SLIKA „ŽIVE GEOMETRIJE“ : Izložba slika Jozefa Klaćika u Zavodu za kulturu vojvođanskih Slovaka u Novom Sadu
U Zavodu za kulturu vojvođanskih Slovaka u Novom Sadu (Arse Teodorovića 11), otvorena je izložba umetnika Jozefa Klaćika (75), dobitnika nagrade „Koreni“ za prošlu godinu i njegovih pet decenija na likovnoj sceni.

S.B.
Izuzetno plodan autor, koji je samostalno izlagao više od 30 puta i učestvovao na mnogobrojnim likovnim kolonijama i kolektivnim izložbama, predstavio je novi ciklus radova, koji se nadovezuje na prethodno stvaralaštvo i istraživanja u protekle dve i po decenije.
Po rečima Save Satepanova, likovnog kritičara, Klaćikov umetnički opus je jedan od najdinamičnijih u vojvođanskoj likovnoj umetnosti, s obzirom na činjenicu da je sa lakoćom prelazio iz ciklusa u ciklus i uvek bio logičan i „u pravu“ sa svojim reakcijama.
- Klaćik je od preciznog fotorealizma iz sedamdesetih godina prošlog veka, postao jedan od najznačajnijih neoekspresionista, urbanim duhom i brzim pregledom slike. Na njegovim radovima, složenim motivima, sve je jasno, iako je na ivici apstrakcije. Među prvima je došao do geometrije, suprotstavio se destrukciji novim estetskim sistemom i načinom poimanja sveta, oblicima koji se ne završavaju, već predstavljaju vrstu žive geometrije. Svojim stvaralaštvom u novom izazovu, Klaćik ne priča sadržaj, nego nudi sliku a novom izložbom ne sumira, nego nastavlja da radi svakodnevno- obrazložio je Stepanov.
Izložba dela Jozefa Klaćika može da se pogleda do 22. aprila.

"DOBRO SMO UPOZNATI SA DOGAĐAJIMA U SRBIJI" Medvedev optužio Zapad za organizovanje protesta u drugim zemljama
ZAMENIK predsednika Saveta bezbednosti Rusije i predsednik stranke Jedinstvena Rusija Dmitrij Medvedev optužio je danas zapadne zemlje da organizuju proteste i mešaju se u izborne procese drugih zemalja da bi održale svoju dominaciju.
31. 07. 2025. u 17:01

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

BLOKIRAO PROMETNU ULICU: Kad su videli ko je za volanom, niko nije smeo ni da priđe! (VIDEO)
NEODGOVORNI vozač "honde" blokirao je nedavno ulicu ispred mumbajskog tržnog centra Lokhandvala, međutim kada su ostali vozači prišli da ga pitaju ga kako se to ponaša i zatraže od njega da skloni vozilo, usledio je pravi šok.
31. 07. 2025. u 17:34
Komentari (0)