NIGER OKREĆE LEĐA ZAPADU? Svrgnut predsednik afričke države bogate uranom - vojska uz pobunjenike
DRŽAVNI udar u Nigeru, kada je sa funkcije zbačen i pritvoren predsednik Mohamed Bazum, oštro su osudile SAD i Francuska koje se pribojavaju da bi ova pobuna mogla da odvoji Niger iz njihovog zagrljaja i prikloni ga Rusiji, koja sve više širi uticaj u afričkim zemljama. Raspuštene su institucije, granice su zatvorene, a dosadašnjeg šefa države, otvoreno naklonjenog Zapadu, uhapsili su pripadnici njegove predsedničke garde. Francuska ministarska spoljnih poslova Ketrin Kolona tvrdi da je Bazum dobrog zdravlja i da državni udar nije "konačan".

Tanjug
Do puča u Nigeru, bivšoj francuskoj koloniji došlo je u četvrtak kada su pobunjenici upali u sedište stranke predsednika. Demonstranti su zapalili zgradu, bacali kamenice i palili automobile. Vojska se nedugo posle privođenja šefa države, inače vrlo bogate uranijumom, priklonila pobunjenicima i saopštila da podržava preuzimanje vlade u nadi da će sprečiti krvoproliće i održati blagostanje stanovništva. Bazum je zatočen u predsedničkoj palati u glavnom gradu Nijameju.
Oslobađanje Bazuma zatražila su mnoge zemlje među kojima SAD, Rusija i UN. Zbog državnog udara UN su obustavile sve humanitarne operacije u zemlji.
Bazum je na poziciju šefa Nigera došao u februaru 2021. godine na izborima. To je bio prvi nenasilni prenos vlasti posle dugo godina u Nigeru. Bio je ključni zapadni saveznik u borbi protiv islamističkih migranata u zapadnoj Africi. Kao neke od razloga za svrgavanje predsednika pukovnik major Amadu Abdraman je naveo pogoršanje bezbedonosne situacije, loše upravljanje i nepovoljnu socio-ekonomsku situaciju.
Bazumu se, kako piše "Dojče vele" zamera da je kopija svog prethodnika Mahamada Isofua, kao i da vlada nije ispunila obećanje da će se uhvatiti ukoštac sa korupcijom.
Jedan od glavnih smetnji je sigurno i Bazumova bliska saradnja sa zapadnim zemljama. SAD i Francuska u Nigeru imaju svoje vojne baze, pa im udaljavanje od dosadašnjih partnera nikako ne bi išlo niz dlaku. Oko 1.000 američkih vojnika je trenutno stacionirano u Niigeru, precizira Si-En-En.
U susednim zemljama, Burkini Faso i Maliju, vlada jako antifrancusko raspoloženje koje se širi ka Nigeru, nasuprot jačanju uticaja Rusije u regionu. Mnogi su požurili da upere prst u Moskvu da je imala ulogu u puču, doduše bez ikakvih dokaza. Strah Zapada od eventualnog približavanja Rusije Nigeru ogleda se u činjenici da se upravo to dogodilo Burkini Faso i Maliju koji su se okrenuli Moskvi posle svojih državnih udara.
Čitav region Sahela dugo se bori sa islamističkim grupama. Strahuje se da bi islamisti mogli da iskoriste nestabilnu situaciju i nagrnu u Niger ukoliko Zapad povuče trupe.
"Vagner" bez uloge u puču
OSNIVAČ "Vagnera" Jevgenij Prigožin je prokomentarisao puč u Nigeru, proizvođaču uranijuma koji izvozi u Francusku. Dosadašnjeg predsednika Nigera Mohameda Bazuma Prigožin je nazvao profrancuskim i proameričkim, a da se može dogoditi prevrat znalo se, kako kaže, dosta dugo. Po njemu je glavni razlog što bivši kolonizatori i dalje žele kontrolu nad Nigerom. Inače, u Vašingtonu kažu da nemaju informaciju da je grupa "Vagner" imala bilo kakvu ulogu u puču. B. V.

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

HAOS I DRAMA NA SABALENKINOM MEČU: Svađa. prozivke i na kraju odlazak bez rukovanja (VIDEO)
BELORUSKINjA Arina Sabalenka savladala je Martu Kostjuk iz Ukrajine za plasman u polufinale mastersa u Madridu, a to je bilo sve samo ne običan meč.
01. 05. 2025. u 09:30
Komentari (0)