NEMA PARA ZA "BESMRTNI ODRED": Hrvatska Vlada ne da novac antifašistima, otkazano obeležavanje 22. juna
MIMOHOD antifašista koji je bio planiran tokom ove nedelje u Zagrebu, uoči obeležavanja Dana antifašističke borbe 22. juna, otkazan je jer - nema novca da se on organizuje.

Foto Fejsbuk antifašisti
Država više para daje za opskurna udruženja nego za aktivnosti antifašista.
"Besmrtni partizanski odred", kako je najavljen mimohod, odložen je za neka druga vremena, a antifašisti će svoj dan da obeleže krajnje skromno.
- Nemamo para ni za redovne aktivnosti, a kamoli da organizujemo mimohode. Sada nam je i nekoliko hiljada evra koliko bi to koštalo, nedostižno - kažu u udruženju antifašista i demantuju da otkazivanje ima veze sa Vladimirom Putinom i "Besmrtnim pukom" u Rusiji pošto se ta "originalna" manifestacija razvila pod njegovim patronatom. Naime, pojavile su se tvrdnje da je pravi razlog otkazivanja želja hrvatskih antifašista da se njihova organizacija ne dovodi u vezu sa događajima u Ukrajini, što bi neki održavanjem mimohoda pokušali da urade.
Antifašisti stalno upozoravaju na udare desničara i nacionalista, a u Karlovcu u predgrađu Turanj je na semaforu oslikana šahovnica koja se koristila u vreme NDH, sa oznakama HOS-a i AZOV-a. Savez antifašističkih boraca odmah je to nazvao veličanjem fašizma, a nedavno je u tom gradu velika grupa mladih na Tompsonovom koncertu pevala ustaške pesme i uzvikivala ustaški pozdrav "Za dom spremni".
Kao i u brojnim slučajevima do sada, niko nije sankcinisan, a antifašisti tvrde da se na svakom državnom događaju redovno ističu ustaška obeležja kojima se slavi zločinački režim.
Nedostatak novca nije jedini problem antifašističkih udruženja u Hrvatskoj. Jer, ni njihova inicijativa zajedno sa udruženjima Jevreja i Srba u Hrvatskoj da se trajno zabrani isticanje ustaških simbola ne prolazi. Nisu dobili ni podršku navodno levih stranaka.
Živi borci NOB-a tvrde da nemaju ista prava kao i branitelji iz Domovinskog rata, a zanimanje građana za delovanje udruženja antifašista sve je manje, jer se njihov glas ionako ne čuje u javnosti.
ODRŽAN TRI PUTA
"BESMRTNI partizanski odred" je do sada održan tri puta, 2018, 2019. i 2021, a prošle godine je preskočen zbog korone. On je nastao po uzoru na manifestaciju "Besmrtni puk" koja se održava u osamdesetak država sveta.
Preporučujemo

PRVA DUGOROČNA PROGNOZA STRUČNjAKA: Evo kada će pasti sneg u Srbiji i kakva zima čeka Evropu
PREMA prvim prognozama evropskih stručnjaka sa sajta Severe Weather Europe, zimu 2025/2026 obeležiće uticaj slabe faze La Ninje i verovatno slabiji polarni vrtlog. Ovo znači dinamičnije kretanje atmosferskog pritiska, što može omogućiti hladnije dane u Evropi, ali i u SAD i Kanadi.
13. 08. 2025. u 09:59

TRAMP U OGROMNOM PROBLEMU: Veliki peh pred sastanak sa Putinom na Aljasci
PREDSTOJEĆI sastanak između predsednika SAD Donalda Trampa i ruskog predsednika Vladimira Putina u petak na Aljasci dolazi u vreme kada u američkoj administraciji gotovo da nema iskusnih stručnjaka za Rusiju, piše Fajnenšel tajms.
13. 08. 2025. u 11:24

SRBIN ČUVAO KLINTONA: Bivši predsednik ostao zatečen - posle svađe saznao Ajkulino poreklo: "Osećao sam da mi ne može ništa" (FOTO)
ČOVEK koji je čuvao Madonu, princa Harija, Bijonse i Naomi Kembel potiče iz stare beogradske porodice.
14. 08. 2025. u 07:43
Komentari (1)