PRODAJE SE POSLEDNJI PORTRET RAĐEN NA PAUČINI: Evo kako je nastao ovaj misteriozni zanat
KAROL Mobli, trenutna vlasnica poslednje preostale slike rađene na paučini, nudi je na prodaju na Sajmu efereme u Griniču, Konektikat, 14. i 15. marta, a do ovog neobičnog predmeta došla gotovo slučajno.

Foto: Printscreen/Instagram/ephemerausa
- Čovek od koga sam je dobila bio je u devedesetim godinama i imao ju je oko 40 godina. Rekao je da mu je rođak dao. Uvek je planirao da istraži njeno poreklo, ali nikada nije uspeo - kaže ona.
Kako Atlas Obskura opisuje, na slici se nalazi muški subjekt, čiji je identitet izgubljen kroz vekove, svečano gleda posmatrača iz svog ovalnog okvira, smeštenog u blago požutelu kartonsku futrolu, a detalji raskošne odeće, naslikani preciznim potezima četkice od pera šljuke, i dalje su jasni, ali su ivice slike pohabane – i to s dobrim razlogom.
Ovo delo nije oslikano na platnu, već na efemernim nitima paukove mreže.
Iako ostaje mnogo nepoznanica o ovoj slici, postoji nekoliko tragova koji otkrivaju njeno poreklo. Pored nje su napisane reči Gemälde auf Spinnengewebe, što na nemačkom znači "Slike na paučini", kao i potpis Fr. Unterberger in Innsbruck (Tirol).
Skoro sigurno, ova slika je prešla Atlantski okean iz Tirola u Austriji i prošla kroz ostrvo Elis.
- Šteta je što je deo paučine propao, sigurno od stalnog premeštanja tokom godina - kaže Mobli.
Ona je dodala da, s obzirom na to koliki je put prešla, pravo je čudo da je uopšte i dalje očuvana.
U 19. veku, Spinnwebenbilder, slike na paučini ili slike na svili, bile su relativno popularan oblik narodne umetnosti u tirolskim Alpima.
Zbog krhke prirode ovih efemernih dela, manje od 100 takvih slika je preživelo do danas.
Skoro sve se nalaze u privatnim porodičnim kolekcijama, skrivene u fiokama ili prenošene kao porodično nasleđe.
Niko ne zna tačno ko je prvi došao na ideju da rosne niti paučine i svilenih gusenica mogu poslužiti kao umetničko platno. Najverovatnije su to bili monasi iz nekog manastira blizu Pusterske doline, alpske doline koja se proteže kroz Italiju i Austriju.
Do 16. veka, ti monasi su usavršili mukotrpan proces sakupljanja paučine, njenog pranja i slojevitog nanošenja.
Kada bi se niti sjedinile u mlečno belu, polu-providnu površinu, rastezali bi ih preko podloga da bi formirali minijaturna platna, a zatim uzimali četkice.
Konačne slike katoličkih svetaca delovale su kao da lebde poput duhova na prozorima manastira. Katedrala u Česteru, u Engleskoj, čuva jedan od poslednjih takvih prikaza – sliku Bogorodice koja drži malog Hrista, koju je naslikao tirolski umetnik Johan Burgman.
Kako su vekovi prolazili, svetovne teme su počele da zauzimaju mesto u ovim mističnim okvirima, a Mobli pretpostavlja da je figura na njenoj slici austrijski vojnik, sudeći po uniformi.
Vojvode, vojvotkinje i drugi pripadnici bogatog društvenog sloja koji su mogli sebi priuštiti portrete bili su česti subjekti, zajedno sa pejzažima i pastoralnim scenama.
Franc Unterberger, umetnik koji je potpisao delo, odigrao je važnu ulogu u popularizaciji ovog stila, ali za ovo delo navodi se da najverovatnije naslikao sam.
Kao trgovac umetninama u svojoj radnji u Tirolu, naručivao je slike na paučini od anonimnih umetnika i prodavao ih, što je nastavio da radi do 1930-ih, kada je poslednji umetnik koji je poznavao ovaj misteriozni zanat preminuo.
Preporučujemo

"NOVOSTI" SAZNAJU: Nakon Litvanije, još jedna država zabranila prelet srpskog aviona do Moskve
NAKON Litvanije, i letonske vlasti zabranile su prelet srpskog aviona do Moskve u kome je trebalo da bude predsednik Srbije Aleksandar Vučić, saznaju "Novosti".
06. 05. 2025. u 18:27

NEBENZJA ODUVAO LAŽNOG VISOKOG PREDSTAVNIKA ŠMITA, PA IZAŠAO IZ SALE: Neću da te slušam, nemaš pravo da govoriš!
U SAVETU bezbednosti Ujedinjenih nacija je u toku redovna polugodišnja sednica o situaciji u BiH na kojoj je ruski ambasador Vasilij Nebenzja izjavio je da Kristijan Šmit nema pravo da govori u ime međunarodne zajednice u Savetu bezbednost, a onda izašao iz sale ne želevši da ga sluša.
06. 05. 2025. u 17:03

OBRT! Bastijan Švajnštajger skinuo burmu, pa poručio: "Bilo je lepo..."
NE STIŠAVAJU se priče o razvodu Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera. Iako se bivša teniska šampionka i nemački fudbalski as godinama predstavljaju kao skladan par, društvene mreže i mediji poslednjih nedelja bruje o navodnoj krizi u braku i razvodu.
04. 05. 2025. u 11:07 >> 11:11
Komentari (0)