NEGDE RADO ŽENE IDU U VOJNIKE: U Africi najviše dama u uniformi, ali ne na dobrovoljnoj bazi
BROJ zemalja u kojoj je vojni rok obavezan i za žene, ubrzano raste, mada je u većini država, služenje vojske kad su dame u pitanju i dalje na dobrovoljnoj bazi.

Foto: Shutterstock
Najsvežiji slučaj uvođenja vojne obaveze za lepši pol je Danska, kako je nedavno prelomio parlament u Kopenhagenu. Zato će, od 1. jula, sve dame koje su navršile 18 godina, dobiti obaveštenje o vojnoj obavezi, a regrutacija startuje dogodine.
Podaci iz danskih oružanih snaga, govore da u Danskoj žene već čine četvrtinu regruta koji se dobrovoljno javljaju u vojsku. Vojni rok, služi se od četiri do 12 meseci, u zavisnosti od toga za šta su se regruti opredelili tokom osnovne, tromesečne obuke.
I u drugim državama severne i zapadne Evrope, žene moraju u vojsku. U Norveškoj, od 2015, važi opšta vojna obaveze za oba pola, a Švedska, koja je obavezu ukinula 2010. godine, ponovo ju je uvela osam godina kasnije. Holandija je služenje vojnog roka zamrzla 1997, a još je nije odmrzla, mada se o tome uveliko razmišlja.
U Švedskoj, vojna obaveza traje od šest do 15 meseci, a petina pripadnika vojnih snaga su žene i to praktično na svim položajima. Cela planeta, bila je zapanjena ishodom pomorske vojne vežbe zapadnih vojnih snaga, još 2005, na Pacifiku na kojima je učestvovala i Švedska. Švedska podmornica HMSM Haland "potopila" je američki nosač aviona Ronald Regan, uprkos svom mogućem nadzoru iz vazduha, sa brodova i podmornica, što je sve bilo u pratnji nosača, a tom švedskom podmornicom je komandovala - žena.
Noćne veštice
U UKRAJINI, gde se ratuje, za Ukrajinke, ne postoji vojna obaveza, a ne propisuje je ni druga zemlja u sukobu, Rusija. Uprkos tome, na obe strane, sve je više žena. Po informacijama Ministarstva obrane u Kijevu, trenutno ih je 68.000 Ukrajinki u oružanim snagama, čak 40 odsto više nego 2021. godine. Sve je više i Ruskinja u uniformi, a prošle jeseni, osnovana je i prva, isključivo ženska jedinica pod imenom "Noćne veštice", nazvana po poznatoj jedinici sovjetske avijacije iz Drugog svetskog rata. Dojče vele navodi da ove "veštice" upravljaju bespilotnim letelicama u napadima u Ukrajini.
Ipak, na listi zemalja u kojima pripadnice lepšeg pola obavezno moraju da služe vojsku, najviše je afričkih država, piše Dojče vele i dodaje da na crnom kontinentu, to nije pitanje ravnopravnosti polova, već broja vojnika kojim država raspolaže. U Eritreji svi moraju u vojsku na 16 meseci, a vojna obaveza za muškarce i za žene, postoji i u Čadu, Gvineji-Bisau, Maliju, Mozambiku, Zelenortskoj Republici i Nigeru. Iako i u Obali Slonovače žene po zakonu treba da idu u vojsku, ova obaveza se ne sprovodi. Vlada Mozambika, nedavno je produžila vojni rok s dve, na čak pet godina!
Kineskinje moraju u vojsku u uzrastu između 18 i 19 godina, ako imaju školsku spremu i ispunjavaju uslove za određena vojna zvanja. Vojsku služe i stanovnice Burme i Istočnog Timora, dok u Severnoj Koreji, vojna obaveza za devojke postoji od njihove 17. godine. Koliko dugo će Severnokorejanke ostati u uniformi, odluka je "mudrog rukovodstva komunističke države" i lako može da potraje godinama! Istočni Timor, od 2020, propisuje vojnu obavezu za sve koji imaju između 18 i 30 godina, a služba traje 18 meseci.
U Izraelu, još od osnivanja 1949, žene služe vojsku dve, a muškarci tri godine. U mnogim zemljama, devojke su primane u vojsku, ako su to želele, ali tek relativno od skoro, one nisu samo u jedinicama za snabdevanje i logistiku, nego i na frontovskim pozicijama. U Izraelu, međutim, one odavno učestvuju i u borbenim jedinicama.
Ipak, u najvećem broju zemalja u kojima postoji vojni rok i za žene, to je dobrovoljna odluka, pa tako u SAD ima samo oko 200.000 žena vojnika, što je oko 14 odsto ukupnog broja pripadnika oružanih snaga.
U praktično svim drugim članicama NATO, kao i u Južnoj Koreji, Boliviji, ili Japanu, ženama nije uskraćena vojna karijera. Japan doduše, teoretski još nema vojsku, nego "Snage za samoodbranu", što je posledica njegovog poraza u Drugom svetskom ratu. To je, međutim, više odluka na papiru, a manje realno stanje.

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

HAOS I DRAMA NA SABALENKINOM MEČU: Svađa. prozivke i na kraju odlazak bez rukovanja (VIDEO)
BELORUSKINjA Arina Sabalenka savladala je Martu Kostjuk iz Ukrajine za plasman u polufinale mastersa u Madridu, a to je bilo sve samo ne običan meč.
01. 05. 2025. u 09:30
Komentari (0)