IZLOŽBA "AZBUKA, BORA ILJOVSKI" U GALERIJI "B2": Neponovljivo čudo improvizacije i logike
RAZVOJNI put jednog od najupečatljivijih srpskih, jugoslovenskih i evropskih slikara, Bore Iljovskog (1942- 2013), prikazan je na postavci otvorenoj minule subote u beogradskoj galeriji "B2".

Iljovski: U pet redaova, foto V.Popović/ B2
Prema mišljenju Branislava Dimitrijevića, čiji tekst je objavljen u katalogu izložbe, može se bez okolišanja reći da se slikarstvo Iljovskog u velikoj meri razlikuje od svega što je karakterisalo umetnički ambijent u kom je delovao i da je njegov slikarski jezik nastao upravo uprkos tom ambijentu, kao čin prevazilaženja:
M-Lozanić/ B2
- U njegovom slikarstvu prisustvujemo izvođenju, a zatim razradi i razvoju, jednog sasvim jedinstvenog, ali i sasvim izvesnog i čistog, slikarskog jezika koji se distancira od samozadovoljnih gestova, mutnog mišljenja i drugih oblika ispoljavanja umetnosti koja je obeležavala suton modernizma - ističe istoričar umetnosti. - U situaciju da postane jedan ovako markantan umetnik u ovdašnjem podneblju, Iljovski stiže u bukvalnom i u metaforičkom smislu kao izbeglica i "proleter" - onaj koji ne poseduje ništa drugo, osim, u njegovom slučaju, sopstvenog talenta. Rođen je u jeku Drugog svetskog rata, kao Periklis Iljopulos, u mestu Drenova u severnoj Grčkoj, mestu koga više nema na geografskim kartama jer je do temelja srušeno u grčkom građanskom ratu, a njegovo slovensko stanovništvo raseljeno.

V.Popović/ B2
Umetnik je, kako upućuje Dimitrijević, čitavo detinjstvo proveo po izbegličkim logorima, premeštan iz mesta u mesto, uglavnom u Poljskoj, da bi na kraju sa četrnaest godina došao u Beograd. Akademiju likovnih umetnosti upisao je 1961. i diplomirao 1968. godine, u klasi profesora Đorđa Bošana (kod koga je završio i postdiplomske studije). Početkom sedamdetih učestvuje i na danas kultnoj izložbi kojom je otvorena Likovna galerija Studentskog kulturnog centra - "Drangularijum", na kojoj će se predstaviti i Marina Abramović, Josif Alebić, Bojan Bem, Damnjan, Stevan Knežević, Grande, Era Milivojević, Milija Nešić, Dušan Otašević, Neša Paripović, Zoran Popović, Radomir Reljić, Halil Tikveša, Raša Todosijević, Urkom.
Sav taj džez
U KATALOGU, Dimitijević ukazuje na sliku Jazz (1984) koju je umetnik poklonio muzičarki Biseri Veletanlić. Kako piše, "direktno referira na ono na čemu je umetnik insistirao, a to je da je inspiracija za njegov slikarski postupak bila muzika, a posebno džez muzika"

Foto: V.Popović/ Galerija B2
Sedamdesete i osadesete su doba kada je Iljovski ostvario svoja najznačajnija dela, a 1982. bio je jugoslovenski predstavnik na 41. Bijenalu u Veneciji. Radove je predstavio na više od 20 samostalnih izložbi, u zemlji i inostranstvu, a među brojnim priznanjima, dobio je i nagradu za slikarstvo na izložbi Ulusa (1968), nagradu na Memorijalu "Nadežde Petrović"(1989), "Politikinu nagradu za likovnu umetnost"...
- Sve njegove slike od početka osamdesetih pa do kraja života, povezuju dve krajnosti: iz svoje definisane i sistemske logike otvaraju potencijal promenljivog i poetičkog, čudo improvizacije u okvirima jedne sasvim izvesne i pedantno ispoljene neponovljivosti - zaključuje Branislav Dimitrijević.

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

HAOS I DRAMA NA SABALENKINOM MEČU: Svađa. prozivke i na kraju odlazak bez rukovanja (VIDEO)
BELORUSKINjA Arina Sabalenka savladala je Martu Kostjuk iz Ukrajine za plasman u polufinale mastersa u Madridu, a to je bilo sve samo ne običan meč.
01. 05. 2025. u 09:30
Komentari (0)