RAT POSLE RATA Kina vs Indija mediji tvrde: Pakistanski JF-17 hipersoničnom raketom CM-400AKG uništio indijski PVO sistem S-400 (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

15. 05. 2025. u 21:33

ZVANIČNI kineski mediji, uključujući novinsku agenciju “Sinhua”, 10. maja 2025. godine objavili su vest o prvoj borbenoj upotrebi hipersoničnih raketa, nazivajući je „početkom nove ere u vojnim sukobima“.

РАТ ПОСЛЕ РАТА Кина vs Индија медији тврде: Пакистански ЈФ-17 хиперсоничном ракетом ЦМ-400АКГ уништио индијски ПВО систем С-400 (ВИДЕО)

Foto Rosoboronexport www.roe.ru

Prema informacijama Sinhue, Pakistan je lansirao kinesku raketu CM-400AKG sa aviona JF-17 Tander, uništivši indijski protivvazdušni sistem S-400 u oblasti Adampur, država Pendžab.

Napad je izveden u okviru operacije „Bunjan-um-Marsus“ („Čvrsti zid“), koju je Pakistan pokrenuo kao odgovor na indijske vazdušne udare. Indija, međutim, poriče da je S-400 uništen i tvrdi da su njene PVO jedinice uspešno neutralisale pretnje uz minimalnu štetu.

Štaviše, indijski premijer Narendra Modi 13. maja pozirao je upravo ispred ruskog PVO sistema dugog dometa S-400 tokom posete vazduhoplovnoj bazi Adampur u saveznoj državi Pandžab, čime je demantovao tvrdnje Pakistana da je takav sistem uništen ali i da je ta lokacija oštećena tokom poslednje eskalacije sukoba.

POZADINA SUKOBA

Eskalacija između Indije i Pakistana započela je nakon terorističkog napada 22. aprila 2025. godine u Pahalgamu, delu Kašmira pod kontrolom Indije, gde su naoružani napadači ubili 26 turista, uključujući 25 indijskih i jednog nepalskog državljanina.

Odgovornost za napad preuzela je grupa “Front otpora”, povezana sa zabranjenom organizacijom Lashkar-e-Taiba. Indija je optužila Pakistan za podršku teroristima, što je Islamabad odlučno odbacio i zatražio nezavisnu istragu.

U noći 7. maja Indija je pokrenula operaciju „Sindur“, gađajući devet ciljeva u pakistanskom Kašmiru i Pendžabu, uključujući trening kampove i lansirne pozicije. Kao odgovor, Pakistan je 10. maja uzvratio napadima na indijske vojne baze u regionima Pendžab i Kašmir, uključujući baze u Patankotu i Udampuru.

Foto Iks@narendramodi

KONTROVERZE OKO UNIŠTENjA S-400

Vesti o uništenju ruskog PVO sistema S-400 izazvale su veliki odjek u zapadnim medijima koji su prenosili zdravo za gotovo apsolutno sve što je dolazilo iz Islamabada. Pakistanska vojska objavila je video-snimak lansiranja rakete CM-400AKG, tvrdeći da je raketa, koja dostiže brzinu do 5 maha i navodno precizno pogodila cilj u Adampuru.

Kineski mediji ističu da uspeh pokazuje tehnološku superiornost kineskih sistema nad ruskim protivvazdušnim sistemima, koje je Indija kupila 2018. godine za 5,4 milijarde dolara. Međutim, indijski izvori, pozivajući se na pukovnicu Sofiju Kureši, tvrde da je šteta bila ograničena i da su većina pakistanskih dronova i raketa presretnuti.

SUMNjE U AUTENTIČNOST

Međutim, nezavisni analitičari, uključujući čak i muslimanske izvore, izražavaju sumnju u autentičnost pakistanskih snimaka, ukazujući na nedostatak konkretnih dokaza da je sistem S-400 zaista uništen.

Satelitski snimci koje su objavili pakistanski mediji pokazali su se kao izmanipulisani od strane njihovih fotošop umetnika. Zanmiljivo je istaći da su tvrdnje Islamabada poput ove prenosili gotovo svi mejnistrim zapadni mediji inače na strani Kijevu u ukrajinskom sukobu.

Sistem S-400 predstavlja glavni stub indijske PVO. Prema ugovoru vrednom 5,43 milijarde dolara potpisanom 2018. godine, Indija je dobila četiri diviziona sistema S-400 iz Rusije. Svaki divizion ima dve baterije, a svaka baterija uključuje šest lansera, radar i komandni centar sa ukupno 128 raketa.

Ukupno, Indija je dobila 60 lansera sa oko 6.000 raketa različitih dometa — od 120 do 380 kilometara (uključujući 9M96E2, 48N6E2, 48N6E3 i 40N6E).

Indijska vojska je aktivirala S-400 sisteme tokom prvog pakistanskog udara 7. maja, koristeći i rakete kratkog dometa (9M96E2) i najdužeg dometa (40N6E) za presretanje različitih vazdušnih pretnji. Sa svoje strane, indijski mediji kao i premijer pohvalili su performanse ovog sistema.

S druge strane, tokom sukoba problemi su zabeleženi kod francuskih borbenih aviona Daso Rafale, od kojih je navodno jedan oboren. To je dovelo u pitanje isplativost ugovora vrednog 8 milijardi dolara za samo 36 aviona.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TAJ ČOVEK MI JE UNIŠTIO DEO ŽIVOTA! Goran Ivanišević se pojavio u Beogradu