IZLOŽBA "AZBUKA, BORA ILJOVSKI" U GALERIJI "B2": Neponovljivo čudo improvizacije i logike

М.Краљ

06. 07. 2023. u 15:03

RAZVOJNI put jednog od najupečatljivijih srpskih, jugoslovenskih i evropskih slikara, Bore Iljovskog (1942- 2013), prikazan je na postavci otvorenoj minule subote u beogradskoj galeriji "B2".

ИЗЛОЖБА АЗБУКА, БОРА ИЉОВСКИ У ГАЛЕРИЈИ Б2: Непоновљиво чудо импровизације и логике

Iljovski: U pet redaova, foto V.Popović/ B2

Prema mišljenju Branislava Dimitrijevića, čiji tekst je objavljen u katalogu izložbe, može se bez okolišanja reći da se slikarstvo Iljovskog u velikoj meri razlikuje od svega što je karakterisalo umetnički ambijent u kom je delovao i da je njegov slikarski jezik nastao upravo uprkos tom ambijentu, kao čin prevazilaženja:

M-Lozanić/ B2

Iljovski u svom ateljeu 1973. godine

- U njegovom slikarstvu prisustvujemo izvođenju, a zatim razradi i razvoju, jednog sasvim jedinstvenog, ali i sasvim izvesnog i čistog, slikarskog jezika koji se distancira od samozadovoljnih gestova, mutnog mišljenja i drugih oblika ispoljavanja umetnosti koja je obeležavala suton modernizma - ističe istoričar umetnosti. - U situaciju da postane jedan ovako markantan umetnik u ovdašnjem podneblju, Iljovski stiže u bukvalnom i u metaforičkom smislu kao izbeglica i "proleter" - onaj koji ne poseduje ništa drugo, osim, u njegovom slučaju, sopstvenog talenta. Rođen je u jeku Drugog svetskog rata, kao Periklis Iljopulos, u mestu Drenova u severnoj Grčkoj, mestu koga više nema na geografskim kartama jer je do temelja srušeno u grčkom građanskom ratu, a njegovo slovensko stanovništvo raseljeno.

V.Popović/ B2

Prozor, nastaoa 1977.

Umetnik je, kako upućuje Dimitrijević, čitavo detinjstvo proveo po izbegličkim logorima, premeštan iz mesta u mesto, uglavnom u Poljskoj, da bi na kraju sa četrnaest godina došao u Beograd. Akademiju likovnih umetnosti upisao je 1961. i diplomirao 1968. godine, u klasi profesora Đorđa Bošana (kod koga je završio i postdiplomske studije). Početkom sedamdetih učestvuje i na danas kultnoj izložbi kojom je otvorena Likovna galerija Studentskog kulturnog centra - "Drangularijum", na kojoj će se predstaviti i Marina Abramović, Josif Alebić, Bojan Bem, Damnjan, Stevan Knežević, Grande, Era Milivojević, Milija Nešić, Dušan Otašević, Neša Paripović, Zoran Popović, Radomir Reljić, Halil Tikveša, Raša Todosijević, Urkom.

Sav taj džez

U KATALOGU, Dimitijević ukazuje na sliku Jazz (1984) koju je umetnik poklonio muzičarki Biseri Veletanlić. Kako piše, "direktno referira na ono na čemu je umetnik insistirao, a to je da je inspiracija za njegov slikarski postupak bila muzika, a posebno džez muzika"

Foto: V.Popović/ Galerija B2

 

Sedamdesete i osadesete su doba kada je Iljovski ostvario svoja najznačajnija dela, a 1982. bio je jugoslovenski predstavnik na 41. Bijenalu u Veneciji. Radove je predstavio na više od 20 samostalnih izložbi, u zemlji i inostranstvu, a među brojnim priznanjima, dobio je i nagradu za slikarstvo na izložbi Ulusa (1968), nagradu na Memorijalu "Nadežde Petrović"(1989), "Politikinu nagradu za likovnu umetnost"...

- Sve njegove slike od početka osamdesetih pa do kraja života, povezuju dve krajnosti: iz svoje definisane i sistemske logike otvaraju potencijal promenljivog i poetičkog, čudo improvizacije u okvirima jedne sasvim izvesne i pedantno ispoljene neponovljivosti - zaključuje Branislav Dimitrijević.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MEDVEDEV ŽESTOKO ODGOVORIO TRAMPU: Naš narod je položio 27 miliona života svojih sinova i kćeri u ime uništenja prokletog fašizma