POŽAR NA SVETOJ GORI: Vatrena buktinja "progutala" deo manastira (VIDEO)
VATRENA buktinja je progutala deo skita Svetog Pantelejmona, izdvojenog dela manastira Kutlumuš. Kako se navodi, požar koji je izbio u nedelju progutao je jednu Svetu keliju Bogorodice Životvornog izvora.
Foto: printskrin/Instagram/npress.gr
Prve varnice unutar kompleksa manastira na Svetoj Gori buknule su u 9.40 i oglasila se uzbuna. Ubrzo je na teren izašlo pet vatrogasnih vozila sa 10 vatrogasaca. Na bezbedno je evakuisan jeromonah Teofilakt, koji se nalazio tu.
Vatra se brzo povećala i cilj je bio da se spreči da se proširi na susedne kelije, koje su bile veoma blizu i u kojima živi na desetine monaha. U borbi sa plamenom mnogi monasi iz susednih kelija su brzo pritekli u pomoć.
Kako pišu grčki mediji, zgrada kelije u sklopu manastira na Svetoj Gori je skoro potpuno uništena.
Među ktitorima i car Dušan
Manastir se prvi put pominje 1169. godine. Gradio ga je vizantijski car Aleksije Komnin u XII veku. Ime asocira na Turkmenistan i jednog istoimenog potomka vladara Kutlumuša I (umro 1063) iz maloazijske grane Turaka Seldžuka, koji je prihvatio hrišćanstvo. Kutlumuš je često tokom svoje istorije bio rušen i obnavljan.
U drugoj polovini 14. veka do tada skromni manastir je doživeo procvat. U nekoliko spisa spominju se izdašni ktitori: srpski car Dušan, carica Jelena (monahinja Jelisaveta), despot Jovan Uglješa i njegov tast kesar Vojihna, Vuk Branković. Kasnije je u manastiru boravio arhimandrit Gerasim Zelić.
Manastir se od 1988. godine, zajedno sa ostalih devetnaest svetogorskih manastira, nalazi na UNESKO listi svetske baštine u sklopu spomenika srednjeg veka ujedinjenih pod zaštićenom celinom Planina Atos.
(Blic)
BONUS VIDEO
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
"SAD JE TITO ODJEDNOM POBIO JADNE HRVATE..." Vedrana o bivšoj državi: "Sve sam više Jugoslovenka kako vreme odmiče!"
VEDRANA ne bira reči kada govori o vremenu Jugoslavije...
24. 12. 2025. u 09:52
Komentari (0)