U SVAKOJ ŠKOLI GRB, HIMNA I UNIFORMA: Tek što su učenici otišli na raspust opet aktuelizovano "večito" pitanje đačkih kecelja
ĐAČKE uniforme opet su na dnevnom redu: posle ministarke za brigu o porodici Milice Đurđević Stamenkovski, koja je nedavno najavila da će u saradnji sa Ministarstvom prosvete raditi na uvođenju đačkih "kecelja", za to se juče založila i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.

Đaci u OŠ "Sveti Sava" u Vrčinu 2016. godine Foto Arhiva
Ona je, ipak, malo proširila temu predlažući da se razmorti da svaka škola ima svoja obeležja - himnu, grb i uniformu, kako bi deca zaista i volela školu koju pohađaju i kako bi se njom identifikovala.
- Škola kao institucija izgubila je ugled, trebalo bi razmotriti da svaka škola ima svoja obeležja, kako bi je deca koja idu u tu školu zaista i volela - rekla je ministarka juče za Tanjug.
U školama kažu da bi bilo lepo da postoje i takvi znaci identifikacije, ali da ne veruju da bi uvođenje ovakvih obeležja doprinelo povećanju ugleda škole i nastavnika. Tako Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola, kaže da je škola izgubila ugled u celom svetu, pa i kod nas.
Saplitanje oko troška
NIJEDNA od dosadašnjih inicijativa da se u škole vrate "kecelje" nije zaživela, a kao razlozi navođeni su "dodatni trošak za roditelje", saglasnost roditelja, organizacija svake škole pojedinačno... Tu je i pitanje procedure, nabavke, finansiranja, ali i mogućih desena i varijanti školskih uniformi - letnje i zimske... Sva ta tehnička pitanja ostajala su bez odgovora.
- Za tako nešto potrebno je proveriti volju društva - kažu u školama. - Treba razumeti i to da nisu sve škole iste, osim u formalno-pravnom smislu. Puno zavisi od broja đaka, teritorije ali i organizacije... Negde je to izvodljivo, a negde ne tako lako.
- Dobro bi bilo da se poštuju pravila igre, odnosno zakoni i razna druga akta i to bi više doprinelo ugledu nego formalna obeležja - smatra Antić.
On kao problem navodi to što se ne poštuju zakonski propisi koji predviđaju kazne za roditelje u slučaju da deca beže sa časova ili su nedisciplinovana, zatim se ne poštuju ni akta koja se tiču zabrane mobilnih telefona.
- Nema primene propisa, niko ne snosi odgovornost i to urušava ugled škole - kaže naš sagovornik.-Uvođenje grba, himne i unforme ne bi bilo loše kao znak identifikacije. Ali, za to je potrebna ozbiljna priprema i saglasnost i nastavnika i dece i roditelja.
Predsednik Foruma beogradskih gimnazija Aleksandar Markov istakao je da je tema školskih uniformi "pomalo deplasirana".
- Imam utisak da svaki put kada se pojavi neki ozbiljniji problem u prosveti za koji nemamo rešenje ili ne postoji brzo rešenje mi recikliramo ovo pitanje - rekao je Markov.

ŠPANIJA PROGLASILA VANREDNO STANjE
MINISTARSTVO unutrašnjih poslova Španije proglasilo je vanredno stanje nakon današnjeg nestanka struje.
28. 04. 2025. u 21:32

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO KRAJ: Kome je pripao dvorac u Beču? Razveli se Toni i Dragana
PEVAČICA Dragana Mirković i biznismen Toni Bijelić zvanično su se razveli nakon 25 godina brak.
30. 04. 2025. u 12:32
Komentari (0)