PUTIN ODRŽAO NIZ SASTANAKA U ASTANI: Evo o čemu je sve razgovarao sa partnerima (FOTO)
PREDSEDNIK Rusije Vladimir Putin je na marginama dvodnevnog samita Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) u Astani održao seriju bilateralnih sastanaka sa partnerima.

Foto: Tanjug/AP
Svetska pažnja bila je usmerena na sastanak predsednika Rusije sa kineskim liderom Si Đinpingom.
Iako su se oni videli relativno skoro – u maju u Pekingu, tema za razgovor nije manjkalo.
Rusko-kineski odnosi nikada bolji
Kao što je poznato, odnosi Moskve i Pekinga, koji sve više jačaju, veoma zabrinjavaju Zapad.
- Naše zemlje su jedne od osnivača ŠOS 2001. godine - podsetio je Putin. Kako je dodao, širenjem kruga učesnika, organizacija je ojačala svoju ulogu jednog od ključnih stubova pravednog globalnog svetskog poretka.
- Rusko-kineski odnosi sveobuhvatnog partnerstva i strateške saradnje prolaze kroz najbolji period u svojoj istoriji. Grade se na principima ravnopravnosti, međusobne koristi i poštovanja međusobnih suvereniteta -ocenio je Putin.

Foto: Sergey Guneyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Kako je precizirao, saradnja dve zemlje nije uperena protiv trećih.
- Naša saradnja nije usmerena ni protiv koga: mi ne formiramo nikakve blokove ili saveze, mi jednostavno delujemo u interesu naših naroda - naglasio je ruski lider.
- Rusko-kineski odnosi sveobuhvatnog partnerstva i strateške saradnje prolaze kroz najbolji period u svojoj istoriji. Grade se na principima ravnopravnosti, međusobne koristi i poštovanja međusobnih suvereniteta - ocenio je Putin.
Putin je konstatovao da se razvija i trgovina između dve zemlje – "u prvoj polovini godine vidi se pozitivna dinamika".
Ista tendencija se beleži i u sektoru turizma – u periodu od januara do maja 2024. godine preko 260.000 ljudi iskoristilo je bezvizni režim za grupne turističke posete.
Generalno, saradnja Moskve i Pekinga je "jedan od glavnih faktora stabilizacije na međunarodnoj sceni", zaključio je predsednik Rusije.
- Sastanci na marginama multilateralnih događaja nisu samo naša dobra tradicija, nego i oličenje visokog nivoa kinesko-ruskih odnosa. U uslovima nimalo jednostavne međunarodne situacije moramo ostati privrženi prijateljstvu - poručio je Si Đinping.
Razgovori dvojice lidera u četiri oka trajali su skoro sat vremena.
Sastanak sa Erdoganom
Ruski lider se sastao i sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom.
U Šangajskoj organizaciji za saradnju Ankara ima status partnera za dijalog.
- Uprkos trenutnoj teškoj situaciji u svetu, odnosi Moskve i Ankare razvijaju se progresivno. Konstatovali smo mali pad u trgovinskom prometu tokom prethodnih nekoliko meseci, ali on ostaje na prilično visokom nivou od 55 milijardi dolara - rekao je Putin.
Svi zajednički veliki projekti se realizuju. Rezultati su dobri i u sektoru turizma.
- Prošle godine je, verovatno, rekordan broj naših turista posetio Tursku — 6,3 miliona - istakao je Putin.

Foto Tanjug/AP/Turkish Presidency
Erdogan je podsetio na zajedničku izgradnju nuklearne elektrane "Akuju", te da je na redu nuklearna elektrana u Sinopu.
- Verujem da će uslediti ozbiljni koraci", rekao je on i pozvao ruskog kolegu da "u najkraćem mogućem roku -poseti Tursku.
Lideri su u razgovoru iza zatvorenih vrata proveli oko sat vremena.
Kako je saopšteno iz kabineta turskog predsednika, razgovarali su i o situaciji u Siriji, kao i o Bliskom Istoku i Ukrajini.
Potvrđeni projekti s Kazahstanom, Azerbejdžanom i Pakistanom
Putin se odvojeno sastao sa predsednikom Kazahstana Kasim-Žomartom Tokajevom. On je pozvao ruskog lidera u još jednu posetu Kazahstanu u novembru ove godine, kada se održava i sednica vrhovnog saveta Organizacije dogovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB).
Putin je podsetio da trgovinski promet dve zemlje raste, te da je dostigao skoro 30 milijardi dolara.
Rusija ostaje jedan od glavnih trgovinskih i ekonomskih partnera Kazahstana.
- Saradnja je na veoma visokom nivou. Radi se na mnogo zanimljivih projekata - ocenio je Putin.
Sa predsednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevom Putin je razgovarao o trgovinskom prometu (u prvoj polovini godine ostvaren je rast od 13 odsto), humanitarnoj saradnji i infrastrukturnim projektima.
- Naravno, ovde je na prvom mestu dobro poznata ruta 'Sever-Jug' - pojasnio je on.
- Odlučni smo da proširimo infrastrukturu koridora na teritoriji Azerbejdžana - odgovorio je Alijev. Pored toga, "postoje nove ideje u energetskom sektoru" i "relevantne strukture su u stalnom kontaktu".
U razgovoru sa premijerom Pakistana Šehbazom Šarifom, ruski predsednik je posebno izdvojio dve oblasti: energetiku i agroindustrijsko poslovanje. Moskva je spremna da poveća isporuke energenata na pakistansko tržište.
- Dobili smo naftu od vaše velike zemlje, veoma smo zahvalni na tome. Treba da nastavimo ovim putem - potvrdio je Šarif.
Program drugog dana samita ŠOS obuhvata plenarnu sednicu i sastanak u formatu "ŠOS plus", na koji su pozvani šefovi država posmatrača i partnera u dijalogu, kao i šefovi međunarodnih organizacija.
Takođe, Belorusija će biti primljena u ŠOS. Zatim će biti potpisana Astanska deklaracija i drugi zajednički dokumenti.
(RIA Novosti)
BONUS VIDEO

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

TAČNA PUTANjA: Kako je Vučić leteo u Moskvu "momkom iz Brazila" - zanimljiva oznaka aviona "YU-SRB"
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić stigao je danas u Moskvu gde će 9. maja prisustvovati vojnoj paradi povodom Dana pobede.
07. 05. 2025. u 17:04
Komentari (0)