STOTINU OTOVIH LICA: Izložba "Morao sam biti prisutan" o našem slikaru, avijatičaru, predavaču, književniku, novinaru, ratnom reporteru...
VRSNI erudita, neumorni istraživač i putnik, slikar, avijatičar, predavač, književnik, novinar, ratni reporter, urednik i izdavač, aktivan član Komunističke partije Jugoslavije i Komunističke partije Nemačke, likovni kritičar, likovni teoretičar, pisac o umetnosti, umetnički direktor, osnivač i član organizacionih odbora brojnih institucija, član žirija mnogih prestižnih domaćih i svetskih manifestacija - sve je to bio Oto Bihalji-Merin.

Foto Milinko Stevanović Arhiva salona Oto Mihalji Merin
U čast 120 godina od njegovog rođenja, u Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, 22. novembra u 18 časova, biće otvorena izložba "Oto Bihalji-Merin: Morao sam biti prisutan".
Autori postavke, ostvarene kroz partnerstvo Muzeja savremene umetnosti i Muzeja naivne i marginalne umetnosti su kustosi Senka Latinović (MNMU) i Miroslav Karić (MSU). Oni podsećaju da su do sada u Beogradu održane dve izložbe o njegovom bogatom životu i profesionalnoj biografiji: u Salonu MSU (1976) i Kući legata (2018). Ali, mnogo toga još nije rečeno, jer, lični arhiv Ota i Lize Bihalji-Merin obuhvata period gotovo čitavog 20. veka. Istraživanje te obimne i raznovrsne građe, kao i velikog broja spoljnih arhiva, biblioteka, instituta, uz razgovore sa brojnim pojedincima, bili su uzbudljiv, inspirativan, delikatan i zahtevan zadatak za niz istraživača i saradnika, uključenih u rad na ovoj postavci.

Foto Arhiva salona Oto Mihalji Merin
- Morao sam biti prisutan je sintagma koja se često sreće u Bihalji-Merinovim memoarskim zapisima, a kojom je, pre svega, želeo da objasni suštinu svog pogleda na svet i naglasi potrebu za preuzimanjem inicijative i aktivnim učešćem u društvenim zbivanjima kojima je svedočio tokom turbulentnih decenija 20. veka - ističu autori postavke. - U sličnom viđenju i profesor Jerko Denegri koristi izraz "delatna prisutnost" kada opisuje životni kredo i mnogostruku ličnost Ota Bihalji-Merina, njegovu burnu egzistenciju i kontinuiranu prezentnost u zbivanjima i direktnim susretima i razmenama sa velikim imenima iz sveta politike, kulture i umetnosti toga vremena poput Bertolta Brehta, Ane Zegers, Vasilija Kandinskog, Pola Klea, Tomasa Mana, Žan-Pola Sartra i drugih.
Široka interesovanja
NA aktuelnoj izložbi životni put ove jedinstvene ličnsti predstavljen je od Zemuna, preko Berlina, Pariza, Ciriha, Madrida, do Beograda, prateći hronologiju događaja, ali i lična iskustva iz polja umetnosti, politiki i društva. Tako je na postavci bogata korespondencija, knjige, tekstovi, intervjui, televizijske emisije, umetničke intervencije. Predstavljena su njegova razmišljanja o naivnoj umetnosti, vanevropskim civilizacijama, vezama umetnosti i nauke. Publika će imati priliku da otkrije Bihalji-Merina i u ulozi inspiratora i mentora brojnim mladim likovnim umetnicima i piscima.
Izložba je koncipirana u dva dela: U Galeriji legatu Zorić-Čolakovića, do 17. februara, biće predstavljeno novo čitanje arhivske građe, a na proleće će, u Muzeju savremene umetnosti, prema koncepciji dr Ivane Bašičević Antić, direktorke MNMU, biti prikazana dela ovog umetnika.

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

HAOS I DRAMA NA SABALENKINOM MEČU: Svađa. prozivke i na kraju odlazak bez rukovanja (VIDEO)
BELORUSKINjA Arina Sabalenka savladala je Martu Kostjuk iz Ukrajine za plasman u polufinale mastersa u Madridu, a to je bilo sve samo ne običan meč.
01. 05. 2025. u 09:30
Komentari (0)