UBICA KOJI JE INSPIRISAO DOSTOJEVSKOG: Povodom 202 godine od rođenja velikog pisca objavljena knjiga Kevina Birmingema
NA današnji dan, pre 202 godine, rođen je veliki ruski pisac Fjodor Mihailovič Dostojevski. Tim povodom objavljena je knjiga "Grešnik i svetac" Kevina Birmingema koja priča o tome kako je Dostojevski napisao "Zločin i kaznu", epsku storiju o ubistvu - i zašto je ona promenila svet.
Foto Arhiva
Sve je počelo od senzacionalne priče o Pjeru Fransoi Lasenaru, zloglasnom ubici koji je očarao i razjario Pariz tridesetih godina devetnaestog veka, ovaploćujući ideale nihilizma, koji će postati filozofija tadašnjih ruskih revolucionara.
Dostojevski je prema Lasenaru oblikovao Raskoljnikova na najdublje moguće načine, ali Birmingem pokazuje da je Dostojevski počeo da se stapa s Raskoljnikovom, a nikako nije želeo da njegov književni junak bude čudovište.
oman "Zločin i kazna" pokrenuo je revoluciju umetničke misli i započeo najplodonosniju fazu karijere Dostojevskog. "Grešnik i svetac" sada nam pruža uzbudljive detalje, genezu i priču o tom trijumfu.
Bimingem je doktorirao na Harvardu gde predaje na odseku za Književnost i istoriju, a jedan je od instruktora kreativnog pisanja na ovom univerzitetu. Bavi se istorijom književnosti i književnom kritikom, dobio je i nagradu "Truman Kapote" za svoj rad u oblasti književne kritike.
Preporučujemo
ZELENSKI SA PRVE LINIJE FRONTA POSLAO PORUKU OČAJA: Rusa je sve više i više! Situacija teška i komplikovana
PREDSEDNIK Ukrajine Volodimir Zelenski je izjavio da je situacija na frontu teška i komplikovana i da se povećava broj ruskih snaga.
20. 12. 2025. u 07:09
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
Objavljeni INTIMNI kadrovi Melanije Tramp iz KUPATILA - i to ZLATNOG! Donald je pitao da li je videla, ona mu odgovorila (VIDEO)
MELANIJA je besprekorno stilizovana – šeširi, štikle, frizura – sve je u skladu sa njenim hladnim i kontrolisanim imidžom
19. 12. 2025. u 19:01
Komentari (0)