poput Irana, Egipta i odabranih zemalja Persijskog zaliva mogle bi postati budući kupci, privučene potencijalom PL-21 da se suprotstavi superiornim zapadnim vazdušnim sredstvima, a da ih ne može uporediti platforma za platformu (raketa za raketu).
Sa J-35A i PL-21 u svom arsenalu, Pakistan bi se pridružio maloj grupi vazduhoplovnih snaga sposobnih za strateške vazdušne napade ultra-dugog dometa, svrstavajući ga uz Kinu, Sjedinjene Države i potencijalno Rusiju.

Ovaj razvoj događaja bi primorao Indiju da sprovede sveobuhvatnu reviziju svoje doktrine vazdušnog ratovanja, prelazeći sa zastarelih koncepata bliskih vazdušnih borbi na borbu u elektronski osporavanim sukobima gde je superiornost definisana dometom i ometanjem.

Kako regionalne tenzije rastu, a trka u naoružanju u Indo-Pacifiku se ubrzava, pojava PL-21 mogla bi označiti prekretnicu u novoj eri vazdušne dominacije – onoj u kojoj pobedu ne diktira ko leti brže, već ko prvi puca sa najdalje udaljenosti i zaslepi neprijatelja pre nego što bitka počne.

defencesecurityasia.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (2)

NAPETOST NA VRHUNCU: Evropa gura Ukrajinu u rat sa Rusijom