MALI ŠARMANTNI MONSTRUM: Na današnji dan, pre dve decenije, preminula francuska književnica Fransoaz Sagan
LAKO je pametnoj ženi među muškarcima, ali teško njoj među ženama, jedna je od mudrih misli francuske književnice i scenarista Fransoaz Sagan, koja je preminula pre ravno dve decenije.
vikipedia
Rođena je 1935, a njeno pravo ime je bilo Fransoaѕ Kuare. Kao kći industrijalca, školovana u liceju časnih sestara, svojim prvim romanom "Dobar dan, tugo" stekla je svetsku popularnost i dostigla milionske tiraže.
Slavni francuski pisac Fransoa Morijak tada ju je nazvao "malim šarmantim monstrumom" i prorekao joj sjajnu budućnost. Vodila je buran život, gajeći strast prema brzim automobilima, luksuznom životu, narkoticima, alkoholu, kocki, i ljubavnim vezama sa muškarcima i ženama. Njen intrigantan život pretočen je u biografski film "Sagan".
Napisala je veliki broj knjiga, od kojih su mnoge ekranizovane na velikom platnu. Jedan je od retkih pisaca čije su knjige objavljene za vreme Hladnog rata u SSSR.
Preporučujemo
KNjIGE KOPICLA, BOGNARA I ĐILASOVE: U užem izboru za nagradu „Dušan Vasiljev“
17. 03. 2026. u 19:39
NOVOSTI VAS VODE U TEATAR VUK: Pogledajte predstavu “Ludi od ljubavi“
16. 03. 2026. u 11:50
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
Miroslav 33 godine živi pod zemljom, bez struje i vode: Humanitarac podelio priču koja je rasplakala mnoge (VIDEO)
DEKA Miroslav iz sela Dvorska kod Krupnja već 33 godine živi u zemunici bez struje i vode, a njegov vapaj za pomoć dirnuo je humanitarca Marka Nikolića.
14. 03. 2026. u 11:54
Komentari (0)