POČELO PRIKAZIVANJE FILMOVA: Nagrade "Dijamantski leptir" u Beogradu i Novom Sadu

PRIKAZIVANjE filmova učesnika Otvorene evroazijske filmske nagrade "Dijamantski leptir" počelo je večeras svečanošću u Ruskom domu, koju je otvorila generalna direktorka Ruskog kulturnog fonda Elena Jurjevna Golovina.

ПОЧЕЛО ПРИКАЗИВАЊЕ ФИЛМОВА: Награде Дијамантски лептир у Београду и Новом Саду

Foto: Tanjug

U obraćanju prisutnim zvanicama, među kojima su bili državni sekretar Ministarstva kulture Lav Grigorije Pajkić, reditelji Andrej Zajcev i Goran Radovanović i producent Rustam Sajdamatov, Golovina je rekla da je za Beograd vezuju lepe uspomene, izrazivši zadovoljstvo što mogu podeliti filmska ostvarenja nagrade "Dijamantski leptir".

"Želim da svi pronađu nešto za sebe, što će im dotaći srce. Nadam se da će vam se naši filmovi dopasti", poručila je Golovina.

Beograd i Novi Sad su od večeras do 14. juna domaćini programa projekcija filmova koji su učestvovali na prvoj Otvorenoj evroazijskoj filmskoj nagradi „Dijamantski leptir“, koju od 2025. godine organizuje Ruski kulturni fond uz podršku Ministarstva kulture Ruske Federacije, na predlog reditelja Nikite Mihalkova.

Srpskoj publici publici će biti predstavljeno šest ostvarenja iz Srbije, Rusije, Kirgistana, Turkmenistana, Venecuele i Južnoafričke Republike, među kojima se nalaze dobitnici i filmovi iz takmičarskog programa za 2025. godinu.

U programu su pored Radovanovićevog "Bauka", "Dvoje ljudi u jednom životu i pas" Zajceva, "Ples sa majkom“ reditelja Dastana Madalbekova, "Ali Primera“ Danijela Jegresa Ričarda, "Stari pravedni bluz" Munire Salis i "Kompozitor" Maksata Giljidžova.

Program u Ruskom domu je počeo prikazivanjem filma "Bauk", a Radovanović je u obraćanju prisutnima istakao da mu je nagrada "Dijamantski leptir", dobijena prošle godine za režiju, značajna zbog teme filma, a to je "velika trauma našeg naroda zbog agresije NATO pakta".

Radovanović je dodao da je "Dijamantski leptir" bila "velika prilika da se širokom evroazijskom prostoru prikaže naš film i naša truma".

U pozdravnom obraćanju, savetnik ambasade Rusije Aleksandar Nikolajevič Konanihin je čestitao prisutnima Dan Rusije i dodao da dolazak "Dijamantskog leptira" u Srbiju svedoči o krucijalnom značaju kulturnih odnosa, koji su na izuzetnom nivou između dve zemlje.

Konanihin je istakao da dok mnoge evropske zemlje zabranjuju rusku kulturu, Rusi u Srbiji osećaju najširu podršku od strane vlasti i naroda i to izuzetno cene i zahvalni su.

Podsetivši da postoji pripremljena zakonodavna osnova za saradnju u sferi kinematografije između Rusije i Srbije, Konanihin je ocenio da je vreme da se pređe na primenu.

Konanihin je dodao da "Dijamantski leptir" donosi "nekoliko važnih pluseva za srpsku kinemografiju i gledaoce", kao način da se povežu svi ljudi angažovani u kinematografiji, odnosno "sve što je nepohodno za filmski dijalog".

Govoreći o mogućnostima zajedničke filmske produkcije, Kononahin je istakao da je to prilika da dve zemlje ujedine budžet, talente i ostvare zajedničke projekte koji če imati uspeha u obe zemlje.

Konanihin je dodao da učešće srpskih filmskih poslenika na festivalu otvara tržište svih učesnica Evroazijske filmske akademije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

Komentari (0)

NAJBOLJA UTAKMICA NA MUNDIJALU DO SADA! Urugvaj i Zelenortska Ostrva priredili spektakl za pamćenje!