EVROPA TEŠKO POGOĐENA: Najgora suša u poslednjih 500 godina

Kristina Špirković

23. 08. 2022. u 20:21

SUŠA u Evropi možda je najozbiljnija u poslednjih 500 godina, rekao je portparol Evropske komisije na brifingu.

ЕВРОПА ТЕШКО ПОГОЂЕНА: Најгора суша у последњих 500 година

Foto: B. Milošević

 - Trenutna suša izgleda da je najgora u najmanje poslednjih 500 godina. Ovo je prva procena, trebalo bi da potvrdimo podatke na kraju sezone - rekao je on.

Evropa je ovog leta doživela nekoliko toplotnih talasa, što je rezultiralo plitkim rekama, uključujući velike reke kao što su Rajna, Dunav i Temza,kao i šumskim požarima u Portugalu, Sloveniji,Češkoj,Albaniji, Španiji i Francuskoj.

Poljoprivreda je teško pogođena, a farmeri su prijavili značajne gubitke useva u mnogim zemljama.

Osim toga, izuzetno nizak vodostaj reka ne može da obezbedi pravilan rad  hidroelektrana, a nedostatak vetra onemogućava vetroturbine da generišu dovoljno energije.

Čak i nuklearne elektrane imaju problema sa sistemima za hlađenje, što im ne dozvoljava da rade punim kapacitetom. 

Zbog toga vlasti evropskih zemalja pozivaju građane da štede energiju, vodu i gorivo, što dodatno otežava situaciju u privredi.

BONUS VIDEO:

PROBUDIO SE VULKAN NA ISLANDU: Snimak erupcije Fagradalsfjala

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ZAŠTO RAT U UKRAJINI JOŠ TRAJE? Orban krivi Trampa: Nije dovoljno jak! Mađar okrenuo leđa američkom lideru?

ZAŠTO RAT U UKRAJINI JOŠ TRAJE? Orban krivi Trampa: "Nije dovoljno jak!" Mađar okrenuo leđa američkom lideru?

MAĐARSKI premijer Viktor Orban dosad je bio jedan od najvernijih evropskih saveznika Donalda Trampa, posebno kada je reč o ratu u Ukrajini i obećanjima o brzom postizanju mira. Ali tokom vikenda po prvi put javno je kritikovao američkog predsednika, poručivši da Tramp, barem zasad, nije pokazao dovoljno snage da uveri evropske lidere da zaustave rat.

06. 08. 2025. u 16:06

Komentari (0)

OSVOJI KARTE ZA EVROBASKET 2025 i navijaj svim srcem za Srbiju