“DESPOTICA“ ZA HABJANOVIĆEVU I ĐERIĆA : Dodeljene književne nagrade manifestacije „Slovo ljubve“
PISCI Ljiljana Habjanović Đurović i dr Zoran Đerić laureati su književne nagrade „Despotica Angelina Branković” koju u okviru književne manifestacije „Slovo ljubve” dodeljuje Banatski kulturni centar.
Foto /Banatski kulturni centar
Priznanje se Ljiljani Habjanović Đurović, dodeljuje za knjigu “Zapis duše” u izdanju Globos Aleksandrije, koja je posvećena upravo životu Prepodobne mati Angeline srpske , a dr Zoranu Đeriću za knjigu pesama “Azbučne molitve” (Srpska književna zadruga). Nagrada će biti uručena u Matici srpskoj ( četvrtak,12.septembra,19 .00) u Matici srpskoj .
Manifestacija pod imenom „Slovo ljubve” i književna nagrada „Despotica Angelina Branković” podsećaju nas na manje poznat deo srpske istorije: period kada je deo Banata kao i naselje Arača u blizini Novog Miloševa bilo u posedu srpskih despota Stefana Lazarevića i Đurđa Brankovića, kao nastavljača nemanjićke tradicije severno od Save i Dunava.
Negovanje sećanja na porodicu Branković, Banatski kulturni centar započeo je 2011. godine osnivanjem manifestacije posvećene despotici Angelini Branković „Sija knjiga majke Angeline” (u Sečnju) i ustanovljenjem književne nagrade sa imenom Angeline Branković (u Krušedolu), dok je Književna manifestacija „Slovo ljubve” proistekla iz svečane akademije koja je, pod istim imenom, održana 2017. godine na Arači.
Manifestaciju „Slovo ljubve” u organizaciji Banatskog kulturnog centra Novo Miloševo podržao je Pokrajinski sekretarijattza kulturu u Novom Sadu .
Preporučujemo
Pooštrena pravila za dodelu Oskara: AI glumci i scenaristi ne mogu biti nominovani
02. 05. 2026. u 23:00
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Šta se to desilo na granici Ukrajine i Belorusije? Zelenski besan, preti komšijama: "Spremni smo!"
PREDSEDNIK je takođe najavio da Ukrajina priprema nekoliko novih paketa sankcija koji će biti uvedeni odmah i u bliskoj budućnosti.
03. 05. 2026. u 09:37
Komentari (0)