TRI NOVE IZLOŽBE U KCB: Talent, Katarina Zdjelar i "Pogled na Kalemegdan"
NOVE tri izložbe u galerijama Kulturnog centra Beograda, od četvrtka, 23.novembra, predstaviće, kako najavljujuju, radove koji "pogled usmeravaju ka upitanosti o tome da li je ono što je prošlo više imalo smisla od od onoga što jeste danas ili naslojavanje sadašnjeg i nekadašnjeg ima svoje jasne razloge".

Rad Katerine Zdjelar, foto promo
Tako u Likovnoj galeriji, Vladimir Perić Talent na postavci "Namenjeno - zamenjeno", izlaže dve serije radova u formi nađenih poruka upozorenja-podsećanja-zabrana. Tekst je ilustrovan jednostavnim, svedenim crtežima, pronađenim na buvljacima i starinarnicama. To su aluminijumske ploče, male kartonske kutijice, sa upozorenjima, poput: "Trezvenost na radu, garancija sigurnosti na radu", "Ne loži vatru u šumi", "Ne zagađujte vazduh i vodu"... Ima i onih složenijih rešenja- "Drugovi, zaštita na radu je vaše pravo, obaveza, odgovornost - ili imperativ", "Pušenje nije samo štetno, već i opasno", "Čuvajući sebe, čuvaš i porodicu"
- Kao iskusni dugogodišnji arhivar naše prošlosti, kolekcionar našeg detinjstva, sakupljač fragmenata naše svakodnevice, Perić nas iz našeg haotičnog, visokorazvijenog tehnološkog sveta digitalne kulture vraća u, naizgled jednostavan, uređen svet koji obiluje jednostavnim, direktnim rešenjima kako da izbegnemo opasnost - objašnjava u katalogu Maja Stanković.

U galeriji "Podrum", naša umetnica koja živi i radi u Roterdamu, Katarina Zdjelar prikazuje dva nova video-rada, u kojima su stihovi Atene Farokzad iz 2018. i "Autoportret sa puškom", Naste Rojc iz 1912. godine, ključne inspiracije. Pesnikinja i slikarka, koje se sa vremenskom distancom od jednog veka, suprotstavljaju vladajućim idejama, podstakle su radove koji na jedan kontemplativni način govore o novom pogledu na muško ženske odnose. Kustoskinja izložbe je Zorana Đaković Minniti, a autorka pratećeg teksta Martina Munivrana.

Umetnički direktor galerije "Artget", Srđan Veljović, je za finale 2023. izabrao izložbu "Pogled s Kalemegdana". Grupa fotografa bavi se odnosom Kalemegdanske tvrđave i novonastale građevinske strukture severno od nje. Među njima su Matija Bijelić, Dragana Vujović Mihić, Milica Knežević, Vladimir Opsenica, Marko Petrović, Aleksandra Stojanović i Luka Stojanović.
Preporučujemo

„DAMARI SEĆANjA“: Izložba radova Milenije Popović Ustenko u Požarevcu
22. 11. 2023. u 10:57

PREDELI BEZ LjUDI: Radovi Jelene Šalinić Terzić u Prodajnoj galeriji "Beograd"
21. 11. 2023. u 16:48

OVA MAJKA JE POSEBNA: Razlog su njena deca, a evo i zašto (VIDEO)
ONI su Ilija, Jovana i Vasilije Hadži-Purić, polaznici Centra za talente "Nikola Tesla".
10. 09. 2025. u 12:13 >> 20:43

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

U JEKU DAČINOG RAZVODA: Oglasila se Nataša Bekvalac
ĆERKA pevačice Nataše Bekvalac i bivšeg vaterpoliste Danila Ikodinovića, Hana Ikodinović, nedavno je napustila Srbiju i sa majkom otišla u Madrid, gde će se školovati.
16. 09. 2025. u 19:27
Komentari (0)