USVOJENA NOVA PRAVILA ZA ULAZAK U EU: Privremeni sporazum neće važiti samo u dve zemlje, a datum primene se još ne zna

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

19. 05. 2025. u 21:45

SAVET Evropske unije i Evropski parlament usvojili su danas privremeni sporazum o postepenom uvođenju Sistema ulaska i izlaska (EES), odnosno novog digitalnog sistema za upravljanje granicama.

УСВОЈЕНА НОВА ПРАВИЛА ЗА УЛАЗАК У ЕУ: Привремени споразум неће важити само у две земље, а датум примене се још не зна

Foto: Z. Jovanović

-Zahvaljujući ovom sporazumu, države članice će moći da primene novi sistem upravljanja granicama za registraciju ulaska i izlaska u Šengenski prostor državljana zemalja van EU. Ovo je dobra vest i podržaće naše napore da naše granice budu bezbedne, rekao je poljski ministar unutrašnjih poslova Tomaš Sjemonjak, a saopšteno je na sajtu Saveta EU.

Sporazum koji je danas postignut je privremen, i Savet EU i Evropski parlament moraće da ga potvrde, pre nego što ga obe institucije zvanično usvoje.

EES sistem je IT sistem koji će digitalno beležiti ulaske i izlaske, podatke iz pasoša, otiske prstiju i fotografije lica državljana zemalja koje nisu članice EU, a putuju radi kraćeg boravka u neku od 29 evropskih zemalja.

Ovaj sistem, koji će zameniti trenutni sistem ručnog pečatiranja pasoša, odnosiće se i na građane Srbije kada prelaze granice EU.

Kako se navodi na sajtu Saveta EU, u okviru fazne implementacije, države članice će postepeno primenjivati EES sistem i raditi ka tome da se nakon prvih mesec dana primene obavi registracija najmanje 10 odsto graničnih prelaza.

U prvih 60 dana države članice mogu da koriste EES sistem bez biometrijskih funkcionalnosti, a nakon tri meseca trebalo bi da ga koriste i sa biometrijskim funkcijama na najmanje polovini svojih graničnih prelaza.

Do kraja ovog prelaznog perioda, države članice će takođe nastaviti da ručno pečatiraju putne isprave.

Uredba o uvođenju sistema EES ne određuje datum za početak postepenog uvođenja sistema, jer to zahteva posebnu odluku Evropske komisije.

Ko-zakonodavci su se složili da tokom postepenog početka rada EES-a, države članice mogu potpuno ili delimično obustaviti rad EES-a na određenim graničnim prelazima u izuzetnim okolnostima, a kao primer se navodi intenzitet saobraćaja koji eventualno dovodi do veoma dugog čekanja na graničnim prelazima, preneo je Tanjug.

Ministri unutrašnjih poslova EU u martu su odobrili i revidiranu mapu puta za uvođenje takozvane arhitekture interoperabilnosti, međusobno povezanog sistema IT alata koji se koriste za upravljanje granicom i sprovođenje zakona.

Prema mapi puta, koju je usvojio upravni odbor agencije eu-LISA, koja je zadužena za izgradnju IT infrastrukture, postepena primena EES sistema počeće u oktobru 2025. godine, dok će Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) biti pokrenut u poslednjem kvartalu 2026. godine.

Sistem ETIAS, koji će se takođe primenjivati na građane Srbije, zahtevaće od putnika da dobiju putnu dozvolu za EU, što će koštati sedam evra.

Sistem EES primenjivaće Austrija, Belgija, Bugarska, Hrvatska, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska i Švajcarska, dok će se na Kipru i u Irskoj pasoši i dalje ručno pečatirati.

Odobrenje za putovanje preko sistema ETIAS tražiće sve zemlje koje će primenjivati i EES sistem, ali i Kipar.

(sputnikportal.rs)

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ENDI MARI NA NOVOM ZADATKU: Evo čime će se sada bavi Britanac