POSLEDNJI ISPRAĆAJ VELIKOG PRIJATELJA SRBIJE: Mikis Teodorakis biće sahranjen u četvrtak na Kritu, pored roditelja i brata
GRČKI kompozitor Mikis Teodorakis biće sahranjen 9. septembra u Hanji na Kritu, pored svojih roditelja i brata, što je i bila njegova želja, saopštila je danas Komunistička partija Grčke.
Foto EPA
Oko mesta sahrane Teodorakisa, koji je preminuo 2. septembra, izbio je porodični spor. Njegova kćerka je rekla da će Teodorakis biti sahranjen u selu Vrahati, blizu Korinta, gde je imao kuću, ali je njegov sin danas saopštio da će porodica poštovati želju kompozitora, prenosi AP.
Teodorakis je napisao pismo gradonačelniku Hanije 2013. godine, u kojem je naveo da želi da bude sahranjen na groblju u mestu Galatasu, zapadno od Hanije, odakle potiče njegov otac.
Prema navodima političkog biroa Komunističke partije Grčke, telo Teodorakisa od ponedeljka biće izloženo u Metropolitanskoj katedrali u Atini, a oproštajna ceremonija biće održana u sredu po podne.
Kasnije tog dana telo grčkog kompozitora biće prebačeno avionom na Krit, prenosi AP.
Opelo i sahrana biće održani u četvrtak.
Teodorakis je iza sebe je ostavio izuzetno bogatu umetničku zaostavštinu, a među muzikom koju je radio za brojne svetske filmove nalazi se i jugoslovenski ratni spektakl "Sutjeska", dok je 1999. godine javno iskazao protivljenje NATO agresiji na Saveznu Republiku Jugoslaviju i Srbiju.
Teodorakisov opus obuhvata brojne simfonije, opere, balete, kantate i oratorijume, za koje je nadahnuće crpeo često iz grčke narodne muzike, a u svetu je ostao poznat po komponovanju za filmove kao što su "Z" (1969) i "Serpiko" (1973), dok je možda najprepoznatljivija ostala čuvena tema "Grka Zorbe" (1964), u kome je ikoničnu ulogu i ples odigrao Entoni Kvin.
Preporučujemo
PREMINUO LEGENDARNI MIKIS TEODORAKIS: Otac sirtakija, prijatelj srpskog naroda (VIDEO)
02. 09. 2021. u 09:46
BOSANSKIM "SPECIJALCIMA" SE SMEJE CEO SVET: Izbačeni sa takmičenja, a krivi im Srbi i Dodik (FOTO/VIDEO)
SNIMAK specijalaca iz Federacije BiH na takmičenju SWAT Challenge u Ujedinjenim Arapskim Emiratima postao je potpuni hit na društvenim mrežama.
12. 02. 2026. u 14:42
VAKCINA PROTIV RAKA STIŽE U SRBIJU: Dobijamo je odmah posle Rusa, evo kada će je primiti naši pacijenti
MINISTAR bez portfelja zadužen za oblast međunarodne ekonomske saradnje Nenad Popović izjavio je danas da će u maju prvi pacijenti u Rusiji primiti vakcinu protiv raka, a da će pacijenti iz Srbije biti prvi koji će odmah posle ruskih, krajem godine, primiti tu vakcinu.
12. 02. 2026. u 09:41
JK PRIZNALA: "Sa njim sam izgubila nevinost - prvi put sa Nemanjom bio je grozan, užasan"
"IMALA sam 18 godina. Bilo je grozno iskustvo. Pomislila sam: "Kako nekome ovo može da se dogodi?" Bilo je užasno."
10. 02. 2026. u 07:32
Komentari (1)