"POBEDA" ZA DAN SLOBODE: Muzej Jugoslavije, povodom osam decenija od pada nacizma, izlaže iz trezora najviše vojno odlikovanje SSSR

Miljana Kralj

07. 05. 2025. u 22:39

JUBILEJ završetka Drugog svetskog rata, tačnije osamdesetogodišnjicu Dan pobede nad fašizmom, 9. maja u Muzeju Jugoslavije, između ostalog, će obeležiti ekskluzivnim predstavljanjem jedne od najznačajnijih i najvrednijih vojnih počasti na svetu.

ПОБЕДА ЗА ДАН СЛОБОДЕ: Музеј Југославије, поводом осам деценија од пада нацизма, излаже из трезора највише војно одликовање СССР

Foto Muzej Jugoslavije

Naime, tog dana će iz trezora u kome se čuva, pred publiku, na stalnu postavku Muzeja "25. maj" stići Orden pobede, najviše sovjetsko vojno odlikovanja, koje je uručeno maršalu Josipu Brozu Titu.

- Orden sa prikazom "Spaske kule" i "Lenjinovog mauzoleja" najviše je vojno odlikovanje SSSR-a za zasluge u Drugom svetskom ratu - ističe Miloš Bogdanović, kustos MJ. - Sa ukupno sedamnaest nosilaca, "Pobeda" je jedno od najređih odlikovanja na svetu. Ustanovljeno je ukazom Prezidijuma Vrhovnog Sovjeta i dodeljivano je od 10. aprila 1944. do 9. septembra 1945. godine. Orden su dobijali komandanti sovjetske armije najvišeg komandnog sastava "za uspešno vođenje operacija u Drugom svetskom ratu koje su iz osnova menjale situaciju u korist Armije". Samo petorica stranaca su dobila ovo odlikovanje: rumunski kralj Mihail Prvi, američki general Dvajt Ajzenhauer, britanski general Bernard Montgomeri, poljski maršal Mihail Žimjerski i Josip Broz Tito, poslednji odlikovan, 9. septembra 1945. godine u Moskvi.

Petokraka od platine

PREMA nekim podacima orden je izrađen od platine u obliku petokrake zvezde sa zracima između krakova. Prečnik mu iznosi 72 milimetara i ukrašen je sa 174 dijamanta ukupne težine 16 karata (3,2 grama), dok su krakovi zvezde izrađeni od veštačkih rubina. U sredini se nalazi srebrni medaljon sa zlatnim prikazom Kremlja, Spaske kule i Lenjinovog mauzoleja okruženih granama lovora i hrasta. Između lovora i hrasta nalazi se crveni steg sa natpisom "Pobeda". Na nebu u pozadini, ukrašenim plavim emajlom, nalazi se natpis "SSSR". Ukupna masa ordena je 78 grama, od čega je 47 grama platine, 2 grama zlata, 19 grama srebra, 25 karata rubina i 16 karata dijamanata. Nije poznato ko je osmislio dizajn, ali ga je lično odabrao Staljin 20. oktobra 1943. godine.

Uz izlaganje Oredena pobede, celodnevni program, će kroz niz događaja, izložbi i umetničkih intervencija, razmatrati nasleđe antifašizma i njegovo značenje danas. U segmentu "Po šumama i gorama" savremene interpretacije antifašističke borbe
biće predstavljene kroz različite razgovore, koje će od od 14 časova voditi Ana Panić, istoričarka umetnosti i muzejska savetnica Muzeja Jugoslavije. Tokom njih će se govoriti o ideji antifašizma, istoriji otpora fašizmu i partizanske vrednosti kolektivizma, solidarnosti, lojalnosti i ravnopravnosti.

Foto Muzej Jugoslavije

Kadar iz filma "Šume šume"

Istoričar i kustos u Muzeju Vojvodine, Vojislav Martinov, koautor projekta "Stazama oslobođenja" predstaviće knjigu i mape spomenika i lokacija vezanih za partizanski pokret i antifašističku borbu na Fruškoj gori ( za posetioce će biti obezbeđeni i besplatan vodič sa mapama za dve pešačke i dve biciklističke rute), dok će Vladimir Bjeličić, istoričar umetnosti, kustos i vizuelni umetnik govoriti svom radu "Mirko i Slavko - Illegal emotions... or another (outcast) Love Story". Kroz foto performans Bjeličić rekreira ovaj strip kao fenomen pop kulture u Jugoslaviji, otvarajući pitanje emancipacije i seksualnosti u NOB. Vizuelna umetnica i rediteljka Renata Poljak, autor je dugometražnog dokumentarnog filma "Šume šume", koji će biti prikazan iod 16 časova, a sastoji se od četiri glavne priče, sa svedočenjima partizanki.

Za 7. i 8. maj u 18 časova, zakazane su dve tribine u okviru programa nazvanog "Jedan drugačiji svet", zasnovanon na istoimenoj dokumentarnoj seriji o jugoslovenskom samoupravljanju. Uz projekcije epizoda "Gorki lek" i "Gorane, da li me čuješ?", teme će biti ekonomsko i društveno nasleđe socijalizma i njegovo mesto u današnjem društvu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
PRIVATNO NASELJE: Slavni muzičar masovno gradi na Zlatiboru - kompleks od 17 zgrada, a njemu i partneru dve kuće

PRIVATNO NASELjE: Slavni muzičar masovno gradi na Zlatiboru - kompleks od 17 zgrada, a njemu i partneru dve kuće

"IMAO sam apartman na Zlatiboru koji sam prodao i taj novac sam uložio u ovaj projekat. Imam vikendicu na Kokinom Brodu, a to je bliže Zlataru. To je zapravo porodična kuća, supruga mi je odatle rodom. Imam želju da živim na Zlatiboru. Bogu hvala, auto-put polako stiže tamo. Dođem danas za Beograd, uveče sviram, a pošto mi do Užica treba dva sata, sutradan s porodicom kuliram u šumi."

07. 05. 2025. u 19:11

Komentari (0)

IGRAM SVOJ POSLEDNJI TURNIR: Italijan odlučio da završi karijeru