RUMUNI DANAS BIRAJU ŠEFA DRŽAVE: Na biračkom listiću 11 kandidata, a glavna tema i dalje ''zabranjeni'' Đorđesku

Bojan Milić

04. 05. 2025. u 08:22

RUMUNIJA danas bira predsednika države iz drugog pokušaja. U sedam časova otvoreno je 18.979 biračkih mesta.

РУМУНИ ДАНАС БИРАЈУ ШЕФА ДРЖАВЕ: На бирачком листићу 11 кандидата, а главна тема и даље забрањени Ђорђеску

Foto: EPA

Ova zemlja je u izbornim procedurama i kampanji od kraja prošle godine, kada je u prvom krugu glasanja u novembru pobedio nezavisni kandidat Kalin Đorđesku, ali su izbori poništeni, zbog navodnih malverzacija oko glasanja. U sve je upleten i "ruski uticaj", naravno bez dokaza da je Moskva stala iza Đorđeskua, pa je, pod pritiskom Zapada, volja naroda potisnuta.

Đorđesku, koji je bio iznenađenje, jer ga u anketama skoro nije ni bilo proglašen je "proruskim" čovekom, a posebno posle njegovih kritika stavova Brisela o sukobu u Ukrajini. I to ga je koštalo izborne trke. 

Iako mu je oduzeto pravo da se ponovo kandiduje, jer je protiv njega u toku proces zbog navodnog kršenja Ustava i skrivanja finansiranja kampanje, Đorđesku je, tokom kampanje, bio glavna tema. Mediji su o njemu izveštavali više nego o učesnicima izbora kojih ima 11. 

Prema istraživanjima favorit je desničar Đorđe Simion iz Saveza za Uniju Rumuna – AUR, koji ima zvaničnu podršku Đorđeskua. Ankete kažu da će on dobiti 35 odsto glasova u prvom krugu i da će sa nekadašnjim premijerom Rumunije, nezavisnim kandidatom Viktorom Pontom (23 procenta) ući u drugi  krug. 

Izborna komisija registrovala je i kandidature Nikušora Dana (nezavisni kandidat), Krina Antoneskua (Savez Rumunija napred, kandidat vlasti), Elene Laskoni (Savez za spas Rumunije - USR), Lavinije Sandre (Partija socijalno-liberalne unije - PUSL), Kristijana Terhesa (Rumunska nacionalna konzervativna partija) i Džon-Jon Banu-Musčele (nezavisni kandidat).

Za mesto šefa države takmičiće se i bivši šef rumunske spoljne obaveštajne službe Silviu Predoju (Partija nacionalne akcione lige), Danijel Funeriu (nezavisni kandidat) i Sebastijan Konstantin Popesku (Partija Nova Rumunija).

Simion je tokom kampanje uglavnom ukazivao na kršenje demokratije u "slučaju Đorđesku" i kritikovao Brisel. Na toj liniji bio je i Ponta ukazujući da nije trebalo da dođe do poništavanja izbora, ali je sa druge strane isticao da je Rumunija članica Evropske unije. Ovo njegovo koketiranje sa biračima različitih opcija, moglo bi da dovede do pobede u drugom krugu 18. maja. 

Na trećem mestu po popularnosti je Nikušor Dan, koji je u kampanji davao izjave kako Rumunija mora da nastavi da pruža podršku Ukrajini. Simion i Đorđesku su nekoliko puta ponavljali da je slepo praćenje stava Brisela po pitanju Ukrajine pogrešno.

Antonesku je u kampanji morao da se pravda da nikada nije bio deo policije iz komunističkog doba Nikolaja Čaušeskua, Sekuritatee.

Konferencija za novinara na ovu temu je sazvana nakon što je Nacionalni savet za proučavanje arhiva Sekuritatee objavio da je Antonesku 1988. godine dao izjavu Sekuritatei o bliskom prijatelju, nastavniku škole. 

Međutim, precizirano je da se Antonesku ne može smatrati saradnikom Sekuritatee samo na osnovu te izjave. 

"Nikada, ni u kom obliku, nisam bio saradnik Sekuritatee, a kamoli uključen u političke policijske poslove. U stvari, nisam imao nikakve veze sa Sekuritateom osim što sam bio pod nadzorom", rekao je Antonesku. 

Laskonijeva, koja se po anketama ne kotira dobro, rekla je da ne veruje u potpunosti istraživanjima. 

"Na kraju krajeva, nijedna anketa nije predviđala da će Đorđesku pobediti u prvom krugu prošlogodišnjih predsedničkih izbora, meni su davali četvrto ili peto mesto, a rezultati su pokazali da sam druga", rekla je ona podsetivši da su Đorđesku i ona trebalo da se nađu u drugom krugu poništenih predsedničkih izbora. 

Uoči glasanja, novinar i dopisnik RT-a Šej Bouz proteran je iz Rumunije gde je došao da izveštava o predsedničkim izborima, a optužen je da "predstavlja bezbednosnu pretnju". 

U kampanji se pominjala i Srbija, jer Ponta ima državljanstvo naše zemlje.

Bilo je i Amerike, jer su saradnici predsednika SAD, a pogotovo milijarder Ilon Mask, kritikovali Bukurešt zbog zabrane Đorđeskuu da se takmiči.  Dan uoči izbora stigla je i vest da Rumuniji neće biti ukinute vize za SAD, čemu su se nadali. 

Biračka mesta će biti otvorena do 21 čas, a dijaspora je počela glasanje 2. maja.  Ubrzo po zatvaranju biračkim mesta trebalo bi da se znaju preliminarni rezultati, mada, s obzorom na sve što se dešavalo u Rumuniji, u poslednje vreme, nisu isključena "iznenađenja". 

(rt.rs)

BONUS VIDEO: Crvena Zvezda poslala poruku rumunskom narodu

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SRAMAN POTEZ ATAMANA: Ovim potezom razbesneo ljubitelje košarke, ovo ne priliči prvaku Evrope (VIDEO)